Laptop edukacyjny dla dzieci – ranking 2023. Jaki wybrać?

Laptop edukacyjny to zabawka wzorowana na prawdziwym „dorosłym” notebooku. Do nauki zachęca na dwa sposoby. Po pierwsze – z powodu swojego wyglądu, który naśladuje komputer dla dorosłych, czyli przedmiot ekskluzywny w oczach dziecka. Po drugie – za pomocą zabaw i gier, które są dla malucha atrakcyjne, a jednocześnie mają walory edukacyjne.

Pierwszy laptop dla dziecka można podarować pociesze już w wieku około 2-3 lat. Ponieważ taka zabawka interaktywna nie należy do najprostszych w obsłudze, na początku dziecko może wymagać pomocy rodzica przy wyborze odpowiedniego programu. Warto pamiętać o tym, kupując laptop dla malucha, który nie zna jeszcze liter i cyfr. 

Jak działa laptop edukacyjny dla dzieci?

Edukacyjny laptop jest zabawką, która naśladuje prawdziwy komputer swoim wyglądem i takimi funkcjami jak otwieranie/zamykanie klapy czy dodatek w postaci myszki przewodowej. Na tym jednak podobieństwa się kończą, ponieważ produkt tego typu ma za zadanie przede wszystkim bawić i uczyć.

Laptop do nauki najczęściej oferuje programy, które pozwalają dziecku poznawać:

 • litery,
 • cyfry,
 • słowa,
 • nazwy zwierząt,
 • nazwy kolorów,
 • nazwy kształtów,
 • zasady logiki (łączenie w pary)
 • zasady wykonywania działań matematycznych (dodawanie, odejmowanie).

Zabawka laptop może działać po polsku i po angielsku. Edukacyjny laptop dwujęzyczny pozwoli dziecku zapoznawać się z prostymi słówkami w obcym języku. Warto pamiętać jednak, że nie zaleca się wprowadzania nauki drugiego języka w sytuacji, kiedy dziecko ma problemy z wymową (np. jąka się).

O ile zwykły laptop może prowadzić do problemów z koncentracją uwagi, problemów ze snem czy nawet do zaburzeń odżywiania, tak już laptop dla dzieci edukacyjny nie powinien nadmiernie stymulować młodego umysłu. Nie posiada on bowiem kolorowych świateł i nie umożliwia oglądania nagrań wideo. Zazwyczaj jest to prosta konstrukcja złożona z niewielkiego czarno-białego ekranu i klawiatury dostosowanej do potrzeb dziecka. 

Ranking laptopów edukacyjnych dla dzieci

Laptop edukacyjny czy też laptop i tablet edukacyjny dwa w jednym to ciekawy pomysł na prezent, również bez okazji. Zabawka zajmie dziecko na dłuższą chwilę i będzie korzystna dla jego rozwoju umysłowego. Jaki model wybrać? Oto kilka propozycji:

1. Smily Play 008085

Smily Play 008085


Smily Play 008085 to laptop polsko-angielski o realistycznym wyglądzie, z wieloma funkcjami edukacyjnymi. Produkt oferuje wiele zabaw, efektów dźwiękowych i melodii. Jest solidnie wykonany i łatwy w czyszczeniu. Posiada certyfikat CE, EN71.

Urządzenie pomaga w nauce czytania. Uczy cyfr, liter i słów po polsku oraz po angielsku. Posiada 70 zabaw podstawowych i 28 zabaw na poziomie zaawansowanym. Wszystko jest podzielone na bloki tematyczne typu gry logiczne i gry zręcznościowe. 

Produkt wyposażono w ekran LCD i zamykaną klapkę. Sprzęt posiada też włącznik i przyciski do regulacji głośności głośników oraz jasności ekranu.

Model jest odpowiedni dla dzieci od 3. lat. Zasilają go 3 baterie AA.

Zabawka jest doceniana za wysoką jakość wykonania i przemyślany projekt. Jedyną wadą wydaje się mały ekran, który nieco męczy wzrok.

2. HH Poland 852VP

HH Poland 852VP


HH Poland 852VP to laptop w polskiej wersji językowej, z 50 programami edukacyjnymi. Urządzenie trenuje słuch, logiczne myślenie i pamięć dziecka. Uczy liczenia i pisania. Posiada 18 gier zręcznościowych. Nadaje się także do zabawy.

Sprzęt wyposażono w klawiaturę QWERTY, myszkę z funkcją kursora, regulację kontrastu ekranu i regulację głośności. Urządzenie oferuje 8 programów do nauki liter, 8 programów do nauki słówek, 8 programów do nauki cyfr, 4 programy poznawcze, a także zegar, budzik, licznik i stoper.

Produkt nadaje się dla dzieci powyżej 3 lat. Ma wymiary 23,5 x 19 x 6 cm i jest zasilany 3 bateriami AA.

Zabawka ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Jedyne negatywne opinie dotyczą małego i dosyć ciemnego ekranu komputera.

3. HH POLAND 61905-DM461045

HH POLAND 61905-DM461045


HH Poland DM461045 to notebook z 65 programami edukacyjnymi. Urządzenie działa w języku polskim. Oferuje dziecku różne gry i zabawy, w tym trenujące pamięć, logiczne myślenie czy słuch. Produkt posiada też zadania matematyczne i logiczne oraz zabawy muzyczne. 

Komputerek został wyposażony w ekran LCD i myszkę przewodową. Jego klawiatura ma wszystkie litery alfabetu polskiego i jest pogrupowana tak, aby dziecko miało łatwiejszy dostęp do różnych zadań. Sprzęt oferuje też regulację głośności oraz jasności ekranu.

Wymiary produktu wynoszą 24,5 x 20 x 3 cm. Model nadaje się dla dzieci od 3. roku życia. Jest zasilany 3 bateriami AA.

Laptop jest dosyć trudny w obsłudze. Negatywne opinie odnoszą się również do ciemnego ekranu, który jest monochromatyczny. Poza tym ma wiele programów i atrakcyjny dla dziecka wygląd.

4. Kinderplay KP5830PIN

Kinderplay KP5830PIN


Kinderplay KP5830PIN to laptop z myszką przewodową i 120 funkcjami. Produkt uczy alfabetu i matematyki. Posiada także wgraną muzykę, gry pamięciowe i zadania matematyczne. Urządzenie działa po polsku i po angielsku. Jest dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych do wyboru: róż i niebieski.

Produkt został wyposażony w wyświetlacz LCD. Korzysta z trybu oszczędzania baterii – wyłącza się samoczynnie po 3 minutach bezczynności. Jego atutem jest bardzo „dorosły” wygląd i solidna obudowa z tworzywa.

Zabawka posiada atesty CE, EN 71. Jest zasilana trzema bateriami AA. Jej wymiary wynoszą 24 × 18 × 4 cm. Model jest polecany dla dzieci w wieku od 3 lat.

Według opinii rodziców laptop jest nieco trudny w obsłudze (mało intuicyjny) i lubi się zawieszać, ale ma wiele funkcji edukacyjnych. 

5. HH POLAND Mój mały laptop 61905-DZ-4603

HH POLAND Mój mały laptop 61905-DZ-4603


HH POLAND Mój mały laptop 61905-DZ-4603 to uniwersalna zabawka dla chłopców i dziewczynek w wieku od 3 lat. Produkt posiada ekran LCD i wiele funkcji edukacyjnych. Komputer zapoznaje dziecko z obsługą prostej klawiatury. Uczy liczb i liter. Posiada gry pamięciowe, gry matematyczne i gry muzyczne.

Urządzenie wyposażone zostało w klawiaturę dotykową. Oferuje też przyjazny głos lektora i wiele innych funkcji głosowych. Wyłącza się automatycznie po kilkudziesięciu sekundach bezczynności. Posiada praktyczny uchwyt do przenoszenia, regulację głośności oraz przyciski ze skrótami, prowadzące do poszczególnych kategorii programów.

