Słoiczki dla niemowląt – jak je wybierać, przechowywać i przygotowywać?

Słoiczki dla niemowląt stanowią wygodne rozwiązanie dla rodziców, którzy rozpoczęli etap rozszerzania diety ze swoim maluszkiem. Taki produkt – zupka, obiadek lub deser – jest prosty w przygotowaniu i zróżnicowany pod względem swojej zawartości. Znacznie łatwiej jest odgrzać dziecku gotowe danie wieloskładnikowe, niż przygotować je samodzielnie, choćby ze względu na jego ilość. Jednak czy wszystkie dania dla niemowląt w słoiczku są zdrowe? Jak wybierać takie produkty dla swojego niemowlaka? Sprawdź!

puree dla dziecka

Czy słoiczki dla dzieci są zdrowe?

Bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy gotowe obiadki dla dzieci są zdrowe. Z jednej strony przechodzą one bardzo długą drogę „z pola na talerz”. Są zbierane, badane, magazynowane, obierane, czyszczone, a niekiedy jeszcze zamrażane i rozmrażane. W tym czasie tracą mnóstwo naturalnych witamin i minerałów, które później producent uzupełnia w sposób sztuczny. Jeśli dania dla dziecka przygotowujemy samodzielnie, to – zwłaszcza w sezonie – warzywa czy owoce trafiają na talerz niemal prosto z pola, dzięki czemu ich skład jest znacznie bogatszy.

karmienie dziecka

Słoiczki mają jednak jedną kluczową zaletę – są bardzo dokładnie przebadane pod kątem swojej jakości i czystości. Muszą spełniać rygorystyczne normy, aby w ogóle zostać dopuszczonymi do obrotu, dlatego z pewnością nie ma w nich żadnych zanieczyszczeń.

Nie mamy takiej pewności, kupując warzywa i owoce w sklepie czy na targu. Jedynym rozwiązaniem jest wtedy sięganie po produkty ekologiczne, a to wiąże się z wyższą ceną posiłku.

Światowa Organizacja Zdrowia narzuca gotowej żywności dla niemowląt i małych dzieci pewne kryteria. Takie jedzenie musi:

  • mieć wysoką jakość,
  • być naturalne,
  • być nisko przetworzone.

Poza tym, surowce na słoiczki powinny pochodzić z kontrolowanych upraw i hodowli, które spełniają określone warunki dotyczące jakości, składu i wartości odżywczej składników posiłku. Takie zupki i obiadki nie mogą zawierać soli, cukrów ani tłuszczów nasyconych. Ich skład bada się także pod kątem zawartości:

  • zanieczyszczeń (takich jak: pestycydy, azotany, azotyny, metale),
  • innych substancji o niekorzystnym wpływie na organizm (izomery trans kwasów tłuszczowych, akryloamidy).

Nie odpowiemy więc na pytanie, czy domowe jedzenie jest lepsze niż gotowe dania dla niemowląt, ale możemy podpowiedzieć, jak wybierać słoiczki, aby mieć pewność, że są dobrą podstawą diety dziecka.

Jak świadomie wybierać słoiczki dla niemowląt?

Nie możesz wybierać dań dla najmłodszych na podstawie marki, opakowania czy haseł reklamowych producenta. Co więcej, nie należy nawet ufać ślepo oznaczeniom „eko”, „bio”, czy nawet rekomendacjom takim jak te od Instytutu Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka. Ich opinie bywają bowiem nieco kontrowersyjne, na przykład wtedy, kiedy pozytywną ocenę otrzymują parówki, zawierające zaledwie nieco ponad 60% mięsa, a dodatkowo cukier lub konserwanty…

Jak wybierać więc gotowe dania dla dzieci? Ufaj tylko składom na etykiecie produktów i pamiętaj:

  • rozszerzanie diety należy zacząć wtedy, kiedy dziecko jest na to gotowe, nie wtedy, kiedy sugeruje to producent, czyli od 4. miesiąca życia,
  • kontroluj skład obiadków i deserków, jeśli widzisz w nim sól, cukier, soki owocowe, wypełniacze, takie jak mąka, ryż czy skrobia, odstaw produkt na półkę,
  • nie kupuj jedynie gładkich przecierów – Twoje dziecko musi nauczyć się jeść różnej wielkości kawałki jedzenia,
  • mieszaj (w ciągu dnia, tygodnia) gotowe posiłki z domowymi daniami w bezpiecznej formie do samodzielnego jedzenia, ale upewnij się, że składniki na domowy posiłek pochodzą z ekologicznych upraw.
karmienie mlekiem

Niezależnie od tego, co oferują swoim konsumentom producenci dla niemowląt – Hipp, Holle, Gerber, Bobovita czy Humana – nie możesz zapominać, że rozszerzanie diety niemowląt nie rozpoczyna się w momencie, kiedy kończy ono 4 miesiąc życia, jak sugerują to opakowania kaszek i obiadków.

Dzieci powinny być karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym co najmniej do ukończenia 6. miesiąca życia. O tym, kiedy powinno się rozpocząć rozszerzanie diety decyduje gotowość samego malucha – więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku.

Jak podawać dziecku dania ze słoiczka?

Jeśli wybrałaś już dostosowany do wieku dziecka zdrowy słoiczek z posiłkiem, musisz odpowiednio podać go swojemu maluszkowi. Jak to zrobić?

  1. Jedzenie podgrzej w kąpieli wodnej, co jakiś czas mieszając zawartość.
  2. Pokarm w temperaturze pokojowej lub delikatnie cieplejszy można podawać dziecku.
  3. Nigdy nie podgrzewaj drugi raz tej samej porcji. Jeśli nie wiesz, czy niemowlę zje całość, przed podgrzaniem przełóż kilka łyżek do czystej miseczki lub kubeczka i w nim podgrzewaj jedzenie. Porcja, która miała kontakt ze śliną dziecka nadaje się tylko do wyrzucenia.
  4. Posiłek podawaj dziecku tylko i wyłącznie czystą plastikową łyżeczką.
domowe jedzenie dla dziecka

Pamiętaj, aby:

  • nie dodawać do jedzenia soli ani cukru,
  • nie zmuszać dziecka do jedzenia zbyt dużych porcji,
  • urozmaicać dietę,
  • dobrze organizować jadłospis.

Jak przechowywać słoiczki dla niemowląt?

Gotowe dania dla niemowląt można przechowywać w lodówce po otwarciu opakowania przez maksymalnie 48 godzin, o ile dziecko nie jadło bezpośrednio ze słoika (żywność nie miała kontaktu ze śliną, w której mogą być bakterie). Takich produktów nie wolno nigdy zamrażać ani podawać po upływie terminu przydatności do spożycia.

Zamknięte opakowania najlepiej trzymać w szafce z dala od źródeł ciepła (kuchenka), w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Nie ma potrzeby przechowywania nieotwartych słoików w warunkach chłodniczych.

Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły