Ranking: gry planszowe dla dzieci od 8 – 10 lat

Gry planszowe dla dzieci 8 lat – to hasło coraz częściej pojawia się w wyszukiwarkach, co odczytujemy jako dobry znak: rodzice odciągają dzieci od nowoczesnych form rozrywki i szukają dla nich zabaw bardziej tradycyjnych, za to rozwijających. Czy kilkulatek jest w stanie opanować zasady planszówki i dobrze się bawić? Oczywiście, że tak!

Odpowiednio dobrany produkt stanie się uwielbianym sposobem na spędzanie wolnego czasu z całą rodziną. Najlepsze gry planszowe wciągają bowiem zarówno starszych, jak i młodszych domowników. Natomiast 8 latkowi można wytłumaczyć już naprawdę wiele, nawet bardziej skomplikowanych zasad. Jakie gry planszowe dla 8 latków cieszą się największą popularnością?

gra w chińczyka

Gry planszowe dla dzieci 8 lat – ranking

Zestawienie najlepszych gier planszowych dla dzieci od 8 lat to lista popularnych i lubianych gier rodzinnych z prostymi zasadami. Oczywiście, wymienione produkty sprawdzą się też dla starszych dzieci, czyli również dla 10-latków. To nie tylko świetny sposób na spędzanie razem wolnego czasu, ale też ciekawa opcja na prezent, na przykład pod choinkę.

1. HASBRO Monopoly CLASSIC

HASBRO Monopoly CLASSIC

 


Monopoly Classic, czyli klasyczna wersja kultowej gry dla dzieci i dorosłych wciągnie Was do świata biznesu na wiele godzin. Wybierz pionek, ustaw go na starcie i rzuć kostką. Aby wygrać w tej grze, musisz mieć nie tylko szczęście, ale tez wiele sprytu i odwagi. Kupuj, sprzedawaj, wymieniaj się. Ciągnij karty, aby zmienić przebieg całej rozgrywki.

W Monopoly możesz kupować i sprzedawać nieruchomości, pobierać czynsz, a nawet trafić do więzienia! Gra zaciekawi całą rodzinę, idealnie sprawdzając się na długie zimowe wieczory czy leniwe weekendy w domu. Każdy, kto miał okazję brać w niej udział wie, jak bardzo jest zajmująca. W klasycznej wersji rozgrywki dostępne są karty Szansy, karty Kasy Społecznej, banknoty, domy i hotele, a także karty Własności. W Monopoly może grać jednocześnie od 2 do 4 graczy.

2. REBEL Dixit

REBEL Dixit

 


Gra w DIXIT to świetny trening wyobraźni, sprytu i intuicji. Liczy się w niej przede wszystkim sprawne kojarzenie i zdolność logicznego myślenia. Produkt jest grą karcianą, ale nie w tradycyjnym rozumieniu. W każdej rundzie wyłania się Bajarza, który na podstawie wybranej karty podaje graczom opisujące ją hasło – słowo, zdanie, cytat czy fragment piosenki. Później pozostali dobierają do tej wskazówki własne karty i wszystkie obrazki są tasowane. Kto odgadnie, który z nich był tym pierwszym?

Gra sprawdzi się jako uniwersalna rozgrywka dla całej rodziny. Jej zasady są stosunkowo proste, dlatego nie trzeba poświęcać wiele czasu na wprowadzenie nowych graczy do rozgrywki. W pudełku z planszówką znajdujemy 84 piękne karty graficzne oraz instrukcję obsługi. Przewidywana liczba graczy to minimum 3 i maksimum 8.

3. Wsiąść do pociągu: Europa

Wsiąść do pociągu Europa

 


Wsiąść do pociągu: Europa to gra polecana początkującym, ale ciekawa również dla doświadczonych wielbicieli planszówek. Może grać w nią od 2 do 5 osób, ale produkt nie nadaje się dla maluchów (w opakowaniu znajdują się małe elementy). Przeciętna rozgrywka trwa od 60 do 90 minut, choć można poświęcić na nią jeszcze więcej czasu.

Na czym polega gra? Jest to zabawa edukacyjna, która pozwala dziecku poznać całą Europę. Uczestnicy rozgrywki zbierają karty i budują z nich dworce, pokonują tunele, a nawet pływają promami. Wszystko zaczyna się jednak od wylosowania biletu, który wyznacza cel gry dla każdej osoby. Zadanie jest proste: zbudować trasę kolejową z kolorowych kart wagonów. Zdolność taktycznego myślenia daje przewagę – im lepiej kombinujemy, tym szybciej realizujemy swoje plany.

W pudełku z grą znajdujemy plansze, figurki wagonów i dworców, karty pociągów, karty biletów oraz znaczniki punktacji. Produkt jest dostępny również w wersji z mapą Polski czy USA.

4. Azul Edycja Polska

Azul Edycja Polska

 


Azul to planszówka polegająca na… układaniu płytek. Grę zainspirowały ceramiczne płytki sprowadzone do Europy przez Maurów. Dekoracje tak spodobały się królowi Manuelowi I (władca Portugalii), że nakazał ułożyć takie same w swoim pałacu.

W ramach gry uczestnicy wcielają się w artystów, układających mozaiki z charakterystycznych wzorzystych płytek. Najpierw wybierają je z warsztatów i zbierają we własnym magazynie. Później jednocześnie, zgodnie z zasadami, przenoszą na ścianę pałacu. Zwycięzcę wyłania się na podstawie wyliczonych punktów.

