Środek na komary dla dzieci TOP 9 preparatów

Środek na komary powinien być skuteczny, ale i bezpieczny, jeśli chcesz stosować go u małego dziecka. Musisz pamiętać, że środki mające w swoim składzie DEET nie nadają się dla najmłodszych. Na szczęście, insekty odstraszają również zapachy oraz inne substancje chemiczne o bezpiecznym działaniu. Jakie? Sprawdź!

Najlepszy środek na komary – TOP 9 produktów dla dzieci

Jeśli nie chcesz tracić czasu na naukę o substancjach czynnych repelentów na komary, przedstawiamy Ci gotową listę najlepszych preparatów na komary dla niemowląt i dzieci. Produkty kupisz w aptekach internetowych i stacjonarnych, a także w drogeriach i niektórych sklepach wielobranżowych. Oto 9 środków przeciw komarom godnych uwagi:

1. CHICCO Spray przeciw komarom

CHICCO Spray przeciw komarom


Preparat marki Chicco to produkt, który zechcesz uwzględnić w swojej wyprawce niemowlęcej, jeśli Twój maluszek ma urodzić się wiosną lub latem. Substancją czynną repelentu jest olej anidroba. Wraz z nim w składzie obecny jest też aromatyczny olejek z melisy, geraniol, citronellol i nawilżająca alantoina. Preparat nie zawiera DEET, dzięki czemu nadaje się do stosowania u kobiet w ciąży oraz u dzieci od 2 miesiąca życia.

Produkt ma działać do 3 godzin (prawdopodobnie w praktyce około 2 godzin). Chroni jednak przed każdym gatunkiem komarów. Jego atutem jest forma aplikacji – atomizer, który działa nawet w pozycji do góry nogami. Środek dobrze się wchłania i przyjemnie pachnie. Nie zawiera alkoholu, barwników ani parabenów.

2. SIO Natural

SIO Natural


Kolejna propozycja dla najmłodszych to wyrób SIO, bazujący na właściwościach olejków eterycznych: linalol, citronellol, geraniol, limonen. Produkt zawiera również nawilżający i łagodzący podrażnienia pantenol. Repelent jest odpowiedni do stosowania u dzieci od 1. miesiąca życia, o ile rodzic dopilnuje, aby niemowlę nie nawdychało się preparatu, nie zatarło nim oczu ani nie spożyło go, na przykład z dłoni.

Środek ma korzystną cenę i praktyczną formę aplikacji – spray. Można nanosić go na skórę i na odzież. Jego atutem jest też przyjemny zapach.

3. VACO Kids Płyn na komary i kleszcze

VACO Kids Płyn na komary i kleszcze


Jeśli szukasz czegoś nie tylko na komary, ale i na kleszcze oraz meszki, wybierz VACO – Płyn przeciw komarom, kleszczom i meszkom w opakowaniu z atomizerem. Środek chroni przed owadami przez około 4 – 5 godzin. Swoje działanie zawdzięcza dwóm substancjom czynnym: IR3535 10% oraz olejkowi z australijskiego eukaliptusa cytrynowego 0,1%. Jest bezpieczny dla dzieci od 1. roku życia.

Środek nakłada się na skórę, spryskując ją z odległości około 15 cm. Należy uważać, aby nie dostał się do oczu czy nosa, dlatego na twarz nanosimy go dłońmi. Częstotliwość aplikacji uzależniona jest od wieku użytkownika.

4. Kick the Tick

Kick the Tick


Dla nieco starszych dzieci można wybrać ciekawy preparat o nazwie Kick the Tick. Aerozol skutecznie odstrasza komary i meszki oraz kleszcze. Działa przez około 4 godziny w przypadku owadów, a w przypadku pajęczaków przez około 2 godziny. Zawiera następujące składniki aktywne: IR3535 10%, Ikarydyna 0,5%, Citriodiol 0,5%. Nadaje się dla dzieci od 3. roku życia.

Preparat przeciw komarom i kleszczom ma formę sprayu. Należy aplikować go prosto na skórę z odległości około 20 cm. Najmłodsi mogą stosować produkt raz dziennie.

