Ugryzienie kleszcza – co robić, a czego unikać?

Ugryzienie kleszcza bywa bardzo niebezpieczne, choć nie każdy osobnik przenosi choroby odkleszczowe. Zanim wybierzesz się więc na wycieczkę na łono natury – zwłaszcza z dzieckiem – dowiedz się, jak postępować w przypadku ukąszenia. Po czym poznać ugryzienie przez kleszcza? Jak usunąć pajęczaka ze skóry? Co robić, a czego nie robić po ukąszeniu kleszcza? Sprawdź!

Ugryzienie kleszcza – jak wygląda?

Niegroźne ukąszenie przez kleszcza będzie właściwie niewidoczne. Jeśli pajęczak nie był nosicielem żadnej choroby i nie pozostał w skórze, prawdopodobnie będziesz nieświadoma ukąszenia. Jeśli jednak doszło do zakażenia, w miejscu wkłucia pojawi się zaczerwienienie. Tak zwany rumień wędrujący jest pierwszym objawem boreliozy. Może towarzyszyć mu również obrzęk oraz dodatkowe symptomy, przypominające infekcję: gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów.

Rumień po kleszczu ma charakterystyczny wygląd. Pojawia się po około tygodniu od spotkania z kleszczem. W miejscu wkłucia kleszcza jest białym punktem lub czerwoną grudką. Otacza go natomiast czerwony okrąg, który powiększa się z dnia na dzień, osiągając wielkość nawet około 5 cm średnicy. Jeśli obserwujesz u siebie taki objaw, musisz bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

kleszcz

Jak wyjąć kleszcza?

Jeśli zauważysz kleszcza na swojej skórze, działaj szybko – należy go jak najszybciej usunąć. Im dłużej pasożyt pożywia się, tym większe ryzyko zarażenia patogenami.

Infekcja bakteriami Borrelia, powodującymi boreliozę, zachodzi zazwyczaj między 12 a 24 godzinami od momentu wkłucia. Bakterie potrzebują bowiem czasu, aby opuścić układ trawienny pajęczaka. Zakażenie wirusem Kleszczowego Zapalenia Mózgu zachodzi zaś natychmiast, ponieważ wirus znajduje się w ślinie kleszcza.

Pamiętaj, że nie poczujesz momentu ukłucia, gdyż ślina pasożyta zawiera środek znieczulający. Należy dokładnie obejrzeć całe ciało i strzepać osobniki z odzieży po każdym spacerze na łonie natury (jeśli ubierzesz się w jasne kolory, łatwiej będzie je zauważyć). Pamiętaj przy tym, że kleszcz występuje w miejscach wilgotnych i ciepłych, głównie w lasach, ale też na łąkach czy w wysokiej trawie na poboczu drogi.

Gdzie szukać kleszcza na ciele? Najbardziej narażone są miękkie, cienkie i dobrze ukrwione fragmenty skóry, czyli brzuch, klatka piersiowa, pachwiny, głowa, szyja, zgięcie pod kolanami.

Czego unikać:

  • stosowania benzyny, alkoholu, zmywacza do paznokci – nie odstraszą już pasożyta, a co gorsza zwiększą ryzyko infekcji bakteriami (doprowadzą do wymiotów),
  • panikowania, kiedy nie uda się usunąć pajęczaka za pierwszym razem.

Co robić:

  • poprosić kogoś o pomoc, jeśli nie możemy dosięgnąć pasożyta,
  • zdezynfekować miejsce po ukłuciu przez kleszcza maścią z jodem lub alkoholem,
  • skonsultować się z lekarzem, jeśli zaczerwienienie nie schodzi, rozszerza się, miejsce puchnie, jest bolące, ciepłe i pulsujące.

Czym wyjąć kleszcza:

  • palcami, a właściwie paznokciami, choć to najmniej precyzyjna metoda,
  • pęsetą,
  • kleszczkartą,
  • specjalnym lassem do usuwania kleszczy.

Jeśli wybierasz się na łono natury – na łąkę czy do lasu – zawsze miej przy sobie jedno z tych narzędzi lub gotowy zestaw do usuwania kleszczy.

Przykładowy zestaw do usuwania kleszczy: SANITY KLESZCZ EXPERT

zestaw do usuwania kleszczy

 


Sanity Kleszcz Expert to jeden z zestawów dostępnych na rynku, w skład których wchodzi przyrząd podobny do pęsety oraz preparat do zamrażania pasożyta. W pierwszej kolejności należy spryskać pajęczaka specjalnym gazem, a następnie usunąć go ze skóry i zdezynfekować ranę.

Na rynku dostępne są też prostsze zestawy, na przykład łapka i waciki nasączone preparatem odkażającym. Komplety, takie jak ten marki Sanity, cieszą się jednak dużą popularnością i nie mają wygórowanej ceny (ok. 20 -30 zł).

Niezależnie od tego, jaki sprzęt wybierzesz, pamiętaj, aby:

  1. Uchwycić kleszcza jak najbliżej skóry.
  2. Unikać uszczypnięcia pasożyta.
  3. Wyjmować pajęczaka powoli, z wyczuciem, bez silnych szarpnięć.
  4. Wyjmować pasożyta pionowo.

Jeśli nie radzisz sobie najlepiej z posługiwaniem się szczypczykami lub boisz się, że źle uchwycisz kleszcza, postaw na specjalnie zaprojektowaną do tego celu pompkę.

Przykładowa pompka do usuwania kleszczy: ANTY-KLESZCZ

ANTY-KLESZCZ

Anty-kleszcz to jedna z dostępnych na rynku pompek do odsysania jadu owadów oraz usuwania kleszczy ze skóry. Za pomocą wytworzonej próżni, przyrząd pozbywa się całego pajęczaka, nie pozostawiając żadnych fragmentów jego ciała w skórze. Jego zaletą jest możliwość wielokrotnego użycia oraz prostota obsługi. Natomiast wadą obniżona skuteczność w takich miejscach, jak skóra głowy czy zgięcia kończyn. Nie wolno używać takich produktów u dzieci poniżej 3 roku życia. Cena tego konkretnego modelu to zaledwie około 13 zł, ale modele z wymiennymi końcówkami mogą kosztować nawet około 80 zł.

Co zrobić po wyjęciu kleszcza?

Po usunięciu kleszcza, zdezynfekuj rankę i obserwuj miejsce ukłucia. Alarmującym objawem będzie opisany już rumień wędrujący, który wskazuje na zakażenie boreliozą. Jeśli go zauważysz, udaj się do lekarza.

Nie przejmuj się natomiast pozostałymi w skórze fragmentami ciała kleszcza. Organizm usuwa je samodzielnie. Nawet tak zwana główka kleszcza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Ugryzienie kleszcza – czym grozi?

Nie wszystkie kleszcze roznoszą patogeny chorobotwórcze. Zakażonych może być od 10 do 40% ich populacji. Nie ma również gwarancji, że kontakt z nosicielem zakończy się chorobą, to znaczy, że nie każde ukąszenie przez kleszcza musi prowadzić do rozwoju choroby zakaźnej. Ryzyko zakażenia jest jednak dosyć wysokie.

Kleszcze najczęściej przenoszą:

  • boreliozę,
  • kleszczowe zapalenie mózgu,
  • anaplazmozę, 
  • babeszjozę,
  • bartonellozę.

Należy pamiętać, że w przypadku boreliozy, która jest najpopularniejszym skutkiem kontaktu z pasożytem, charakterystyczny rumień może w ogóle się nie pojawić, za to wystąpią takie niepokojące objawy choroby jak bóle głowy, bóle mięśniowe i stawowe, ogólne osłabienie czy stany podgorączkowe.

Jak więc wygląda diagnostyka tak zwanej choroby z Lyme? Aby potwierdzić boreliozę wykonuje się test w kierunku obecności przeciwciał anty-Borrelia (test ELISA lub test Western Blot). Nieleczona borelioza może skutkować zakażeniem układu nerwowego, a później nawet porażeniem nerwów czaszkowych. Nie warto więc zwlekać. Skuteczniejsza będzie antybiotykoterapia w pierwszym stadium choroby.

Natomiast kleszczowe zapalanie mózgu daje objawy przypominające grypę, jest to m.in gorączka, bóle mięśni, bóle głowy. Jeśli organizm nie zwalczy infekcji, rozwinie się druga fazy choroby, a z nią objawy neurologiczne, nawet takie jak niedowład kończyn czy zaburzeniami świadomości.

oglądanie ciała w kierunku kleszczy

Ugryzienie kleszcza – jak się chronić?

Zawsze łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego jeśli nie chcemy stać się pacjentem z KZM lub boreliozą, powinniśmy stosować podstawową profilaktykę:

  1. Unikanie przebywania w zaroślach i wysokiej trawie, nawet w miejskich parkach, nie tylko na dzikich łąkach i w lasach. Kleszcze są najbardziej aktywne w okresie od marca do listopada – wtedy najbardziej trzeba na nie uważać.
  2. Noszenie długich spodni, najlepiej wetkniętych w skarpetki. Kleszcze wpinają się na wysokość maksymalnie 1,5 metra.
  3. Wybieranie jasnej odzieży, na której widać pasożyta.
  4. Stosowanie repelentów, czyli środków odstraszających kleszcze.
  5. Dokładne obejrzenie całego ciała po powrocie z miejsc, w których mogą być kleszcze (zwykle przemieszczają się na ciele przez jakiś czas, zanim wkłują się w skórę).
  6. Zaszczepienie się przeciw KZM. Szczepionka skutecznie chroni przed zachorowaniem. Brak jest natomiast takiego rodzaju ochrony przed boreliozą – leczy się ją antybiotykami.
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły