Wózek spacerowy warto kupić jako osobny pojazd. Dlaczego? Ponieważ użytkując gondolę lepiej poznajesz swoje potrzeby jako rodzica, który taki „czterokołowiec” prowadzi. Poza tym, masz też okazję sprawdzić w praktyce, jakim podróżnym jest Twoje dziecko.
Istotne jest także to, jak szybko maluch rośnie. Zdarza się bowiem, że z wózka typu 3w1 (gondola, spacerówka, fotelik) dziecko wyrasta jeszcze przed ukończeniem 2 roku życia. Tymczasem spacerówki przydają się znacznie dłużej i warto postawić wtedy na model, który ułatwia wożenie cięższego dziecka. Jak więc wybrać najlepszy wózek dziecięcy spacerowy? Przeczytaj!
Popularne wózki spacerowe
Na początek sprawdź, czego możesz oczekiwać od popularnych modelów wózków różnego typu. Przedstawiamy kilka lubianych spacerówek dla tych bardziej i mniej wymagających rodziców:
1. Kinderkraft GRANDE
Kinderkraft Grande to model odpowiedni dla dzieci o wadze do 15 kg, wyposażony w amortyzowane koła piankowe, duże siedzenie i mechanizm składania z użyciem jednej ręki. Pojazd posiada obszerny daszek chroniący przed słońcem i wiatrem, z opcją wydłużania. Ważną zaletą produktu jest wielostopniowa regulacja oparcia od pozycji siedzącej do leżącej.
Wózek posiada podnóżek, pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa i barierkę wykończoną eko-skórą. Dysponuje centralnym hamulcem i podwójnym zabezpieczeniem przed przypadkowym złożeniem. Spełnia ogólnoeuropejską normę EN 1888:2012. Wymiary produktu po złożeniu to 78 x 53 x 28 cm. W zestawie z wózkiem otrzymujemy folię przeciwdeszczową, kosz i śpiworek na nogi. Rama modelu została wykonana ze stali, a rączkę pokryto skórą ekologiczną.
2. Cybex Balios S LUX
Cybex Balios S LUX to część całego systemu podróżnego, stąd do stelaża można dołączyć też fotelik samochodowy czy gondolę z odpowiedniej serii. Model składa się jedną ręką do pozycji stojącej o wymiarach 620 x 485 x 320 mm. Cały pojazd waży około 12 kg i jest odpowiedni dla dzieci w wieku do około 4 lat, czyli do 22 kg. Produkt posiada oparcie z pełną regulacją. Jego atutem jest też duża budka z ochroną UPF50 +.
Wózek posiada pojemny kosz i amortyzację przy każdym kole wykonanym z pianki i gumy – bezobsługowe, odporne na przebicie niezależnie od rodzaju nawierzchni. Model wyposażono w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Do produktu można dokupić pasujące: adaptery do fotelika samochodowego, uchwyt na kubek, śpiworek, folię przeciwdeszczową, tackę na jedzenie i letnią podszewkę.
3. Joie Litetrax 4
Joie Litetrax 4 to wózek z systemem montażu gondoli lub fotelika – w przypadku prezentowanego modelu AIR DLX – na pompowanych kołach. Produkt posiada teleskopową regulację rączki. Oferuje też prosty system składania z użyciem jednej ręki. Nadaje się dla dzieci o masie do 22 kg. Oparcie spacerówki składa się do pozycji leżącej. Produkt posiada zdejmowane, amortyzowane kółka z blokadą.
Po złożeniu system rozkładania pojazdu blokuje się automatycznie. Model posiada regulowany podnóżek i dużą, wodoodporną budkę z filtrem przeciwsłonecznym i otwieranym na suwak panelem wentylacyjnym. Atutem produktu są też takie dodatki, jak pokryta skórą rączka, uchwyt na kubek czy duży kosz na zakupy.
4. Euro-Cart Volt Pro
EURO-CART VOLT PRO to lekki wózek (7,6 kg) przeznaczony dla dzieci o wadze maksymalnie 22 kg. Produkt posiada certyfikat zgodności z normą EN 1888-1:2018 oraz EN 1888-2:2018. Oferuje system składania jedną ręką i możliwość wygodnego transportu za sprawą praktycznego pasa naramiennego.
Model wyposażono w piankowe koła, siedzisko z opcją rozłożenia na płasko, 5-punktowe pasy bezpieczeństwa i dodatki, takie jak: folia z systemem wentylacji, pokrowiec, moskitiera, uchwyty na butelkę czy okrycie na nóżki. Produkt składa się do niewielkich rozmiarów (63 x 50 x 27 cm), dlatego dobrze sprawdza się w podróży.
5. Thule Urban Glide 2
Thule Urban Glide 2 to wózek uniwersalny – do spacerów i do biegania. Produkt nadaje się dla dzieci o wadze nawet do 34 kg. Jego masa to z kolei 11,4 kg, a wymiary po złożeniu wynoszą 87 x 69 x 34 cm. Model posiada trzy pompowane koła – przednie obrotowe.
Wózek wyposażono w pasy 5-punktowe, aluminiowy stelaż z funkcją podpięcia gondoli lub fotelika, a także system składania jedną ręką. Produkt posiada zintegrowany ręczny hamulec, regulowany daszek i regulowane oparcie. Jego zaletę stanowi też duży kosz z zasuwaną pokrywą i dodatkowe kieszenie na przekąski czy zabawki. Bezpieczeństwo korzystania z pojazdu zwiększono odblaskami na felgach.
Wózek spacerowy dla dziecka – rodzaje
Istnieje kilka rodzajów wózków spacerowych. Dużą popularnością cieszą się modele 3 w 1, czyli pojazdy ze stelażem, go którego montuje się fotelik (typu kołyska), gondolę i siedzisko spacerowe. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest jego cena oraz wygoda – w końcu posiadając jeden stelaż mamy możliwość założenia na niego dowolnego elementu, który jest nam akurat potrzebny. Przykładowo, na codzienny spacer zakładamy gondolę, ale kiedy jedziemy samochodem do lekarza lub na zakupy, zamieramy ze sobą sam stelaż i fotelik.
Rozwiązanie to nie jest jednak idealne z kilku powodów:
- Takie wózki są z reguły bardzo ciężkie, zwłaszcza w wersji spacerowej.
- Kupując je przed porodem lub tuż po porodzie, nie znamy własnych oczekiwań ani potrzeb dziecka, które będą zmieniały się wraz z wiekiem.
Inną korzystną cenowo opcją jest spacerówka dla dziecka w wersji „od urodzenia”. Taki model pojazdu wyróżnia się jedną obowiązkową cechą – opcją rozłożenia siedzenia na płasko. W teorii, z wózka tego typu można korzystać od pierwszych tygodni życia, jednak w praktyce niewielu rodziców decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ tradycyjna gondola lepiej chroni malucha – przed zimnem, wiatrem czy opadami. Daje też większą gwarancję bezpieczeństwa.
Wśród różnych typów wózków na uwzględnienie zasługują również tak zwane parasolki. Wózek parasolka to bardzo prosty pojazd przeznaczony dla większych dzieci. Posiada on oparcie z cienkiego materiału, niewielkie kółka i niezbyt obszerny daszek. Ma niską wagę i jest stosunkowo tani. Składa się w charakterystyczny sposób, czym przypomina właśnie parasolkę. Nie jest to jednak model szczególnie komfortowy dla małego podróżnika i nadaje się tylko dla tych dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. W wózek typu parasolka można wyposażyć się wtedy, kiedy produkt potrzebny jest nam tylko na krótkie miejskie spacery.
Spacerówki typu parasolka to nie jedyny szczególny rodzaj tego typu pojazdów. Rozróżniamy bowiem także bardzo specyficzne wózki do biegania, dostosowane swoją konstrukcją do poruszania się nimi z większą prędkością. Posiadają one z reguły co najmniej:
- 3 duże i skrętne koła pompowane,
- amortyzację,
- dwa hamulce,
- 5-punktowe pasy.
Wózek spacerowy – co wziąć pod uwagę?
Wózki spacerowe w sklepie potrafią przyprawić o zawroty głowy. Różnią się bowiem nie tylko konstrukcją czy ceną, ale również nośnością, wymiarami, wagą czy chociażby kolorem tapicerki. Aby dokonać świadomego wyboru, sklepowy asortyment trzeba nieco przefiltrować. Warto wziąć więc pod uwagę dwa rodzaje czynników: komfort rodzica i komfort małego podróżnika.
Jak wybrać wózek spacerówkę dopasowaną do potrzeb dziecka?
Pociecha w wózku spacerowym ma być bezpieczna i czuć się wygodnie. Aby zapewnić spokój ducha sobie, a komfort maluchowi, zwróć uwagę na:
- rodzaj pasów – najbezpieczniejsze są te pięciopunktowe, chroniące malucha przed wysunięciem się z siedzenia,
- pałąk – solidny i niemożliwy do samodzielnego odpięcia przez dziecko,
- blokadę kół,
- budkę – im większa, tym lepiej, ale ważna jest też ochrona przed promieniowaniem UV i odpowiednia wentylacja,
- siedzisko – najlepiej z płynną regulacją do pozycji na płasko, zwłaszcza jeśli maluch zasypia na spacerach, rzadkością jest też praktyczna opcja przekładania siedzenia (lub rączki) tyłem i przodem do kierunku jazdy – istotna, jeśli mamy do czynienia z modelem dla niemowląt od urodzenia,
- podnóżek – najlepiej regulowany.
Wygodny wózek spacerowy dla rodzica – jak go znaleźć?
Prowadzenie spacerówki może być prawdziwą przyjemnością, jeśli tylko dopasujesz pojazd nie tylko do dziecka, ale również do własnych potrzeb i oczekiwań. Najtrudniejsze zadanie mają tutaj rodzice dzieci, które sporo już ważą. Im większe obciążenie stelaża, tym trudniej jest bowiem pchać taki pojazd, niezależnie od rodzaju podłoża.
Przechodząc do sedna, przy wyborze wózka spacerowego zwracaj uwagę na:
- rodzaj kół – to właściwie podstawa Twojego komfortu. Najtańsze i najpopularniejsze są warianty z pianki czy gumy, które sprawdzają się na gładkiej nawierzchni, nie wymagają pompowania i nie mogą się przebić. Są też lżejsze, co przekłada się na ogólną wagę pojazdu. Jednak to pompowane koła sprawdzają się na każdej nawierzchni i pozwalają prowadzić komfortowo nawet wózek dla starszych dzieci, czyli z większym obciążeniem. Są jednak droższe, trudniejsze w utrzymaniu i cięższe.
- sposób prowadzenia – jeden długi uchwyt lub dwie rączki, pierwsza opcja jest wygodniejsza, kiedy prowadzimy jedną ręką,
- typ składania – parasolka lub „na pół”, ważna jest możliwość złożenia wózka jedną ręką, kiedy musisz jednocześnie trzymać też dziecko,
- wymiary przed i po złożeniu wózka – to bardzo istotne parametry, kiedy wózek musi zmieścić się w luku bagażowym lub w bagażniku samochodu, a także gdy musisz przechowywać go w małym mieszkaniu. Kompaktowy wózek, który zmieści się w bagażniku to ideał dla większości rodziców.
- waga wózka – bardzo ważna, jeśli wnosisz pojazd po schodach. Spacerówki lekkie produkowane są z aluminium, cięższe ze stali, ale przy dobrej jakości modelu nie ma to wpływu na ich wytrzymałość. Lżejsze pojazdy są jednak z reguły słabiej wyposażone niż te nieco cięższe.
Najlepsze spacerowe wózki – pozostałe cechy
W oparciu o powyższe czynniki, możemy opisać w skrócie idealny model spacerówki: to łatwy w prowadzeniu pojazd z możliwością składania do niewielkich rozmiarów, na tyle lekki, że da się bez trudu wnieść po schodach oraz z wygodnym siedziskiem dla podróżnego. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?
- przeznaczenie/nośność – czyli, ile wózek jest w stanie udźwignąć, na co składa się waga dziecka i waga załadunku kosza na zakupy,
- dodatkowe akcesoria: folia na wypadek deszczu, moskitiera, uchwyt na kubek, tacka na jedzenie, torba,
- design, czyli przede wszystkim kolor i rodzaj tapicerki,
- marka – warto kupować markowe wózki ze względu na ich jakość wykonania i gwarancję producenta, najbardziej znane firmy to Baby Design, Espiro, Kinderkraft, X-lander, Maxi Cosi, Nuna, Joie, Baby Jogger, Cybex czy Lionelo.
A na koniec sprawdźmy, czy da się znaleźć dobry wózek w równie dobrej cenie. Najtańszą opcję stanowią parasolki, najdroższą spacerówki designerskie i te stworzone do joggingu. Za dobry wózek budżetowej marki trzeba zapłacić około 600 zł, a za ten nieco bardziej prestiżowy co najmniej 1000 zł. Warto więc dobrze przemyśleć swój wybór i zastanowić się, za co dokładnie chcemy zapłacić.