Stół do piłkarzyków to stół do gry w futbol stołowy czy inaczej piłkę stołową. Jest to zabawa dla co najmniej dwóch osób, imitująca mecz piłki nożnej. Zabawa polega na strzelaniu goli przeciwnikowi poprzez poruszanie figurkami piłkarzy, osadzonymi na prowadnicach. Figurki mogą poruszać się w poziomie – w lewo i w prawo. Są też obrotowe, co umożliwia uderzanie nimi w piłeczkę. Zabawa tego typu stanowi rozrywkę dla całej rodziny, choć najczęściej angażuje przede wszystkim chłopców – starszych i młodszych.
Stół do piłkarzyków a piłkarzyki stołowe (bez nóg)
Piłkarzyki to gry stołowe, które można podzielić domyślnie na sprzęty wyposażone w nóżki lub ich pozbawione. Pierwszy typ produktu jest z reguły droższy, cięższy, bardziej profesjonalny. Lepiej sprawdza się dla osób dorosłych. Taki model ma najczęściej wysokość od 71 do 100 cm. Jest więc zbyt wysoki dla małych, kilkuletnich graczy.
Stołowe piłkarzyki bez nóżek są nieco bardziej uniwersalne, mniejsze, tańsze, lepsze dla maluchów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby korzystali z nich także dorośli – wystarczy położyć grę na odpowiednim stole.
Ranking piłkarzyków 2023
Zestawienie piłkarzyków to polecane modele stołów oraz gier stołowych dla dzieci i dorosłych w różnych cenach. Sprawdź, jakie funkcje oferują nam producenci!
1. MKS GLASGOW S2
MKS GLASGOW S2 to stół z korpusem wykonanym z płyty MDF, pokrytej laminatem. Pole gry wzmocniono od spodu dwoma poprzecznymi prętami metalowymi. Sprzęt posiada otwory z tyłu bramek, służącego do wygodnego wyjmowania piłeczki. Jest też wyposażony w gumowane rączki antypoślizgowe.
Produkt został opatrzony certyfikatem CE, który świadczy o bezpieczeństwie. Jego atutem są wsporniki nóg, zwiększające stabilność, uchwyty na napoje i podwyższone narożniki. Stolik wyposażono też w manualne liczniki dla obu drużyn i piłeczki o średnicy 31 mm.
Wysokość nóg stołu jest regulowana. Wszelkie ostre krawędzie produktu zostały zabezpieczone, a podwójne odbojniki na prowadnicach sprawiają, że hałas w trakcie gry jest zredukowany. Wymiary stolika to 125 x 101 x 79 cm, przy czym samo pole do gry ma wymiary 105 x 58 cm.
Stół ma profesjonalny wygląd, ale według niektórych użytkowników jest nieco za lekki.
2. GamesPlanet CHELSEA-2161
GamesPlanet CHELSEA-2161 to mini piłkarzyki o wymiarach pola 70 na 37 cm. Gra posiada krótkie nóżki – całkowita wysokość produktu wynosi 25 cm. Sprzęt wyposażono w 6 chromowanych prowadnic z gumowymi końcówkami, po trzy dla każdego gracza. Model wykorzystuje też wyciszające piankowe odbojniki.
Atutem produktu są antypoślizgowe rączki i manualne liczniki na gole. Same postaci piłkarzyków wykonano ze wzmocnionego, kolorowego plastiku, natomiast korpus to płyta MDF laminowana. Wraz ze stolikiem użytkownik otrzymuje 2 piłeczki do gry. Całość waży około 4 kg.
Według opinii użytkowników najsłabszą stroną produktu są wyginające się prowadnice. Poza tym, zabawka ma dobry stosunek jakości do ceny.
3. GADGETMONSTER GDM-1028
GADGETMONSTER GDM-1028 to mini piłkarzyki z licznikiem zdobytych goli umieszczonym po obu stronach boiska. Gra nie posiada nóżek, dlatego należy ustawić ją na stole. Produkt składa się z 4 pałąków z piłkarzykami oraz z dwóch dedykowanych piłeczek.
