Hulajnoga wyczynowa powstała z myślą o skakaniu i wykonywaniu różnych trików. Powinna być więc wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Musi również radzić sobie na wielu typach nawierzchni. Im mniej elementów regulowanych czy składanych zawiera, tym lepiej dla jej trwałości. Taki produkt dobiera się zatem konkretnie pod użytkownika, biorąc pod uwagę przede wszystkim jego wzrost.
Chociaż hulajnogi nie stanowią nowości na rynku, to przechodzą dzisiaj prawdziwy renesans. Mogą skutecznie zachęcić dziecko – i nie tylko dziecko – do aktywności na świeżym powietrzu. Dobrze sprawdzą się też jako prezent.
Hulajnoga wyczynowa ranking
Wybierając pierwszą hulajnogę wyczynową, nie stawiamy raczej na model profesjonalny. Początkowo taki sprzęt z pewnością zaliczy bowiem wiele wypadków i szybko ulegnie różnym uszkodzeniom. Zanim wybierzemy hulajnogę do skateparku, powinniśmy mieć już nieco doświadczenia w jeździe na dwóch kółkach i znać własne oczekiwania odnośnie tego typu sprzętów. Oto modele oferowane przez sklepy internetowe, które warto wziąć pod uwagę:
1. INDIANA X3
Indiana X3 to model wyróżniający się wyjątkowo lekką konstrukcją – waży zaledwie 3,63 kg. Nie jest to jednak hulajnoga składana. Maksymalne obciążenie produktu wynosi 100 kg. Został on wykonany ze stali i anodyzowanego aluminium, co gwarantuje mu wysoką trwałość. Wykończenia modelu stworzono z mieszanki gum i chromu.
Indiana X3 posiada kierownicę w kształcie literki Y, wykonaną ze stali. Widelec jest z nią połączony za pomocą 3 śrub, co gwarantuje mocny zacisk. Dodatkowym atutem są gumy na obręczach. Produkt wyposażono w łożyska klasy ABEC-9 i poliuretanowe koła w rozmiarze 100×24 mm. Sprzęt dysponuje hamulcem tylnym. Maksymalna wysokość kierownicy tego modelu to 75.5 cm.
2. SOKE EVO
Soke EVO to hulajnoga z szeroką 50-centymetrową kierownicą 360°, wyposażona w wysokiej klasy łożyska ABEC-9 carbon, zabezpieczone osłonkami z gumy. Produkt waży 3,45 kg. Posiada koła z poliuretanu o wymiarach 100 na 24 mm. Wykorzystuje system hamulcowy FLEX FENDER. Jego wytrzymałość to maksymalnie 100 kg.
Sprzęt posiada aluminiowy, potrójny zacisk ze wzmocnionymi śrubami. Jego kierownica w kształcie litery Y została dobrze wyważona i wyposażona w rączki z gumy TPR. Wysokość tego elementu to 58 cm. Na uwagę zasługują także specjalnie wyprofilowane koła typu narrow, zwiększające prędkość pojazdu. Model posiada deck z aluminium, zaprojektowany pod kątem wykonywania tricków.
3. INDIANA X1
Indiana X1 waży 3,94 kg, a jej maksymalne obciążenie wynosi 100 kg. Model wykonano z anodyzowanego aluminium i stali. Detale to z kolei chrom i mieszanki gum wysokiej jakości. Produkt posiada stalową kierownicę w kształcie litery Y. Jest ona zespolona z widelcem za sprawą aż 4 śrub, dających poczucie bezpieczeństwa podczas najbardziej skomplikowanych akrobacji.
Sprzęt wykorzystuje wysokiej klasy łożyska ABEC-9 oraz hamulec ze stali manganowej. Hulajnogę wyposażono też w poliuretanowe koła o wymiarach 110×24 mm. Za sprawą kompresji HIC, model eliminuje problem luzów, świetnie radząc sobie z naciskami. Maksymalna wysokość produktu to 78 cm.
4. RAVEN Evolution Slick
RAVEN Evolution Slick to sprzęt z łożyskami ABEC-9 608RS chrome i kółkami w rozmiarze 100 mm. Produkt wykonano ze stali węglowej, która jest lekka i wytrzymała. Kierownica modelu ma kształt litery Y i posiada gumowe rączki.
Produkt nadaje się i dla dzieci (od 120 cm wzrostu) i dla dorosłych, do około 180 cm wzrostu. Posiada 3-śrubowe mocowanie kierownicy, felgi z polcarbonatu i koła kauczukowe. Deck tego modelu wykonano z aluminium stosowanego w przemyśle lotniczym. Podest ma też antypoślizgową powłokę. Maksymalne dopuszczalne obciążenie hulajnogi to 100 kg. Jej waga wynosi natomiast 3,42 kg.
5. MADD GEAR Origin Pro
MADD GEAR Origin Pro Solid Petrol to hulajnoga z łożyskami ABEC-9 i hamulcem nożnym, odpowiednia do najbardziej skomplikowanych akrobacji. Produkt posiada kółka o średniej twardości, najbardziej uniwersalne na każdą powierzchnię. Jego atutem jest też kierownica z antypoślizgowymi uchwytami oraz wykorzystanie systemu kompresji w typie IHC.
Sprzęt wyposażono w kółka o rozmiarze 110 mm. Platforma modelu została wykonana z aluminium, a kierownica ze stali chromowo molibdenowej. Jej maksymalna wysokość to 80,5 cm. Produkt waży 3,36 kg. Jest odpowiedni dla dzieci od około 6. roku życia.
Hulajnoga wyczynowa – jak wybrać odpowiednią?
Zarówno profesjonalne hulajnogi wyczynowe, jak i modele dla amatorów należy dobierać do siebie przede wszystkim pod kątem wzrostu. Dobrze dobrana hulajnoga dla dzieci i dorosłych kierownicę powinna mieć na wysokości pachwin użytkownika lub nieco wyżej. Lepiej nabyć hulajnogę wyższą niż niższą, ponieważ jedynie w tym pierwszym przypadku można obniżyć jej wysokość poprzez przycięcie tego elementu.
Wysokość hulajnogi dobieramy wedle wzrostu. Dla dzieci najczęściej wybierane są więc modele o wysokości poniżej 70 cm – dotyczy to użytkowników o wzroście do 115 cm. Młodzież sięga zazwyczaj po warianty o wysokości do 81 cm, a dorośli po hulajnogi o wysokości co najmniej 82 cm. Osoby wysokie muszą wybierać dla siebie modele o wysokości minimum 90 cm.
Hulajnoga wyczynowa – na co zwrócić uwagę?
W sklepach znajdziesz hulajnogi wyczynowe, które różnią się nie tylko wysokością, ale również materiałem wykonania, długością podestu, rodzajem i wielkością kółek, czy mocowaniem widelca. Dobra hulajnoga do tricków musi być lekka, ale też wytrzymała. Pozostałe parametry, na które warto zwrócić uwagę to:
- długość podestu – krótsze podesty polecane są do jazdy po skateparku, a długie do jazdy ulicznej;
- system kompresji – idealna hulajnoga do skakania nie powinna być wyposażona w system gwintowany, lecz w system kompresji oznaczony skrótem HIC, SCS lub ICS (HIC jest niezawodny, ICS najlżejszy, SCS najbardziej odporny na wstrząsy);
- kółka – im większe, tym stabilniejsza hulajnoga, ale to te wąskie są lepsze w przypadku hulajnogi do trików. Najbardziej uniwersalne będą warianty o średnicy 100 – 120 mm. Uwagę należy zwrócić też na ich twardość, co najmniej 86 A;
- łożyska – mogą być wykonane ze stali, chromu, tytanu czy ceramiki. Ważna jest ich sprawność określona w skali ABEC – im wyższa liczba w skali, tym lepiej.
Jaka hulajnoga wyczynowa będzie odpowiednia dla dziecka?
Najlepsze hulajnogi wyczynowe dla dzieci to przede wszystkim modele dopasowane idealnie do wzrostu użytkownika. Zaleca się, aby kierownica pojazdu sięgała powyżej linii bioder, a poniżej pępka. Dla malucha w wieku około 3-5 lat idealne są więc modele o wysokości do 70 cm. Ważna jest też szerokość kierownicy, odpowiadające szerokości barków użytkownika.
Do jazdy wyczynowej trzeba dobrać również odpowiednie koła. Im one większe, tym szybsza jazda. Jeśli zaś chodzi o twardość, to zasada jest prosta – twarde kółka są szybsze i bardziej wytrzymałe, ale mają mniejszą przyczepność, natomiast miękkie wręcz przeciwnie, co znaczy, że ich przyczepność jest większa, ale odporność na zużycie zdecydowanie niższa.
Czy warto zainwestować w droższą hulajnogę wyczynową dla dziecka? Jak zostało wspomniane, jej jakość wykonania ma znaczenie w kontekście bezpieczeństwa użytkownika, ale jeśli maluch ma dopiero uczyć się wykonywać triki, pojazd szybko ulegnie uszkodzeniom, dlatego najkorzystniej jest postawić na model, który łączy dobrą jakość wykonania z przystępną ceną. Dopóki ryzyko upadku jest duże, zakup profesjonalnego sprzętu nie ma większego sensu – zwłaszcza, że dzieci bardzo szybko rosną, a większość hulajnóg wyczynowych nie posiada regulacji wysokości kierownicy.
Na pytanie „jaką hulajnogę wybrać dla dziecka” odpowiadamy zatem, że jeśli ma ona służyć do wyczynowej jazdy oraz wykonywania tricków, to najważniejsza będzie:
- wysokość hulajnogi wyczynowej,
- wytrzymałość hulajnogi wyczynowej, czyli jakość jej komponentów.
Poza rozmiarem hulajnogi pod uwagę warto wziąć też jej design – w końcu pojazd przeznaczony na prezent powinien podobać się przyszłemu użytkownikowi.