Zdrowe słodycze dla dzieci to określenie, które brzmi jak oksymoron. Z pewnością wielu z nas chciałoby, aby wszystko, co słodkie, było także dobre dla zdrowia. Każdy rodzic wie również, że dzieci uwielbiają słodkości. Odmawianie im batoników czy czekolady może doprowadzić do efektu odwrotnego niż zamierzony – kiedy tylko maluch przestanie być kontrolowany i zdobędzie coś słodkiego, zacznie objadać się tym bez opamiętania. W końcu miłość do słodkiego smaku mamy zapisaną w genach (mleko matki także jest słodkie, a to pierwsza rzecz, jaką spożywa noworodek!).
Jak zatem nauczyć małego człowieka, że cukier i sztuczne dodatki w tradycyjnych słodyczach są złe, nie służą zdrowiu i sprzyjają tyciu? Najlepszym sposobem może okazać się podawanie dziecku słodkich, ale zdrowych przekąsek o kontrolowanym składzie. Takie słodkości zaspokajają wrodzoną „ochotę na słodkie”, ale jednocześnie zamiast szkodzić organizmowi, działają na niego korzystnie. W jaki sposób? Sprawdź!
Jakie są zdrowe słodycze dla dzieci?
Dzieci lubią słodycze i prawdopodobnie żaden rodzic nie jest w stanie wmówić im, że jest inaczej, choć wielu próbuje zaklinać rzeczywistość. Zachęcamy więc, aby unikając podawania maluchowi różnych źródeł cukru białego, zastąpić łakocie nie tylko produktami „bez dodatku cukru” (które często zawierają zamiast niego jeszcze gorsze składniki), ale również zdrowymi przekąskami dla dzieci, które da się kupić lub przygotować samodzielnie.
To nie prawda, że mały człowiek w ogóle nie może spożywać sacharozy. Ilość cukru w jego diecie nie powinna przekraczać jednak 20 g, czyli dwóch łyżek dziennie. Tymczasem cukier ukrywa się w wielu niepozornych produktach spożywczych, na przykład w pieczywie czy keczupie.
Jeśli chodzi o zwykłe słodycze, to najlepsza spośród wszystkich jest czekolada. Poza cukrem zawiera bowiem wiele cennych pierwiastków, jak żelazo, magnez czy wapń. Zatem w sytuacji, kiedy dziecko prosi nas o coś słodkiego w sklepie, wybierzmy właśnie tabliczkę czekolady, koniecznie takiej bez nadzienia. „Mniejsze zło” stanowią też batoniki muesli, sezamki, chałwa oraz bakalie w czekoladzie.
Zdrowe słodycze dla dzieci: skład
W sklepach można znaleźć także naprawdę zdrowe słodycze, które rodzicowi wolno podać dziecku bez wyrzutów sumienia. Aby je odkryć, trzeba nauczyć się czytać składy. Jakich substancji należy bezwzględnie unikać? Na liście zakazanych są:
- konserwanty,
- sztuczne barwniki,
- stabilizatory smaku,
- utwardzane tłuszcze roślinne.
Składniki te obecne są głownie w żelkach, gotowych galaretkach, lizakach czy cukierkach. A co z owianym złą sławą cukrem?
Słodycze bez cukru bardzo często zamiast tego naturalnego – choć niezdrowego – składnika zawierają znacznie gorsze słodziki syntetyczne. Jeśli chcemy ograniczyć cukier w diecie dziecka, nie tędy więc droga.
Słodki smak zdrowym przekąskom mogą nadawać też słodziki naturalne. Najpopularniejszym z nich jest ksylitol – substancja, która trafia nawet do składów past do zębów zamiast fluoru, ponieważ jest pomocna w profilaktyce próchnicy.
Poza tym, wśród zdrowych zamienników cukru wylicza się także:
- melasę,
- syrop klonowy,
- syrop z agawy,
- stewię,
- erytrol (erytrytol),
- mannitol,
- miód.
Czy na rynku dostępne są zdrowe słodycze i przekąski z tak dobrym składem? Oczywiście! Większość z nich można znaleźć w działach z żywnością ekologiczną lub organiczną. Nie ufaj jednak ślepo hasłom „eko” lub „bio”, lecz samodzielnie skontroluj skład produktu przed zakupem.
Jak zrobić zdrowe słodycze w domu?
Najprostsza zdrowa przekąska, którą można podać dziecku to bakalie, czyli suszone owoce i orzechy, które chociaż są kaloryczne i zawierają naturalny cukier (rodzynki, morele, żurawina) to jednocześnie dostarczają organizmowi małego człowieka mnóstwa cennych substancji odżywczych, w tym:
- niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (orzechy, pestki, nasiona),
- witamin i minerałów (suszone owoce),
- błonnika pokarmowego.
Naturalnie słodkich bakalii, takich jak rodzynki czy daktyle, można używać w celu „dosładzania” dziecku naturalnej owsianki czy zwykłych płatków. Warto wykorzystać je także do przygotowania domowych batonów orzechowo-owocowych z miodem. Takie zdrowe batony będą idealną przekąską do szkoły!
Domowe słodycze dla dzieci to także domowe desery i ciasta, znacznie zdrowsze niż te kupowane w sklepach, kawiarniach czy piekarniach. Kiedy je przygotowujemy, warto stawiać jednak na dobrej jakości składniki, czyli:
- zastąpić margarynę masłem lub olejem,
- zastąpić biały cukier cukrem trzcinowym lub miodem (ewentualnie słodzikiem),
- kiedy tylko to możliwe używać mąki razowej zamiast pszennej lub zastępować ją zmielonymi płatkami owsianymi, jęczmiennymi, ryżowymi,
- dodawać do ciast i deserów świeże lub suszone owoce, nie te z puszki.
Najlepsze ciasto dla maluchów to sernik, jabłecznik, tarta z owocami i inne wypieki pozbawione ciężkich kremów i polew, za to z dodatkiem naturalnego źródła witamin. Jakie jeszcze domowe przekąski cieszą się popularnością wśród dzieci? Możesz wypróbować jedną z tych propozycji:
- domowy kisiel z soku owocowego tłoczonego, nie z koncentratu,
- domowa galaretka z soku owocowego i żelatyny,
- domowe chipsy z suszonych owoców, na przykład z jabłek,
- domowy budyń na bazie mleka i żółtka z mąką ziemniaczaną.
PAMIĘTAJ! Nie ucz dziecka, że słodycze to nagroda za zjedzony posiłek. Nie traktuj ich także jako metody przekupstwa. Im więcej takich „wymówek” pozna maluch, tym bardziej przyzwyczai siebie i swój organizm do konieczności spożywania źródeł węglowodanów prostych. Smakołyki tego typu warto jak najmocniej ograniczyć w jadłospisie dziecka – zobaczysz, podziękuje Ci za to w przyszłości!