Fingerboard to miniaturowa deskorolka, która służy do odwzorowywania tricków deskorolkowych za pomocą palców: wskazującego i środkowego. Oczywiście, nie wszystkie tricki wykonywane na normalnej deskorolce da się odtworzyć dłonią (np. obrót o 360 stopni), ale wiele takich wyczynów nie różni się znacząco od swojego oryginału. Fingerboarding można uprawiać „na płasko”, czyli na równej, płaskiej powierzchni lub na rampach – naturalnie, również miniaturowych.
Fingerboad: ranking zestawów i deskorolek
Początek historii fingerboarda to 1998 rok. Chociaż zabawa nie jest w Polsce szczególnie popularna, to ma swoich zagorzałych miłośników. W niektórych przypadkach rodzic sam powinien zainteresować nią swoje dziecko – o korzyściach z fingerboardingu opowiemy jednak po przedstawieniu kilku popularnych produktów z tej kategorii. Co znajdziemy w sklepach internetowych?
1. Spin Master Tech Deck X-connect Flip N’ Grind
Spin Master Tech Deck X-connect Flip N’ Grind to idealny zestaw na początek. W opakowaniu znajdziesz jedną deskorolkę i rampę z serii X-Connect, którą można łączyć z innymi rampami i przeszkodami. Jest ona zbudowana z podjazdu, schodków i poręczy do różnych tricków. Dzięki temu dobrze sprawdzi się jako wstęp do przygody z fingerboardem.
Zabawka nadaje się dla maluchów od 6. roku życia. Jest wykonana starannie, z dbałością o detale, z mocnego plastiku. Według opinii ma nieco słabe śrubki montażowe. Jej atutem jest natomiast dosyć dobry stosunek jakości do ceny.
2. The Limit LF8091C
The Limit LF8091C to komplet złożony ze skateparku i dwóch deskorolek. Skatepark jest modułowy, dlatego można składać go na różne sposoby za pomocą łączników. Produkt wykonano z mocnych materiałów.
Zabawka jest zbudowana z 5 segmentów, dzięki czemu skatepark dopasowuje się do potrzeb i oczekiwań użytkownika. Komplet ma niewygórowaną cenę. Dzięki dwóm deskom w zestawie pozwala bawić się wspólnie z rodzeństwem czy rówieśnikami.
3. Spin Master Shred Pyramid
Tech Deck Shred Pyramid to komplet złożony z prostej, drewnianej rampy z poręczą i jednej deskorolki. Produkt sprawdza się zarówno na początek przygody z fingerboardem, jak i jako uzupełnienie kolekcji.
Zabawka nadaje się dla dzieci od 6. roku życia. Wymiary dołączonej deskorolki wynoszą 10 na 3 na 2 cm. Komplet ma dosyć wysoką cenę, ale pochodzi z kolekcji renomowanej marki.
4. SPIN MASTER Tech Deck Sk8Shop Blind Bonus Pack
SPIN MASTER Tech Deck Sk8Shop Blind Bonus Pack to zestaw deskorolek do samodzielnego montażu. W pudełku dziecko znajdzie: 5 desek, 4 trucki, 20 kółek, 26 śrub, 14 nakrętek, a także narzędzie do skręcenia wszystkich elementów. Dodatkowo, w opakowaniu znalazły się także naklejki do ozdobienia desek i jedna gotowa, poskładana deska fingerboard.
Zabawka jest odpowiednia dla dzieci powyżej 6. roku życia ze względu na obecność bardzo małych elementów.
5. SPIN MASTER Tech Deck Illegal Liv
SPIN MASTER Tech Deck Illegal Liv to pojedyncza mini deskorolka, która może służyć zarówno jako samodzielna zabawka, jak i jako element rozszerzający kolekcję. Produkt nie nadaje się dla dzieci poniżej 3. roku życia – jest dedykowany maluchom w wieku od około 6 lat.
W pudełku użytkownik znajdzie złożoną deskorolkę i dodatkowe naklejki. Zabawka została wykonana z plastiku. Jej długość wynosi 10 cm. Jest dostępna w kilku wersjach kolorystycznych do wyboru.
6. Prowood Skatepark RED
Prowood Skatepark to duży skatepark i fingerboard w komplecie. Sprzęt ma przemyślaną konstrukcję i został wykonany z solidnych materiałów. Składa się z 4 modułów, które można łączyć w dowolny sposób plastikowymi łącznikami. Deska z zestawu posiada grip, dlatego zabawka nadaje się do użytku od razu po wyjęciu z pudełka.
Dzięki temu, że rampa składa się z różnych elementów, doskonale sprawdza się na początek przygody z fingerboardingiem. Użytkownik znajdzie na niej podjazdy, schodki i poręcze.
7. ProWood Grafitti
ProWood Grafitti to zestaw złożony z poskręcanej deski i tape’u, zapakowanych w eleganckie pudełko idealne na prezent. Deskę wykonano ze sklejki klonowej pięciowarstwowej. Jej wymiary to 32 na 100 mm. Deskorolka posiada metalowe trucki 29 mm, wyposażone w „tuning” z 2 gumek i 2 talerzyków. Koła deski są skrętne, a ich twardość można regulować.
Dzięki kółkom z łożyskami deskorolka gwarantuje płynna jazdę. Do produktu dołączono specjalną gąbkę, zamiennik papieru ściernego, który zapewnia miękkość i przyczepność. W opakowaniu znajduje się także mini kluczyk do dokręcenia kół oraz regulacji trucków.
8. Tech Deck Sk8 Garage X-Connect Park Creator
Tech Deck Sk8 Garage X-Connect Park Creator to zestaw z serii X-Connect. W opakowaniu użytkownik znajdzie wysoką rampę z poręczą i jedną deskorolkę, a także takie akcesoria jak pachołki drogowe czy słupek bramy parkingowej. Produkt można rozszerzać o inne zestawy ramp i przeszkód.
Zabawka jest odpowiednia dla dzieci od 6. roku życia. Jej cena nie jest wygórowana jak na produkty tej marki.
Deskorolka fingerboard
Pierwsze deskorolki fingerboard były klasycznymi deskorolkami w mniejszej skali. Zachowywały zatem proporcje zwykłych deskorolek – ich blat miał wymiary 9,6 na 2,7 cm. Jedną z pierwszych i najlepiej znanych do dnia dzisiejszego marek, która zajęła się produkcją finerboardów, była firma Tech Deck.
Początkowo deski robiono z plastiku. Znajdował się na nich specjalny papier ścierny – griptape – który zwiększał ich przyczepność. Z kolei pod deską obecne były trucki, czyli ośki, na których montowano kółka – początkowo bez łożysk. W truckach deski obecne są także gumki, dzięki którym deskorolka skręca w trakcie jazdy. Natomiast same trucki przykręca się do decku za pomocą śrubek montażowych.
Dzisiejsze, wysokiej jakości fingerboardy są zbudowane nieco inaczej. Praktyka pokazała, że miniaturowa deska do trików powinna mieć inne proporcje. Zmieniła się zatem przede wszystkim jej szerokość – dzisiaj przekracza często 30 mm. Natomiast griptape, zastąpiony został pianką (tape).
Wyprofilowanie deski (concave), jej długość, kształt „ogona” (tail) i „noska” (nose) także są obecnie nieco inne, bardziej podgięte. Zmianie uległy również materiały. Dzisiaj plastikowe deski to tańsza opcja, dobra dla początkujących. Bardziej doświadczeni wybierają deski drewniane, niekiedy wzmocnione metalem. Trucki również powinny być metalowe, a koła zabezpieczone nakrętkami, aby nie spadały. Ważną zmianą jest też wyposażenie kół w łożyska, dzięki którym deska może „pływać” po gładkim podłożu.
