Jogurtownica to urządzenie, które powstało z myślą o osobach pragnących zdrowo się odżywiać. Żywność dostępna w sklepie często nie może pochwalić się dobrej jakości, naturalnym składem. Jedynie domowy jogurt z całą pewnością będzie wyrobem wolnym od konserwantów czy innych zbędnych dodatków chemicznych. Posiadając jogurtownicę, możesz w prosty sposób przygotowywać własne jogurty dla siebie i całej rodziny. Jaki model wybrać?
Ranking jogurtownic
Jogurtownica jest bardzo prostym urządzeniem, dlatego też modele tego typu sprzętów dostępnych na rynku niewiele się od siebie różnią. Część z nich jest jednak większa, bardziej nowoczesna czy bardziej designerska. Oto kilka przykładów jogurtownic godnych polecenia:
1. First Austria 5120-2
First Austria 5120-2 to urządzenie o mocy 30 W i pojemności 1,4 litra. Sprzęt utrzymuje temperaturę w zakresie od 20 do 50 stopni Celsjusza. Posiada timer z dzwonkiem, który można ustawić na czas od 8 do 48 godzin.
Model wyposażono w duży, jasny wyświetlacz, który ułatwia obsługę. Produkt jest też sprzedawany wraz ze słoiczkami na jogurt – w zestawie można znaleźć 8 pojemników po 180 ml każdy. Słoiczki nadają się do mycia w zmywarce. Wymiary sprzętu wynoszą: 32 x 13 x 20 cm.
2. Transa Electronics YooGo TE-35
Transa Electronics YooGo TE-35 to urządzenie o mocy 30 W, pozwalające na przygotowanie 1,4 litra jogurtu, kefiru czy śmietany w tym samym czasie. Jogurtownica posiada funkcję regulacji temperatury w zakresie do 20 do 55 stopni Celsjusza. Jest sprzedawana w zestawie z ośmioma szklanymi słoiczkami o pojemności 180 ml każdy.
Produkt posiada timer z opcją ustawienia czasu pracy na 8-48 godzin. Jest też wyposażony w wyświetlacz LCD. Dzięki przezroczystej pokrywie ułatwia obserwację wytwarzanego jogurtu. Elementy plastikowe maszyny nie zawierają BPA. Wymiary całkowite sprzętu to: 36,8 cm x 14,5 cm x 19 cm.
3. ARIETE 617 Yogurella
ARIETE 617 Yogurella to prosty sprzęt o mocy 20 W, pozwalający przygotować jednorazowo 1,3 litra jogurtu naturalnego. Produkt trzeba wypełnić słoikami ze składnikami na jogurt, a następnie uruchomić przyciskiem. Czas przygotowywania wyrobu to 10-12 godzin.
Model jest sprzedawany w zestawie z 7 słoikami. Nie posiada panelu sterownia ani ekranu czy timera. Nie oferuje także regulacji temperatury, co przekłada się na łatwość obsługi, ale też mniejszą liczbę możliwych zastosowań produktu. Maszynę wyposażono jedynie w lampkę kontrolną stanu pracy oraz w przezroczystą pokrywkę.
4. BROWIN 801013
BROWIN 801013 to sprzęt o mocy 20 W, przygotowujący do 1500 ml domowego jogurtu, kefiru czy sera jednocześnie. Produkt posiada termostat z regulacją temperatury w zakresie 20-55°C. Oferuje też funkcję timera (1h – 48 h) do programowania czasu pracy maszyny.
Model jest sprzedawany w zestawie z dwoma pojemnikami, pokrywką i sitkiem. Posiada ekran ułatwiający obsługę. Dzięki swojej pionowej konstrukcji zajmuje mniej miejsca w kuchni. Jego wymiary wynoszą: 19,5 x 21 x 16,4 cm.
5. First Austria 5120-1
First Austria 5120-1 to model o mocy 20 W, w którym można przygotować jednocześnie do 1 litra jogurtu. Urządzenie nadaje się także do produkcji innych rodzajów nabiału, a nawet do wyrobu wina ryżowego. Sprzęt posiada wyświetlacz LED, timer i regulację temperatury. Można zaprogramować go na pracę do 48 godzin.
Produkt utrzymuje temperaturę w zakresie od plus 40 do minus 5 stopni Celsjusza. Jego wymiary wynoszą: 17 cm x 17 cm x 20 cm. Maszynka posiada dwie lampki kontrolne pracy – jedną do wina ryżowego, drugą do jogurtu.
Jak działa urządzenie do robienia jogurtu? Jaki model wybrać?
Jak zostało wspomniane, jogurtownica to bardzo proste urządzenie, którego praca polega w głównej mierze na podtrzymywaniu zadanej temperatury. Aby przygotować domowy jogurt składniki na taki nabiał trzeba utrzymywać w temperaturze około 40 stopni Celsjusza. Ciepło stymuluje bowiem rozwój kultur bakterii, które są niezbędne do produkcji jogurtu.
Urządzenia tego typu mogą posiadać jednak również regulację temperatury. Dzięki temu stają się bardziej wielofunkcyjne – można przygotować w nich także kefir, śmietanę i inne rodzaje nabiału. Czym jeszcze różnią się od siebie elektryczne jogurtownice?
Dwie kluczowe kwestie to pojemność, czyli ilość wyrobu, jaką jest w stanie pomieścić maszyna oraz sposób sterowania produktem. Najprostsze modele posiadają jedynie guzik, którym uruchamiamy program wyrobu jogurtu. Inne mogą pochwalić się ekranem i przyciskami do obsługi funkcji regulacji temperatury czy timera, którym można programować ich czas pracy.
Jak przygotować jogurt w jogurtownicy?
Jogurtownice działają na dwa sposoby. W jednych składniki na jogurt domowy umieszcza się w dużym pojemniku, w drugich od razu dzieli się je na porcje i umieszcza w słoikach. Same składniki na jogurt zazwyczaj są obecne w każdej kuchni. Do przygotowania 1 litra jogurtu naturalnego potrzebujemy około 1,2 litra mleka. Aby zrobić jogurt, do mleka trzeba dodać bakterie probiotyczne. Ich źródłem będzie:
- gotowy jogurt ze sklepu,
- jogurt z poprzedniej domowej „produkcji” (kilka łyżek),
- specjalny starter w proszku, nazywany zakwaską.
Zatem zdrowy domowy jogurt powstaje z zaledwie dwóch składników. Kluczem do sukcesu jest tutaj czas i temperatura. Jogurtownica utrzymuje mieszankę w cieple. Pracując około 6-8 godzin, daje efekt w postaci delikatnego w smaku wyrobu, idealnego dla dzieci. Natomiast pracując kilka godzin dłużej, daje już jogurt o smaku mocniej kwaskowatym.
Dlaczego warto jeść domowy jogurt?
Jogurty sklepowe zawierają nie tylko mleko i bakterie jogurtowe, ale również barwniki, cukier, substancje słodzące, dodatki aromatyczne czy konserwanty. Te z nazwą „owocowe” w składzie bardzo rzadko faktycznie mają owoce – zastępują je soki, barwniki i aromaty. Tymczasem prosta w obsłudze jogurtownica pozwala nam przygotować w domu prawdziwy, naturalny jogurt, który choć składa się tylko z mleka i bakterii probiotycznych, to dostarcza organizmowi między innymi:
- białka,
- witamin z grupy B,
- wapnia,
- kwasu mlekowego.
Taki jogurt można posłodzić miodem lub naturalnym słodzikiem, dodać do niego prawdziwe owoce, orzechy i inne bakalie. Dzięki temu będzie on naprawdę zdrowy, wolny od zbędnych dodatków chemicznych, mniej kaloryczny i o wiele smaczniejszy. Warto pamiętać, że obecne w jogurcie bakterie probiotyczne wspierają funkcjonowanie układu pokarmowego, a tym samym wzmacniają również odporność organizmu. Jest on zatem bardzo zdrowym produktem nabiałowym, który powinni spożywać na co dzień i dzieci, i dorośli.
Większość jogurtownic można kupić za kwotę około 100 – 300 zł. Własne urządzenie do wyrobu jogurtu nie jest zbędnym gadżetem dla osób dbających o zdrowie, zwracających uwagę na to, po jakie produkty sięgają w sklepach oraz troszczących się o zdrowe nawyki swoich dzieci. Natomiast produkcja domowego jogurtu przy pomocy takiego sprzętu nie wiąże się z wysokimi kosztami, jest banalnie prosta i względnie szybka, ponieważ jedyne co musisz zrobić, to umieścić składniki w urządzeniu – reszta zrobi się sama.
Jogurtownicę możesz zaprogramować tak, aby pracowała, kiedy domownicy śpią – to bardzo ciche urządzenie. Rano jogurt będzie gotowy, dzięki czemu na śniadanie będziesz w stanie zaserwować go całej rodzinie, na przykład z dodatkiem musli i świeżych owoców.