5. Moskito Guard

Moskito Guard


Jeśli preferujesz produkty w innej formie niż aerozol, wypróbuj bardzo skuteczny balsam Moskito Guard, który opiera swoje działanie na zawartości ikarydyny (w stężeniu aż 20%). Preparat odstrasza komary nawet do 8 godzin, a dodatkowo chroni także przed meszkami i kleszczami (do 2 godzin). Nie zawiera DEET, dzięki czemu można go stosować u dzieci od 2. roku życia i u kobiet w ciąży.

Forma balsamu ułatwia aplikację, a przyjemny zapach to dodatkowy atut. Środek jest wodoodporny. Posiada rekomendację WHO i trwałe, solidne opakowanie. Jego jedyną wadą jest niestety dosyć wysoka cena.

6. Hit moskito

Hit moskito


HIT spray z naturalnymi olejkami roślinnymi to preparat na komary i kleszcze bazujący wyłącznie na olejkach eterycznych, takich jak: olejek z mięty pieprzowej, olejek eukaliptusowy, olejek cytronellowy oraz pozyskane z olejków substancje, takie jak: citral, citronellol, geraniol, limonene, linalol.

Chociaż produkt zawiera olejek miętowy, to producent pozwala stosować go u dzieci od 1. roku życia. Środek działa na komary, kleszcze i meszki, jednocześnie pielęgnując skórę. Ma przyjemny zapach. Według producenta, działa do 6 godzin (w praktyce prawdopodobnie około 2 godzin).

7. ZIAJA Antybzzz

ZIAJA Antybzzz


Godny uwagi, polski produkt przeciw owadom to również ZIAJA Antybzzz – środek odpowiedni dla dzieci od 1. roku życia. Preparat zapewnia ochronę przed komarami i innymi owadami, w tym przed osami, meszkami i kleszczami. Zawiera substancję czynną: IR3535 7%. Według producenta działa do 4 godzin, ale bardziej prawdopodobna jest skuteczność do około 2 godzin.

Produkt ma formę atomizera, co ułatwia aplikację i pozwala oszczędzać preparat (nie rozpyla się, nie ucieka „w powietrze”). Należy nakładać go na skórę, ewentualnie na odzież, ale nie z tkanin syntetycznych.

8. BROS Płyn na komary dla dzieci

BROS Płyn na komary dla dzieci


Preparat marki Bros łączy skuteczne działanie i przystępną cenę. Zawiera dwie substancje czynne: IR3535 10% oraz citriodiol 0,01%. Według producenta, działa na komary przez 6 godzin, a na kleszcze przez 4 godziny (w praktyce prawdopodobnie o połowę krócej). Preparat zawiera również d-pantenol, który pielęgnuje skórę.

Środek jest wygodny w aplikacji za sprawą atomizera. Nadaje się dla maluchów od 1. roku życia. Można nakładać go na skórę z odległości około 15 cm.

9. OFF! Junior

OFF! Junior


OFF! Junior Gel to produkt godny uwagi ze względu na swoją formę – żel w opakowaniu z atomizerem. Środek zawiera substancję czynną – ikarydynę w stężeniu 10% zawartości. Chroni przed owadami do 4 godzin (realny czas działania to około 2 godziny).

Preparat nie ma w swojej formule kompozycji zapachowych, barwników ani konserwantów. Jest odpowiedni dla dzieci powyżej 2. roku życia. Należy nakładać go bezpośrednio na skórę.

komar na skórze

Środek na komary – na co zwrócić uwagę?

O skuteczności środka na komary nie decyduje jego forma czy marka, ale skład, który może bazować na olejkach zapachowych lub zawartości substancji chemicznych. Przed zakupem zwróć uwagę również na:

  • przeznaczenie produktu – czy to spray na komary, czy również na kleszcze, meszki, osy, itd.
  • częstotliwość aplikacji – jest zależna od rodzaju i stężenia substancji aktywnych, producenci często ją przekłamują,
  • rodzaj aplikatora – aerozole są najmniej praktyczne, ponieważ trudniej jest kontrolować aplikację, lepszy jest atomizer, żel czy balsam.

Skuteczny preparat na komary – jaką substancję czynną wybrać?