Zmianie uległa nawet czysto wizualna strona deskorolek. Obecnie rzadziej pokrywa się je nadrukiem, a częściej zdzieralną grafiką, która ulega naturalnemu zużyciu, a to nadaje deskom realistyczny wygląd.
Rampa do fingerboard
W świecie fingerboardingu można korzystać z miniaturowych elementów typowych dla skateparków. Z ich pomocą w tym przypadku tworzy się tak zwane fingerparki. W ich skład mogą wchodzić:
- mini rampy,
- schodki,
- hubby,
- murki (grind-boxy)
- raile,
- krawężniki,
- kickery,
- pole jamy,
- quatery.
Możemy kupić je wraz z deskorolką lub osobno, łącząc poszczególne elementy w jeden większy park do fingerboardingu. Te z plastiku będą tańsze, ale mniej funkcjonalne niż modele ze sklejki.
Fingerboard – czy warto?
Fingerboarding stanowi najczęściej uzupełnienie pasji do tradycyjnej wersji tego sportu – skateboardingu. Warto wspomnieć, że sam pomysł stworzenia takiej zabawki narodził się właśnie w głowie chłopca, który nie mogąc wyjść na zewnątrz z powodu deszczu, stworzył miniaturową deskę i własny skate park w swoim domu.
Jeśli więc dziecko czy nastolatek pasjonują się jazdą na deskorolce, ale też na hulajnodze, na rolkach czy na rowerze, taka zabawa powinna przypaść im do gustu. W ramach fingerboardingu wykonuje się bowiem bardzo podobne triki, każdy na swój własny sposób, w swoim unikalnym stylu. Organizowane są także zawody i konkursy, co z kolei wiąże się z jeszcze większą adrenaliną i ekscytacją. Jednocześnie, taka zabawa pozostaje o wiele bezpieczniejsza niż klasyczna forma tego typu sportu.
Nawet jeśli malec nie interesuje się skateboardingiem, można wprowadzić go do świata fingerboardingu po to, aby trenował swoją koordynację oko-ręka i motorykę małą. Taka zabawa jest bowiem doskonałą forma „sportu” dla palców i dłoni.
Zestaw fingerboard – kiedy się sprawdzi?
Podstawowe zestawy do fingerboardingu kosztują około 80 – 150 zł. Jest to zatem dosyć przystępna cena, zwłaszcza w przypadku dobrze dopracowanych produktów znanych marek. Taka zabawka sprawdzi się jako prezent pod choinkę, na Dzień Dziecka czy na urodziny. Z pewnością będzie czymś ciekawym, zaskakującym, innym niż popularniejsze zabawki, jak klocki czy puzzle.
Pamiętaj jednak, że deskorolka jest zbudowana z miniaturowych elementów, dlatego nie nadaje się dla malutkich dzieci. Większość takich zabawek oznaczona jest jako produkt 6+, czyli po 6. roku życia.
Fingerboard – jaki produkt kupić?
Fingerboard trzeba dopasować do siebie i swoich upodobań, jednak kiedy szukasz takiego produktu na prezent nie jako dodatkowy element kolekcji, lecz jako „coś na początek”, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania i zastosowanych materiałów.
Fingerboardy mają różne wymiary, różny design i są wykonywane z takich surowców jak: plastik, poliuretan, drewno (sklejka), metal. Za najlepsze uznaje się deski drewniane, wyposażone w metalowe trucki oraz poliuretanowe kółka z łożyskami.
Jeśli zaś chodzi o rampy i przeszkody, to najtańsze będą te plastikowe, ale najlepsze te z drewnianej sklejki. Wybierając taki zestaw, warto zwrócić uwagę na spasowanie jego elementów. Wiele osób skarży się bowiem, że po złożeniu fingerpark jest niestabilny.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Ważna będzie także przyczepność, odporność na zarysowania i łatwość utrzymania w czystości. Wybór w głównej mierze zależy od tego, jaki budżet możesz przeznaczyć na swój zakup oraz czy szukasz czegoś dla profesjonalisty, czy dla amatora.