Urządzenie pracuje na 3 bateriach AA. Jego wymiary nie przekraczają 290 x 70 x 270 cm (pudełko).

Zabawka ma korzystną cenę, ale lepiej sprawdza się dla nieco młodszych dzieci – w wieku około 2 lat.

6. Smily Play SP83680

Smily Play SP83680


Smily Play SP83680 to laptop i tablet dwa w jednym. Urządzenie mówi po polsku. Uczy literek i głosek, a także cyfr, kształtów, kolorów czy nazw zwierząt. Posiada 80 wgranych quizów w dwóch trybach: dla początkującego i dla eksperta. Dodatkowo, prezentuje się bardzo solidnie i nowocześnie, a jego bezpieczeństwo zostało potwierdzone certyfikatem CE, EN71.

Zabawka nadaje się dla dzieci w wieku od 18. miesiąca życia. Jest wyposażona w klawiaturę z małą i duża literką na przycisku. Posiada wyłącznik, 3 klawiszy z cyframi i 4 klawisze z kształtami oraz dodatkowy panel zwierzątek. Ekran urządzenia jest wyjmowany, dzięki czemu zabawka zamienia się w tablet.

Produkt jest zasilany dwoma bateriami AA oraz trzema bateriami LR44.

Urządzenie jest bardzo ładnie i solidnie wykonane, ale rodzice narzekają na niską głośność, przez którą dźwięk jest niewyraźny.

dziewczynka przy laptopie

Jak wybrać edukacyjny laptop dla dziecka?

Każda zabawka edukacyjna powinna zostać dobrana do indywidualnych możliwości malucha. Właśnie tej zasady trzeba trzymać się kluczowo, szukając najlepszego laptopa zabawki dla dziecka. Na początek można odrzucić modele, które zostały zaprojektowane dla starszych dzieci, ponieważ ich obsługa będzie zbyt trudna, a poziom trudności wgranych zadań zdecydowanie zbyt wysoki, przez co zniechęci dziecko do zabawy. Najprościej jest dopasować zabawkowy laptop do wieku dziecka, sugerując się zaleceniami producenta. Można także zastosować się do następujących wskazówek:

 • dla malucha w wieku niemowlęcym odpowiedni będzie laptop, który uczy mówić (z podstawowymi, prostymi słówkami),
 • dla dziecka w wieku od 3 do 4 lat można kupić model z funkcjami zabaw logicznych, matematycznych i językowych,
 • dzieci w wieku od 5-6 lat mogą korzystać już ze zwykłego komputera do nauki. 

Podstawowe cechy laptopa edukacyjnego dla dziecka

Pozostałe kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie to:

 • sposób zasilania – najczęściej są to baterie, warto więc sprawdzić, czy zostały zabezpieczone przed wyjęciem przez dziecko,
 • budowa urządzenia – edukacyjny laptop malucha z reguły jest plastikowy, ale dobrze jest upewnić się, czy jego obudowa została wykonana solidnie i starannie, bez ostrych krawędzi,
 • funkcje, czyli wartość edukacyjna urządzenia – komputer edukacyjny dla dzieci najczęściej uczy liter, cyfr, słów, odgłosów zwierząt i tak dalej,
 • język – laptop do celów edukacyjnych powinien „mówić” po polsku, dla starszaków dobrze sprawdzi się też model dwujęzyczny,
 • ekran – warto zwrócić uwagę na jego wielkość, jasność i kontrast,
 • cena – laptop dziecięcy kosztuje zwykle około 150 zł i taki sprzęt będzie wystarczający do zabawy i nauki dla dziecka w wieku od 3 do 5 lat,
 • dodatkowe funkcje: regulacja głośności, automatyczne wyłączanie, regulacja jasności ekranu – wszystkie będą przydatne.

