Samochód zdalnie sterowany to świetna zabawka nie tylko dla dziecka, ale i dla nastolatka czy nawet dla dorosłego mężczyzny. Oczywiście, taki produkt trzeba dostosować do wieku i oczekiwań przyszłego użytkownika. Sterowane pilotem mogą być bowiem zarówno proste zabawki dla maluchów, jak i maszyny będące wręcz miniaturowymi wersjami prawdziwych wyścigówek czy samochodów terenowych. Jakie auto na pilota wybrać?
Ranking samochodów zdalnie sterowanych
Nie wiesz, jakie auto zdalnie sterowane wybrać na prezent? Sprawdź, polecane modele!
1. OVERMAX X-Monster 3.0
OVERMAX X-monster 3.0 to auto typu monster truck z napędem 4×4. Produkt posiada wyczynowe opony i rozpędza się nawet do 45 km na godzinę. Został wykonany w skali 1:18. Jego obudowa jest nylonowa, co zapewnia zabawce niską wagę.
Pojazd posiada zawieszenie sprężynowo-olejowe, jak prawdziwy samochód terenowy. Jego opony wyposażono natomiast w dodatkową amortyzację i specjalny bieżnik, aby radziły sobie także w trudnych warunkach pogodowych na każdej nawierzchni. Model zużywa niewielkie ilości energii, nie przegrzewa się i nie traci mocy. Zamontowano w nim dwie baterie o łącznej pojemności 1700 mAh, pozwalające na nieprzerwaną zabawę przez około 40 minut.
Zabawka jest sprzedawana w zestawie z pilotem o zasięgu do 100 metrów. Model ma wymiary 200 x 270 x 100 mm, waży 650 g.
2. Overmax OV-X-RALLY 2.0
OVERMAX X-RALLY 2.0 to pojazd idealny do jazdy terenowej. Auto posiada sportową sylwetkę i wzmocnioną konstrukcję. Rozpędza się nawet do 25 km na godzinę. Jest wyposażone w dwie baterie, dające możliwość ciągłej zabawy przez około 30 minut bez konieczności ładowania ogniw.
Produkt jest obsługiwany pilotem o zasięgu do 100 metrów. Posiada niezależne zawieszenie, opony ze specjalnym bieżnikiem i mocny silniczek. Pojazd zużywa niewielkie ilości energii, nie traci mocy i nie przegrzewa się. Łatwo pokonuje też wszelkie przeszkody na swojej drodze.
Atutem modelu jest szyfrowana transmisja, dzięki której takie same auta mogą brać udział w wyścigu bez wzajemnych zakłóceń. Samochód został wykonany w skali 1:22. Posiada napęd na tylne koła i dwa ogniwa o pojemności 300 mAh każde.
3. Chicco Billy Bigwheels
Młodszym dzieciom proponujemy popularny i lubiany samochodzik Billy marki Chicco. Poza przyjaznym designem dostępnym w dwóch kolorach do wyboru, zabawka wyróżnia się także pilotem w formie intuicyjnej w obsłudze kierownicy. Model posiada duże koła, prawdziwe światła i sygnały dźwiękowe. Jego największym atutem jest jednak pilot, dzięki któremu pojazd może skręcać, przyspieszać, ostrzegać przechodniów klaksonem, a także wydawać dźwięki podczas cofania.
Billy pozwala dziecku poczuć się jak prawdziwy kierowca. Doskonali koordynację oko-ręka i rozwija zdolności poznawcze maluchów. Jest odpowiedni dla dzieci od 2. roku życia. Dzięki wydawanym dźwiękom pobudza zmysł słuchu. Z kolei w trakcie naśladowania czynności prowadzenia pojazdu pozwala dziecku rozwijać wyobraźnię.
4. OVERMAX X-Blast
OVERMAX X-Blast to wyścigówka wykonana z metalu i tworzywa sztucznego, pomalowanych w barwy maskujące. Model jest sterowany za pomocą kontrolera, który okazuje się znacznie bardziej precyzyjny niż klasyczny pilot. Jego zasięg to około 100 metrów.
Produkt może wydawać się dosyć ciężki jak na zabawkę – waży ponad 800 gramów – ale jest przeznaczony do bardziej wyczynowej jazdy. Jego wymiary to 255 na 180 na 100 milimetrów. Samochód wyposażono w baterie o pojemności 850 mAh. Pozwalają one na około 30 minut ciągłej zabawy. Auto rozwija prędkość maksymalną ok. 45 km na godzinę.
Model posiada napęd 4×4 oraz solidne zawieszenie z metalu. Jego atutem są też elastyczne opony, dodatkowo amortyzujące maszynę. Samochód został wykonany w skali 1:18. Może być zasilany zarówno wbudowanym ogniwem, jak i bateriami wymiennymi.
5. Onelo Rover Off-Road
Onelo Rover Off-Road to samochód z wbudowanymi akumulatorami, dwoma silnikami i napędem na 4 koła. Produkt został wykonany w skali 1:16. Posiada dwa ogniwa o pojemności 2400 mAh łącznie, co daje około 50 minut ciągłej zabawy. Model wyposażono w elastyczne amortyzatory i sportowe zawieszenie, odpowiednie na każdy teren.
Auto zostało starannie wykonane. Nie ma nierówności ani ostrych krawędzi. Jest też odporne na uszkodzenia. Zabawkę wyposażono w dwa silniki elektryczne i miękkie opony z gumowym bieżnikiem, odpowiednie na każdy teren. Atutem modelu jest też niezależny układ zawieszenia i zastosowanie 4 amortyzatorów.
Samochód jest obsługiwany pilotem o zasięgu do 30 metrów w terenie niezabudowanym. Wymiary auta to 15, na 27 na 17 cm.
6. UGO Scout
UGO Scout to auto, które rozpędza się do 25 km na godzinę. Samochód ma szeroki rozstaw kół, co pozwala mu lepiej pokonywać przeszkody i dobrze trzymać się nawierzchni. Opony modelu posiadają też specjalny bieżnik do jazdy w terenie.
Atutem zabawki są zderzaki z elastycznego plastiku, chroniące maszynę przed uszkodzeniami. Model jest zasilany bateriami o pojemności 500 mAh. Ładuje się około 2 godziny i pracuje do 15 minut. Został wykonany w skali 1:16. Jego wymiary to 27,5 na 18,8 na 12,5 cm.
Produkt waży 510 g. Jest sterowany pilotem o zasięgu do 60 m. Posiada silnik szczotkowy i regulację ustawienia kół przednich.
Co to jest samochód zdalnie sterowany? Jak działa?
Samochód zdalnie sterowany zbudowany jest z czterech głównych elementów:
- nadajnika, czyli pilota,
- odbiornika znajdującego się w zabawce (antena),
- silnika lub silników, które wprawiają koła w ruch,
- źródła zasilania – również w pilocie.
Zabawki tego typu są sterowane za pomocą fal o częstości 27MHz i 49MHz. Dzięki kodowaniu, autko wie, kiedy ma poruszać się do przodu lub do tyłu, kiedy skręcić w prawo, a kiedy w lewo. Warto wyjaśnić także, co oznaczają skróty stosowane przy zabawkach tego rodzaju:
RC – Radio Controlled, czyli samochód sterowany radiem
RTR – Ready To Run, czyli model gotowy do jazdy od razu po wyjęciu z pudełka, nie wymaga składania
4WD – Four Wheel Drive, czyli napęd na cztery koła
2WD – Two Wheel Drive, czyli napęd na dwa koła.
Czym się kierować przy wyborze zdalnie sterowanego auta?
Modele zdalnie sterowanych samochodów mogą być zasilane silnikiem spalinowym lub elektrycznym, ale zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem jest w tym przypadku silnik elektryczny, zasilany bateriami wymiennymi lub wbudowanym akumulatorem. Wiedząc, że sklepy oferują nam przede wszystkim zabawki zdalnie sterowane na baterie, mamy już pewny wgląd w to, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.
Pierwsza kwestia to zatem pojemność ogniwa oraz czas ładowania. Niektóre samochody zdalnie sterowane RC posiadają dwa akumulatory w zestawie, co przedłuża czas zabawy bez konieczności podłączania maszyny do ładowania. Przy zakupie samochodu zdalnie sterowanego elektrycznego na akumulator należy upewnić się, czy jest on zasilany ogniwem zamontowanym na stałe i sprzedawany z ładowarką, czy trzeba wyposażyć go w baterie wymienne AA lub AAA.
Kolejna ważna kwestia to zasięg pilota, wynoszący najczęściej kilkadziesiąt metrów. Im szybciej jest w stanie poruszać się autko, tym większy zasięg powinien mieć jego pilot. Przy okazji warto zwrócić uwagę także na jego formę. Rozróżniamy piloty typu pistolet, kierownica czy game pad. Kształt tego elementu ma ogromny wpływ na sposób obsługi samochodu. Jeśli szukasz modelu dla malucha, postaw na najbardziej intuicyjną opcję, czyli kierownicę. Często posiada ona także przyciski, które wydobywają z pojazdu dźwięki, np. klaksonu.
Bardzo ważnym parametrem pojazdu zdalnie sterowanego jest też jego skala względem prawdziwego pojazdu (pierwowzoru) oraz fizyczne wymiary. Najmniejsze modele mogą być wykonane w skali 1:43, a największe nawet w skali 1:10. Najczęściej spotykamy jednak samochody na pilota pomniejszone kilkanaście razy w stosunku do oryginału.
Im starszy użytkownik samochodu RC, tym ważniejsza będzie prędkość takiej zabawki. Producenci deklarują, że niektóre modele tego typu aut są w stanie rozpędzić się nawet do ponad 40 km na godzinę. Warto pamiętać jednak, że taka maszyna z pewnością szybciej rozładowuje swoje baterie i wymaga od użytkownika większej aktywności (biegania za uciekającym samochodem).
Na koniec, należy przyjrzeć się także budowie zdalnie sterowanego na pilota samochodu. Jego konstrukcja powinna być solidna, wykonana z dobrej jakości plastiku i elementów metalowych. Istotne są też odpowiednie koła z bieżnikami, które zapewnią autku przyczepność na różnych podłożach. Samochodziki zdalnie sterowane do jazdy w terenie powinny posiadać również dobrą amortyzację, która ułatwi im pokonywanie naturalnych przeszkód spotykanych na drodze. Zabawki samochody zdalnie sterowane mogą posiadać też oświetlenie, efekty dźwiękowe czy wgrane melodie. Częściej spotykamy takie opcje w modelach dla maluszków.
Czy warto kupić dziecku auto zdalnie sterowane?
Zdalnie sterowany samochód to zawsze aktualny, sprawdzony pomysł na prezent, zwłaszcza dla chłopca. Dzięki takiej zabawce można zachęcić malucha do przebywania na świeżym powietrzu. Wyścigówka czy monster truck z pewnością zwiększają też atrakcyjność zabawy z dzieckiem dla samych rodziców, ponieważ sterowanie samochodem za pomocą pilota to świetna rozrywka dla osób w każdym wieku.
Samochody sterowane mogą także uczyć, rozwijać wyobraźnię, trenować koordynację oko-ręka. Należy jednak dobierać je odpowiednio do wieku, umiejętności i poziomu rozwoju użytkownika. Najprostsze modele dla najmłodszych będą łatwe w obsłudze, a dodatkowo zaoferują maluchowi ciekawe melodie czy światełka. Z kolei te bardziej zaawansowane pozwolą na dłuższą zabawę, nawet w bardzo wymagającym terenie i – co ważne – będą prezentowały się, jak prawdziwe auto.
Pojazdy zdalnie sterowane dla dzieci nie muszą wyglądać jak auto wyścigowe czy terenowe. Bez trudu znajdziesz dla swojego malucha również zdalnie sterowany traktor, ciężarówkę czy koparkę. Pamiętaj jednak, aby zwracać uwagę przede wszystkim na dopasowanie zabawki do umiejętności pociechy. W przeciwnym razie, obsługa autka na pilota może okazać się zniechęcająca dla malucha i bardzo szkodliwa dla wyposażenia Twojego mieszkania…