Atutem zabawki są antypoślizgowe uchwyty, a wadą niska waga. Cała konstrukcja waży zaledwie 2 kg. Z drugiej jednak strony, grę można łatwo zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Wymiary modelu wynoszą 51 na 31 na 9,5 cm.
Gra ma przystępną cenę, ale użytkownicy zarzucają jej nieco niestaranne wykonanie – niestabilne uchwyty czy farbującą tkaninę boiska.
4. Norimpex 1000260
Norimpex 1000260 to piłkarzyki stołowe wyposażone w 6 prowadnic metalowych z ergonomicznymi rączkami. Produkt posiada dwa liczniki mechaniczne i dwie piłki w zestawie.
Zabawkę wykonano z płyty MDF laminowanej, a figurki graczy z tworzywa sztucznego. Wymiary boiska to 50 na 23 cm. Natomiast wysokość modelu wraz z krótkimi nóżkami to 17 cm. Według producenta zabawka nadaje się dla dzieci od 3 lat.
Gra jest ładnie i solidnie wykonana, a do tego ma przystępną cenę. Warto jednak mieć na uwadze, że pole gry zabawki jest niewielkie.
5. SPOKEY Championship
SPOKEY Championship to stół do piłkarzyków w sporym rozmiarze, odpowiedni nawet dla 4 graczy. Produkt posiada stabilne nogi z płyty MDF, wzmocnione metalową tubą. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest odporny na bardzo „emocjonalne” rozgrywki.
Sprzęt wyróżnia się także stylowym wyglądem i nowoczesną kolorystyką. Dobrze prezentuje się we wnętrzach. Ma wiele atutów, takich jak uchwyty na napoje dla graczy czy antypoślizgowe rękojeści prowadnic.
Produkt waży 17,5 kg. Jego wymiary to 122 cm na 61 cm na 79 cm. Samo boisko mierzy 60 na 105 cm.
Gra ma wiele zalet, ale jej cena jest dosyć wysoka – przekracza 500 zł.
Jak zbudowany jest stół do piłkarzyków?
Stół do piłkarzyków swoją budową musi umożliwiać grę, choć w swoich podstawowych założeniach, podobną do znanego na całym świecie sportu. Profesjonalne modele wykorzystywane na turniejach mają blat o wymiarach 118 na 68 cm, a wysokość do 100 cm, niekiedy regulowaną. Ich waga jest większa – wynosi nawet 75 kg – po to, aby konstrukcja była stabilna. Takie produkty spotkamy też w lokalach, takich jak bary czy puby.
Każde piłkarzyki posiadają blat z wysokim rantem i otworami na prowadnice, inaczej drążki. Na nich osadzone są postaci piłkarzy, czyli figurki wykonane z tworzywa sztucznego. Najczęściej takich zawodników jest 11 – jak na prawdziwym meczu. Jeśli gra posiada standardową liczbę prowadnic, układ będzie wyglądał następująco:
-
- jeden bramkarz,
-
- 2 obrońców,
-
- 5 pomocników,
-
- 3 napastników.
Tak wygląda sprzęt profesjonalny, ale do domowego użytku sprawdzi się także mniejszy, mniej profesjonalny i przede wszystkim tańszy produkt. Jak go wybrać?
Jakie parametry powinien mieć stół do gry w futbol stołowy?
Podczas gdy profesjonalne piłkarzyki mają rozmiar 118 na 68 cm, te do użytku domowego mogą być nawet o połowę mniejsze. Wielkość produktu to główny czynnik decydujący o jego cenie. Jeśli nie masz miejsca na duży stół, a szukasz modelu, z którego będą korzystać dzieci, dobierz rozmiar zabawki do ilości użytkowników. Najmniejsze gry są odpowiednie dla 2 graczy, a największe nawet dla 3- czy 4-osobowych drużyn.
Zwróć uwagę na wysokość stołu. Jak wspominaliśmy, modele bez nóżek lub z bardzo krótkimi nóżkami są przeznaczone dla dzieci. Stoły z nogami, także o regulowanej wysokości, sprawdzą się również w przypadku osób dorosłych.
Upewnij się, że kupujesz stół stabilny, ponieważ gra w piłkarzyki jest bardzo dynamiczna. Zasadniczo, duży stół powinien ważyć co najmniej 75 kg, jednak większość modeli do użytku domowego jest znacznie lżejsza. Może posiadać natomiast antypoślizgowe podkładki.
Jakie prowadnice powinien mieć stół do gry w piłkarzyki?
Prowadnice to jeden z najważniejszych elementów piłkarzyków. Można podzielić je na:
- drążki teleskopowe – nie wysuwają się na drugą stronę stolika, dzięki czemu są bezpieczniejsze,
- drążki przelotowe – przechodzą na druga stronę, zatem mogą prowadzić do urazów (uderzają w przeciwnika), jednak są łatwiejsze w serwisowaniu i czyszczeniu.
Zatem, o ile w domu czy w szkole lepiej sprawdza się pierwszy wariant, tak już na turniejach stosowane są konstrukcje z drugim typem prowadnic.
Ważne jest też to, w jaki sposób na drążkach osadzone zostały postaci graczy. Czasami są one odlewane bezpośrednio na prowadnicy, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko ich poluzowania i niekontrolowanego przesuwania. Innym razem są one mocowane za pomocą śrub – to tańsze, ale mniej trwałe rozwiązanie.
Stół do piłkarzyków – z jakiego materiału?
Obudowa boiska do piłkarzyków najczęściej wykonana jest z płyty MDF, płyty wiórowej, drewna lub plastiku. Z kolei blat stołu pokrywa albo laminowana płyta, albo szkło hartowane.
Pierwsza opcja jest tańsza, a przez to bardziej powszechna. Większość dostępnych na rynku stolików ma właśnie taki rodzaj boiska. Druga opcja jest kosztowna, ale i bardziej prestiżowa. Szklany blat doceniają profesjonaliści, ponieważ piłeczka zachowuje się na nim bardziej przewidywalnie.
Czy warto grać w piłkarzyki?
Wiemy już, na co zwrócić uwagę przeglądając asortyment sklepów z piłkarzykami. Ostanie pytanie brzmi więc: czy w ogóle warto je kupić? Czy warto grać w piłkarzyki? Czy jest to gra odpowiednia dla dzieci?
Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto sięgnąć po taki rodzaj zabawki:
1. Piłkarzyki zastąpią telewizor i komputer. Będą rozrywką na deszczowe dni i długie zimowe wieczory. Sprawdzą się jako atrakcja na rodzinny weekend czy nawet na przyjęcie urodzinowe.
2. Pozwolą pracować nad zwinnością i zręcznością, trenować refleks i szybkość reakcji, a także doskonalić motorykę małą i koordynację.
3. Poprawią precyzję, ponieważ wymagają wywarzenia mocy uderzenia i dokładności ruchów.
4. Nauczą dziecko zdrowej rywalizacji i trzymania się zasad sprawiedliwej gry, czyli także przegrywania z honorem i cieszenia się ze zwycięstwa.
5. Nauczą dziecko współpracy, o ile do gry będzie można przystąpić zespołowo.
6. Rozbudzą zainteresowanie sportem, co może zachęcić dziecko również do aktywności fizycznej na prawdziwym boisku.
Piłkarzyki świetnie sprawdzą się w Twoim domu jako gra stołowa, która nie wymaga podłączenia do prądu i nadaje się dla każdego – niezależnie od wieku czy płci. Szeroki wybór produktów tego typu pozwala kupić zarówno prostą i niedrogą zabawkę na początek, jak i niemal profesjonalny sprzęt, z którego z chęcią będą korzystać także dorośli domownicy.