Edukacyjny komputer dla dziecka może mieć różny design. Na rynku znajdziesz laptopy typowo dziewczęce, chłopięce i uniwersalne. Część producentów stawia na przyjazny wygląd, czyli motywy zwierzęce i mnogość kolorów, inni zaś starają się maksymalnie upodobnić zabawkę do prawdziwego urządzenia – komputera, tabletu, laptopa. Wygląd takiej zabawki edukacyjnej dla dzieci ma znaczenie zwłaszcza w kontekście ceny. 

Czy warto kupić interaktywny laptop edukacyjny?

Czy laptop dla dzieci w wieku przedszkolnym to dobry pomysł? Korzystanie z takiej zabawki do nauki ma sporo zalet. 

Po pierwsze, zabawa z laptopem do nauki dla dzieci pozwala maluchom zapoznać się z obsługą takiego sprzętu. To z kolei wiąże się z pracą manualną – treningiem małych paluszków. Poza tym, laptop pobudza zmysł wzroku i słuchu. Może stymulować zatem ich prawidłowy rozwój.

Po drugie, laptop dla 3 latka nie jest zabawką drogą, a przy tym niesie za sobą całkiem dużą wartość edukacyjną. Rodzic, który wybiera laptop edukacyjny dla dziewczynki lub chłopca, może mieć pewność, że w trakcie zabawy maluch mimowolnie przyswoi pewną wiedzę z zakresu liter i liczb. Jeśli zaś faktycznie zaangażuje się w proponowane mu zabawy i gry, ma szansę usprawnić swoją pamięć, zdolność logicznego myślenia czy koncentrację.

Po trzecie, komputerek dla dzieci może umożliwiać tak zwane osłuchiwanie się z językiem obcym. Model dwujęzyczne będą „mówiły” do dziecka to samo po polsku i po angielsku. Po takiej zabawie rodzic może być zaskoczony, kiedy okaże się, że malec zna znaczenie angielskich słówek. 

niemowlę z laptopem

Od którego roku życia laptop interaktywny?

O ile prawdziwy laptop najlepiej kupić dopiero dziecku w wieku szkolnym, tak już laptop zabawkę można podarować nawet niemowlakowi. Oczywiście, rodzaj produktu należy dostosować do wieku i umiejętności dziecka. Proste edukacyjne tablety z kilkoma przyciskami i efektami dźwiękowymi można znaleźć już dla grupy wiekowej 12-18 miesięcy. Będzie to jednak urządzenie, które uczy nazw zwierząt czy kolorów, ewentualnie dźwięków, jakie wydają zwierzęta.

Prawdziwie interaktywny laptop czy tablet zazwyczaj dedykowany jest dziecku od 3. roku życia i sprawdza się przez cały etap edukacji przedszkolnej – w zależności od liczby i rodzaju funkcji. Niektórzy producenci dzielą programy edukacyjne na dwa poziomy: początkujący i zaawansowany. Dzięki temu zabawką można cieszyć się dłużej.

Laptop edukacyjny zabawka – czy sprawdzi się jako prezent dla malucha?

Laptop dla dziewczynki czy laptop dla chłopca to świetny pomysł na prezent na urodziny czy pod choinkę. Powinien sprawdzić się doskonale zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy malec więcej czasu spędza w domu z powodu gorszej pogody i krótszych dni. Aby laptop dla dzieci zabawka nadawał się na prezent, należy dopasować go do wieku przyszłego użytkownika i zwrócić uwagę na jakość wykonania produktu. 

Rodzice często zwracają uwagę na takie wady laptopów interaktywnych dla dzieci jak:

 • niskiej jakości dźwięk,
 • niewyraźny ekran,
 • wysoka lub niska głośność, 
 • niska jakość zastosowanych plastików czy niskiej jakości wykonanie.

Jeśli więc chcemy, aby laptop zrobił dobre wrażenie na dziecku i rodzicach, warto upewnić się, że jest starannie wykonany i bezpieczny, o czym świadczą posiadane przez produkt atesty. 

Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły