Masa plastyczna to materiał, z którego można tworzyć między innymi figurki, dekoracje czy biżuterię. Dawniej jedynymi masami artystycznymi dla dzieci były plastelina, modelina, masa solna czy papierowa. Piasek znajdował się tylko w piaskownicy lub na plaży, zatem o zabawie nim w domu można było zapomnieć. Dzisiaj maluchy mają do wyboru znacznie więcej ciekawych opcji. W sklepach dostępne są bowiem także takie twory jak hybryda plasteliny i ciasta czy hybryda plasteliny i pianki. Z czego można więc lepić?
Masa plastyczna dla dzieci – rodzaje
Na początek omówimy gotowe, dostępne w sklepach masy (te, które można zrobić samodzielnie w domu, opiszemy poniżej, wraz z instrukcją przygotowania). Do wyboru mamy zatem:
- plastelinę – jest popularna, od lat znana dzieciom, niedroga i łatwa w obróbce, nieco brudzi ręce, nie zastyga, zatem można używać jej wielokrotnie;
- modelinę – jest podobna do plasteliny, jeśli chodzi o konsystencję i sposób obróbki, ale twardnieje albo pod wpływem ciepła (w gorącej wodzie lub w piekarniku), albo na skutek kontaktu z powietrzem (przez ok. 24 godziny);
- ciastolinę – jest podobna jednocześnie do plasteliny i do ciasta (zwłaszcza pierogowego), nadaje się do wyciskania, wycinania foremkami, wałkowania, wymaga przechowywania w pojemniku, ponieważ wysycha na powietrzu, można jednak „reanimować” ją za pomocą kilku sprawdzonych metod, nie brudzi rąk;
- piasek kinetyczny – zachowuje się jak mokry piasek, jest bezpieczny, nie brudzi rąk, zaskakuje miękkością i elastycznością, jednocześnie wydaje się przesypywać przez palce i zachowywać zwartą strukturę, można bawić się nim za pomocą foremek czy „kroić” plastikowymi nożykami, jest to bardzo odprężające zajęcie – również dla dorosłych;
- piankolinę – jest to lekka, puszysta i delikatna masa piankowa, twardniejąca po wyschnięciu, produkt przypomina piankę do golenia, ale jest suchy i nie brudzi rąk,
- glina rzeźbiarska – nadaje się bardziej dla dorosłych, ponieważ często wymaga wypalania w wysokiej temperaturze, ale na rynku są też dostępne produkty wysychające na powietrzu, które będą odpowiednie również dla najmłodszych.
Masa plastyczna – ranking
Niezależnie od tego, co chcesz lepić wraz z dzieckiem, różnego rodzaju masy plastyczne z pewnością dostarczą Wam mnóstwa kreatywnej zabawy. Sprawdź, które produkty są najchętniej wybierane przez rodziców!
1. Piankolina Super Clay
Super Clay (TOYS),czyli magiczna piankolina, to aż 36 opakowań masy w różnych kolorach i 3 szpatułki do modelowania w zestawie. Produkt jest wykonany z tworzywa PVA oraz gliceryny. Nadaje się dla dzieci od 3. roku życia. Nie brudzi rąk i nie klei się. Ma elastyczną strukturę, dzięki czemu delikatnie się odbija.
Produkt posiada atest CE i EN 71. Przez rodziców jest doceniany za żywe kolory i konsystencję, która nie kruszy się w trakcie wyrabiania. Figurki wykonane z masy utwardzają się po około godzinie.
2. Berger Clay 7550567
Berger Clay 7550567 to modelina w 18 kolorach, o łącznej masie 500 g. Produkt nadaje się nie tylko do tworzenia własnych zabawek i figurek, ale również do projektowania biżuterii. Masa jest samoutwardzalna, zatem wystarczy jej jedynie kontakt z powietrzem.
Modelina jest przyjemna w dotyku, pachnąca i wystarczająco miękka, aby dało się bez wysiłku formować ją ręcznie. Glinka została przebadana pod kątem zawartości substancji toksycznych. Nadaje się dla dzieci od 3. roku życia. Posiada atest, a dzięki pojemniczkom wielokrotnego użytku można korzystać z niej dłużej (nie zastygnie).
Masa nie brudzi rąk, nie robi bałaganu i szybko zastyga, a jej jedynym minusem wydaje się nieco wysoka cena całego kompletu.
3. Modelina Astra 12 szt.
Modelina Astra to produkt termoutwardzalny. Po stworzeniu figurki czy biżuterii z tego materiału, trzeba umieścić je w piekarniku. Czas takiego „wypiekania” to około 20 minut w temperaturze 100 stopni. Można wcześniej pomalować zabawkę olejem roślinnym, co wzmocni jej kolor.
Produkt nadaje się do wyrabiania breloczków, klipsów czy broszek. Można pracować z nim ręcznie lub z pomocą foremek. Masa mięknie pod wpływem ciepła dłoni. Nadaje się dla dzieci od 8. roku życia. W zestawie znajduje się 12 kolorów.
Modelina jest chwalona za intensywne, piękne kolory. Niektórzy narzekają jednak na fakt, że może nieco kleić się do rąk.
4. Ciastolina PLAY-DOH Kolorowa Kawiarnia F58365L0
Ciastolina PLAY-DOH Kolorowa Kawiarnia F58365L0 to komplet złożony z masy i zabawkowej kawiarni. Produkt pozwala dziecku tworzyć kreatywne napoje, ciastka czy babeczki. Sama masa nie klei się do rąk i nie brudzi ubrań. Jest miękka. Ma też wyraziste kolory. Można dokupić ją osobno w tubach o pojemności 84 g.
Produkt nie nadaje się dla dzieci poniżej 3. roku życia. W tym komplecie maluch znajdzie 3 opakowania masy, maszynkę do kawy, kubeczki i narzędzia do dekorowania oraz witrynę do demonstrowania swoich wypieków.
Sama ciastolina jest masą często polecaną przez rodziców i lubianą przez dzieci, natomiast zabawka (maszyna do lodów) jest wykonana z niskiej jakości plastiku, dlatego trzeba obsługiwać ją bardzo ostrożnie.
5. TM Toys HEY CLAY
TM Toys Hey Clay (tu Mega Dinos) to miękka masa plastyczna sprzedawana wraz z kodem dostępu do aplikacji, w której można oglądać instrukcje tworzenia różnorodnych postaci – w tym przypadku dinozaurów. Produkt wysycha na powietrzu w ciągu 24 godzin. Zamknięty w pojemniku zachowuje natomiast elastyczną konsystencję.
Zabawka jest odpowiednia dla dzieci od 3. roku życia. Posiada atesty CE i EN 71. Występuje w wielu wariantach do wyboru. W niektórych kompletach uwzględniono także narzędzia do modelowania.
Produkt świetnie sprawdza się w trakcie kreatywnej zabawy, jednak wielu rodziców narzeka na fakt, że aplikacja udostępnia instrukcję tylko jednej postaci – dostęp do pozostałych trzeba wykupić osobno.
6. Piasek kinetyczny RUSSELL Owoce i warzywa MX0135583
Piasek kinetyczny RUSSELL Owoce i warzywa MX0135583 to wyjątkowy, bo świecący w ciemności piasek, sprzedawany w komplecie z 12 foremkami i takimi akcesoriami jak grabki, łopatka czy wałek. Piasku w opakowaniu jest 600 gramów, ale oczywiście można dokupić go osobno. Co ważne, w pudełku znalazła się także tacka, dzięki której zabawa nie generuje bałaganu.
Produkt nadaje się dla dzieci od 3. roku życia. Nie wysycha, nie brudzi rąk, cały czas zachowuje plastyczność.
Zabawka jest ciekawa, ale według niektórych użytkowników piasek ma nieprzyjemny zapach.
Co lepsze: masy samoutwardzalne czy termoutwardzalne?
Po uformowaniu określonych kształtów z wybranej masy, dziecko może chcieć zachować je w takiej formie na dłużej. To oznacza, że do zabawy najlepiej sprawdzi się jeden z produktów utwardzalnych. Te można podzielić na utwardzalne na skutek kontaktu z powietrzem (odpowiednio długiego, zwykle ok. 24 godzin) oraz na te utwardzalne pod wpływem wysokiej temperatury (np. wypiekane w piekarniku). Która opcja jest lepsza? Obie mają swoje wady i zalety.
Jeśli wybierzesz na przykład glinę samoutwardzalną, musisz przechowywać ją przez cały czas w szczelnym pojemniku (inaczej nie będzie nadawała się do ponownego użytku). Poza tym, na utwardzenie gotowego dzieła trzeba będzie nieco poczekać, a jak wiadomo – dzieci nie grzeszą cierpliwością. Z drugiej jednak strony samoutwardzalna masa plastyczna jest odpowiednia dla najmłodszych. Nie potrzebują oni asysty osoby dorosłej w procesie gotowania czy wypalania gotowego dzieła sztuki. Możliwość samodzielnego wykonania zabawki od początku do końca stanowi zatem spory atut takiego produktu.
Z kolei masy utwardzane termicznie nie muszą być przechowywane w idealnie szczelnym opakowaniu. Mogą zostać utrwalone w ciągu kilkunastu minut, co pozwala jeszcze tego samego dnia bawić się gotowymi ludzikami czy nawet pomalować je farbami. Przy takiej kreatywnej zabawie potrzebny jest jednak rodzic, który bezpiecznie obsłuży piekarnik czy garnek z gorącą wodą.
Co można lepić z masy plastycznej?
Zabawa masą modelarską to świetny trening nie tylko dla palców, ale również dla wyobraźni. Dziecko może stworzyć z takiego produktu praktycznie wszystko. Wiele zależy jednak od wybranego materiału. Piasek kinetyczny nadaje się do tradycyjnej zabawy w robienie babek i zamków. Natomiast plastelina pozwala na fantastyczną zabawę z mieszaniem kolorów i lepieniem kształtów nawet w przypadku małych dzieci, ponieważ jest niezwykle miękka.
Masy, które twardnieją można wykorzystać do tworzenia zabawek, ozdób, elementów biżuteryjnych. Dziecko może wykorzystać je do przygotowania prezentów dla bliskich. Może także udekorować nimi ramkę na zdjęcie czy inną pamiątkę. Najczęściej słyszy się natomiast o masie plastycznej do lepienia figurek, na przykład z ulubionych bajek czy filmów. Nie należy jednak wątpić w kreatywność dziecka. Ono z pewnością będzie miało setki propozycji wykorzystania takiego produktu.
Dlaczego warto bawić się masą plastyczną?
Plastelina kojarzy się z asortymentem szkolnym i rodzice często nie pozwalają dzieciom bawić się nią w domu ze względu na ryzyko zgniecenia jej w dywan czy tapicerkę. Nie wszystkie masy są jednak tak kłopotliwe, a sama zabawa w rzeźbienie, ugniatanie i mieszanie kolorów do uzyskania jednolitej barwy obejmuje czynności, które są dla najmłodszych niezwykle korzystne z punktu widzenia rozwoju motoryki małej, koordynacji oko-ręka czy precyzji ruchów.
Dzieci uwielbiają kreatywne zabawy, które rozwijają ich zdolności manualne. Taka praca dostarcza im wiele radości i wielu wrażeń sensorycznych. Zanim malec będzie mógł oglądać ulubione zwierzątko czy postać z ukochanej bajki, musi zanurzyć dłonie w danej masie, uformować ją, udoskonalić jej kształt. Cały ten proces pozwala:
- rozwijać motorykę małą,
- usprawnić pracę rąk,
- poprawić zręczność palców,
- ćwiczyć precyzję ruchów,
- stymulować zmysły: dotyk, wzrok, węch,
- trenować koncentrację uwagi,
- wyciszyć się, odprężyć, zrelaksować,
- rozwijać kreatywność,
- dostarczać dziecku radości i satysfakcji,
- wzmacniać poczucie własnej wartości.
Jak samodzielnie zrobić masę do modelowania?
We własnym zakresie można przygotować dla dzieci między innymi masę solną, domową ciastolinę czy domowy piasek kinetyczny. Przepisy na masę plastyczną bazują na naturalnych składnikach, jak mąka czy olej, dzięki czemu są dla dziecka w pełni bezpieczne. Nie wymagają użycia barwników czy substancji zapachowych, ale można wzbogacać je aromatami czy barwnikami do ciast, jeśli artysta tego oczekuje.
Jak zrobić masę solną?
Masa solna twardnieje, dlatego doskonale nadaje się do wykonywania różnych przedmiotów, imitując przy tym porcelanę czy glinę. Do jej przygotowania potrzebna jest sól, mąka i woda. Wystarczy dodać ok. jednej szklanki wody na 1 szklankę mąki i pół szklanki soli, aby miała właściwą konsystencję.
Jak zrobić piasek kinetyczny?
Istnieje wiele przepisów na piasek kinetyczny. Jeden z nich uwzględnia wykorzystanie kakao. Do przygotowania masy potrzebujesz:
- 4 szklanek mąki pszennej,
- 1 szklanki oleju,
- ciemnego kakao – ilość według uznania.
Przepis należy zmodyfikować w zależności od użytej ilości kakao, dodając olej stopniowo, do uzyskania konsystencji przypominającej wilgotny piasek.
Jak zrobić ciastolinę?
Aby ciasto do zabawy było miękkie, trzeba przygotować je na ciepło. Potrzebne składniki to:
- 1 szklanka mąki,
- pół szklanki soli,
- 1 szklanka ciepłej wody,
- ok. 2 łyżki oleju,
- 1 łyżeczka kwasku cytrynowego,
- różne barwniki spożywcze.
Wszystkie składniki poza barwnikami należy podgrzać na małym ogniu, ciągle mieszając. Masa jest gotowa, kiedy przestaje się kleić. Wtedy należy przełożyć ją na deskę i ugnieść (po przestudzeniu). Dopiero na tym etapie do ciasta dodaje się barwniki.
Istnieje wiele mas plastycznych, które możesz proponować swojemu dziecku do zabawy. To dobre rozwiązanie zwłaszcza na okres jesienno-zimowy, ale również na deszczowe dni lata czy wiosny. Wypróbuj różne produkty i przekonaj się, co najbardziej spodoba się Twojemu małemu artyście amatorowi.