Do produkcji środków na komary stosuje się kilka dobrze przebadanych substancji. Oto, co warto o nich wiedzieć:

Środek na komary: DEET

DEET (dietylotoluamid) – jest najbardziej skuteczny, trwały, łatwo dostępny. Działa poprzez modulowanie aktywności receptorów węchowych owada i uniemożliwia mu wykrycie człowieka.

Czas ochrony, jaki zapewnia substancja, uzależniony jest od jej stężenia. Przy produktach zawierających <10% DEET jest to około 1 – 2 godzin.

Niestety, im wyższe stężenie DEET, tym większe skutki uboczne jego skuteczności. Substancja jest toksyczna dla naszego układu nerwowego i niedopuszczalna do stosowania w preparatach dla kobiet w ciąży i dzieci poniżej 2. miesiąca życia. Tak naprawdę, nie zaleca się używania takich produktów nawet do 12. roku życia.

Środka nie można aplikować na tworzywa sztuczne, ponieważ wchodzi on z nimi w reakcję i rozpuszcza je. Mimo to, produkty z DEET lepiej nanosić na odzież (z naturalnych włókien), niż na skórę. Warto pamiętać, że substancja ta jest wodoodporna.

środek na komary aplikacja

Środek na komary: Ikarydyna

Ikarydyna – w przeciwieństwie do DEET nie wpływa na układ nerwowy, jest bezzapachowa i bezpieczna również dla dzieci (od pewnego wieku). Nie podrażnia skóry i nie wywołuje alergii, dlatego używa się jej w preparatach aplikowanych na odsłonięte części ciała. Substancja nie uszkadza materiałów syntetycznych.

Ikarydyna odstrasza słabiej niż DEET, ale działa też na kleszcze. W stężeniu 20% daje ochronę od 8 do 14 godzin, a w stężeniu 10% od 3,5 do 8 godzin. Warto pamiętać, że nie można łączyć jej z DEET, gdyż wtedy jest już toksyczna dla organizmu.

Środek na komary: IR3535

IR3535 (ester etylowy kwasu 3-(N-acetylo-N-butylo)aminopropionowego) – ta obco brzmiąca substancja działa również na mrówki, muchy, osy czy pchły, jednak słabiej niż poprzednio opisywane środki. Może podrażniać oczy, ale poza tym jest bardzo bezpieczna i nie powoduje alergii. Rozpuszcza się wodzie, dzięki czemu łatwo jest ją usunąć. Może uszkadzać tworzywa sztuczne i nie nadaje się do stosowania w wilgotnym klimacie.

Jej atutem jest za to brak zapachu, ekologiczność (jest biodegradowalna) i przede wszystkim możliwość stosowania u dzieci nawet od narodzenia.

Naturalny środek na komary – olejki eteryczne

Olejki odstraszają zapachem, parując z powierzchni skóry. Na komarzyce działają:

  • olejek z eukaliptusa cytrynowego (citriodiol)
  • olejek cytronelowy
  • olejek lawendowy 
  • olejek paczuli
  • olejek z mięty pieprzowej
  • bazyliowy
  • anyżowy.

Warto mieć na uwadze, że chociaż naturalne środki na komary nie zawierają substancji chemicznych, to nadal mogą wywoływać reakcje alergiczne i podrażniać oczy. Poza tym, działają krótko, zwłaszcza w wysokiej temperaturze. Mają swój specyficzny zapach, który dla niektórych bywa uciążliwy. Do walki z komarami – o ile możemy z uwagi na wiek dziecka – lepiej wybrać więc jeden ze środków opisanych powyżej.

Jak jeszcze można chronić się przed uciążliwymi owadami?

Specjalne środki przeciwko owadom nie zawsze są konieczne. Warto pamiętać o istocie profilaktyki ukąszeń, dlatego:

moskitiera
  • na spacerze z wózkiem używaj moskitiery,
  • stosuj bezzapachowe środki myjące i nie używaj perfum,
  • noś ubrania, które zakrywają większość ciała,
  • unikaj przebywania na świeżym powietrzu w godzinach największej aktywności owadów,
  • wewnątrz pomieszczeń stosuj moskitiery w oknach.
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły