Wypadanie włosów po ciąży to zupełnie naturalne zjawisko. Jego skala może jednak szokować – zwłaszcza, jeśli w okresie ciąży Twoja fryzura prezentowała się wyjątkowo pięknie. „Łysienie” po porodzie zazwyczaj nie wiąże się z niewłaściwą pielęgnacją. Utratę włosów może potęgować jednak nieprawidłowa dieta i brak odpowiedniej suplementacji. Dlaczego włosy po porodzie wypadają? Co możesz zrobić, aby je wzmocnić? Przeczytaj!
Ciąża – jak wpływa na włosy?
W większości przypadków, kobiety w ciąży zauważają wyraźną poprawę kondycji swoich włosów. Jest to skutek działania hormonów, które sprawiają, że fryzura zagęszcza się i wygląda zdrowiej. Wiele ciężarnych może pochwalić się zjawiskową objętością włosów, ich pogrubieniem i nabłyszczeniem. Kosmyki u kobiet w ciąży rosną również zdecydowanie szybciej niż kiedykolwiek przedtem.
Taki efekt oddziaływania ciąży na włosy nie jest jednak regułą. Zdarza się, że na zmiany zachodzące w organizmie kobiety fryzura reaguje zupełnie odwrotnie. Kosmyki tracą blask, przestają się układać, wyglądają na przesuszone. Jest to sygnał, aby zadbać o nie jeszcze przed etapem nadmiernego wypadania po porodzie. Wypadanie włosów w ciąży to rzadsze zjawisko, ale nadal możliwe – na przykład ze względu na niedobory składników mineralnych w diecie.
Dlaczego po urodzeniu dziecka włosy wypadają?
Nadmierne wypadanie włosów po porodzie jest najczęściej wynikiem oddziaływania hormonów. W ciąży wzrasta poziom estrogenów, które mają korzystny wpływ na cebulki włosowe i przyspieszają porost włosów. To ze względu na te hormony wiele ciężarnych zauważa u siebie wyraźne zagęszczenie fryzury.
Po porodzie poziom estrogenów zaczyna wracać do normy, niekiedy obniżając się bardzo gwałtownie. To dlatego włosy, pozbawione wsparcia, nagle wypadają. Mówi się, że młoda mama traci wtedy wszystkie te kosmyki, które powinna stracić w okresie ciąży.
Co więcej, jeśli kobieta decyduje się karmić piersią, w jej organizmie wzrośnie poziom innego hormonu – prolaktyny. Ta dodatkowo szkodzi kondycji włosów, wywołując między innymi łojotokowe zapalenie skóry głowy.
Jak radzić sobie z wypadaniem włosów po ciąży?
Ilość wypadających włosów po ciąży może przerażać. Wzmożone wypadanie jest jednak naturalną reakcją organizmu na zmiany, które odbywają się w organizmie kobiety po porodzie. Co prawda, nie możemy zapobiec wypadaniu włosów, ale mamy szansę zmniejszyć skalę tego zjawiska.
Chociaż nie jesteś w stanie wpłynąć na bilans hormonalny swojego organizmu, to możesz postarać się wzmocnić włosy, aby ograniczyć problem wypadania do minimum. Zadbaj o to przede wszystkim za sprawą odpowiedniej diety, która odżywi mieszki włosowe.
Niezbędne do prawidłowego wzrostu oraz zdrowego i ładnego wyglądu włosów są następujące składniki odżywcze:
- miedź,
- cynk,
- żelazo,
- witaminy z grupy B, w tym biotyna (B7)
- witamina C,
- witamina E,
- witamina A,
- białko bogate w metioninę i cystynę, czyli aminokwasy siarkowe, wpływające korzystnie na strukturę włosów.
Jeśli więc nie chcesz doświadczyć łysienia poporodowego, postaw na suplementy diety, które zawierają w swoim składzie sporą ilość tych substancji. Na rynku bez trudu znajdziesz dedykowane preparaty hamujące wypadanie włosów dla kobiet w ciąży i po porodzie. Możesz także uzupełnić niedobory mikro- i makroskładników wraz z dietą.
Jaką dietę stosować, aby wzmacniać włosy w okresie laktacji?
Po ciąży, również w okresie karmienia piersią, warto dostosować swoją dietę do zwiększonych potrzeb organizmu. Wprowadzenie do jadłospisu naturalnych źródeł substancji odżywczych pozwoli przedłużyć fazę wzrostu włosa i zmniejszyć efekt opisywany jako „wypadanie włosów garściami”.
Problem wypadających włosów zminimalizujesz, włączając do swojej diety:
- ryby,
- jajka,
- mięso,
- owoce morza,
- płatki owsiane i otręby,
czyli źródła aminokwasów siarkowych, cynku, miedzi i żelaza.
Jeśli chodzi o bardzo ważne dla zdrowia włosów witaminy z grupy B, ich najlepszymi źródłami są m.in:
- orzechy,
- pestki słonecznika,
- nasiona sezamu,
- drożdże,
- pieczywo razowe,
- pełnoziarnisty makaron,
- kasze gruboziarniste.
Pielęgnacja włosów po ciąży
Aby przedłużyć cykl życia włosa, należy dbać o niego zarówno od środka, jak i od zewnątrz. Duże znaczenie ma więc odpowiednia pielęgnacja. Rozpoczynamy ją od mycia włosów delikatnym szamponem. Preparat zawsze spieniamy w dłoniach i nakładamy przede wszystkim na skalp. Zabieg przeprowadzaj delikatnie, aby dodatkowo nie splątać kosmyków.
W normalnych warunkach podczas czesania może wypaść Ci nawet 100 włosów dziennie, dlatego kiedy są one osłabione, czesz je wyjątkowo ostrożnie. Spróbuj też wyposażyć się w specjalną szczotkę, która nie szarpie i nie wyrywa kosmyków.
Pamiętaj też o każdorazowej aplikacji odżywki wzmacniającej – najlepiej takiej, którą nakłada się także na skórę głowy. Możesz wypróbować również specjalne ampułki, które aplikuje się bezpośrednio na skalp. Mokre włosy susz w sposób naturalny. Staraj się nie pozwalać na kontakt gorącej wody czy gorącego powietrza z cebulkami włosów, ponieważ to mocno je osłabia. Kiedy Twoje włosy zaczynają wypadać, zrezygnuj też ze stosowania farb i szamponów koloryzujących.
Chociaż ani dieta, ani zewnętrzna pielęgnacja nie powstrzymają zmian hormonalnych, to jednak warto przynajmniej spróbować poprawić stan włosów z pomocą odpowiedniego jadłospisu, suplementacji witamin i minerałów oraz zabiegów, które wzmacniają fryzurę od zewnątrz.
Pamiętaj: Kiedy gospodarka hormonalna wraca do normy, włosy stają się mocniejsze i prezentują się zdrowiej. Kilka miesięcy po porodzie zjawisko wypadania kosmyków ograniczy się i problem zniknie samoistnie.