W grze może brać udział od 2 do 4 osób. Czas rywalizacji jest ograniczony do 45 minut. Z uwagi na małe elementy w zabawie nie mogą uczestniczyć młodsze dzieci (3+).

5. Bard Carcassonne (druga edycja)

Bard Carcassonne (druga edycja)

 


Carcassonne to wielokrotnie nagradzana gra familijna, która podoba się i dzieciom, i dorosłym. Rozgrywka sprowadza się do budowania miast i dróg, przy rywalizacji o przejęcie kontroli nad najlepszymi lokalizacjami. W zabawie może brać udział od 2 do 5 osób. Czas jednej rundy to około 30 – 45 minut.

Na czym polega zabawa? Gracze muszą wyciągać z planszy losowe elementy, tworząc z nich zamki, rzeki, łąki. Im więcej żetonów znajdzie się na stole, tym większe tworzą się obiekty, nad którymi można przejąć kontrolę. Za zdobyte w ten sposób miasta i drogi gracze otrzymują punkty. Planszówka jest dostępna w wielu różnych wersjach do wyboru.

6. Egmont Ubongo

Egmont Ubongo

 


Ubongo to gra na zręczność, spryt i umiejętność działania pod presją czasu. Jej zasady są proste, a czas rozgrywki ograniczony, dlatego zabawa nigdy się nie nudzi. Na czym polega? Każdy gracz otrzymuje w niej plansze z 12 elementami układanki. Jedna osoba odwraca klepsydrę i uruchamia odliczanie, a potem rzutem kostką wyznacza, jakie elementy będą wykorzystywane w danej rundzie. Wszyscy muszą jak najszybciej zasłonić puste pola na swojej tarczy. Komu się to uda, krzyczy „Ubongo!” i otrzymuje klejnot.

Rozgrywka obejmuje 9 rund i tworzy przed uczestnikami aż 400 różnych zadań. Czas zabawy to maksymalnie 25 minut. Istnieją też dwa poziomy trudności łamigłówek, co pozwala dopasować zadania do wieku i doświadczenia uczestników. W zabawie może brać udział od 2 do 4 osób.

gra w grę planszową

Gry planszowe dla dzieci 8 lat – czy warto grać z dziećmi w planszówki?

Gry planszowe to źródło rozrywki, ale również materiał edukacyjny. Taka zabawa stanowi cenne narzędzie w walce o prawidłowy rozwój umysłowy dziecka. Może dostarczać mu wiedzy o świecie, ale też wyostrzać zmysły i kształcić cenną umiejętność przestrzegania zasad.

Grając w planszówki dziecko nauczy się logicznego myślenia, rozwinie wyobraźnię i swój zmysł taktyczny, a nawet pozna zasady ekonomii.

Choć w zestawieniach gier znajdziemy nie tylko pozycje strategiczne czy zręcznościowe, ale również edukacyjne, to ich najważniejszą wspólną funkcją pozostaje funkcja integracyjna i społeczna. W końcu zmysły mogą być pobudzane przez zabawki sensoryczne, a sprytu mogą uczyć też gry komputerowe. Planszówki tworzą jednak zupełnie inną atmosferę.

Wymuszają bezpośredni kontakt z innymi uczestnikami – domownikami czy kolegami. Chociaż gra wiąże się z rywalizacją lub kooperacją, to jednak towarzyszą jej różnorodne emocje. Gdy gracze wcielają się w swoje postacie, przeżywają radość wygranej i smutek porażki. Dobrze, jeśli dziecko ma okazję doświadczyć tych uczuć w komfortowej przestrzeni – w bezpiecznym rodzinnym gronie.

gra planszowa pionki

Gry planszowe dla dzieci 8 lat – jak wybrać grę dla 8-latka?

Gra kooperacyjna, gra zręcznościowa, a może gra strategiczna? Jak wybrać fajną grę dla ośmiolatka? Czy gry dla dzieci od 10 roku życia będą zbyt trudne? A może tak naprawdę poradzi sobie z nimi nawet 6 latek? Przy wyborze warto zachować zdrowy rozsądek, pamiętając, że producenci ustalają przedział wiekowy nie na podstawie treści niedozwolonych, ale na podstawie złożoności zasad rozgrywki.

W przypadku ośmiolatków, najlepiej stawiać więc na zabawy, które są stosunkowo proste, ale jednocześnie zmuszają dziecko do myślenia, trenują jego spostrzegawczość, wymagają opracowywania strategii i zapamiętywania informacji. Dzieci w wieku 8 lat są w stanie przyswoić całkiem sporo zasad, ale zawsze bezpieczniej jest wdrażać je stopniowo, aby nie zniechęcić pociechy do zabawy. Lepiej też nie kupować gier, w których liczy się czas działania, jeśli dziecko niezbyt dobrze radzi sobie z taką presją. Korzystniejsze okażą się wtedy te pozycje, w których celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów, ale bez ograniczeń czasowych dla danej rundy.

Trudno odgadnąć, jaka gra będzie najlepsza na początek, jednak większość rodziców zna swoje dzieci na tyle dobrze, że potrafi przewidzieć, z jakimi zadaniami będą w stanie sobie poradzić oraz jakie umiejętności powinna rozwinąć w nich idealna planszówka. Zaufaj więc opiniom innych rodzin i własnej intuicji. Wybierz pierwszy produkt na próbę, a każda kolejna gra, jaką kupisz z pewnością okaże się coraz to ciekawszą propozycją na deszczowe dni i mroźne zimowe wieczory.

Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły