Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Jaki materac dla niemowlaka wybrać? To pytanie, które zadaje sobie każdy rodzic, urządzając pokój dla noworodka. Ponieważ dziecko tuż po urodzeniu przesypia nawet 20 godzin w ciągu doby, jakość jego materaca nie pozostaje bez znaczenia dla komfortu snu i prawidłowego rozwoju kręgosłupa. Jaki materac dla dziecka wybrać? Podpowiadamy!

Dlaczego odpowiedni materac dla niemowlaka jest taki ważny?

Dobry materac dla noworodka powinien charakteryzować się dobrą wentylacją, elastycznością i odpowiednią twardością. Dzięki sprawnemu obiegowi powietrza, łóżeczko może wtedy zapewnić dziecku komfortowy sen. Jeśli materacyk jest przewiewny, to:

  • zapobiega przegrzewaniu się dziecka,
  • zapewnia dopływ świeżego powietrza do skóry malucha,
  • umożliwia usuwanie dwutlenku węgla z powierzchni materaca,
  • tworzy suche środowisko, w którym nie rozwijają się drobnoustroje.

Elastyczność i twardość mają z kolei wpływ na zapewnienie kręgosłupowi dziecka właściwych warunków do prawidłowego rozwoju. Powinny sprawiać, że nacisk rozkłada się równomiernie na powierzchni styku dziecka z posłaniem. Ma to znaczenie także w odniesieniu go komfortu snu malucha.

łóżeczko niemowlęce

Twardy czy miękki – na jaki materac dla niemowlaka się zdecydować?

Grubość i twardość materaca to bardzo ważne cechy tego typu wyposażenia. Ponieważ maluszek waży niewiele, jego posłanie nie musi być wysokie – wystarczy około 11 – 14 cm wypełnienia. Jeśli zaś chodzi o twardość, to warto pamiętać, że materacyk powinien stabilnie podpierać kręgosłup. Zbyt miękkie wnętrze sprawi, że dziecko będzie się zapadać. Utrudni także swobodne poruszanie się i zmienianie pozycji. Z kolei zbyt twarde doprowadzi do dyskomfortu w trakcie snu czy zabawy w łóżeczku. Materac dziecięcy powinien być więc średnio twardy – oznaczony jako H2.

Jakie wypełnienie materaca dla niemowlaka?

Materac dla dziecka powinien być antyalergiczny i antyseptyczny. Kryteria te spełniają modele piankowe i lateksowe, które umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza i hamują rozwój drobnoustrojów. Tak naprawdę istnieją trzy typy materacyków, które nadają się do niemowlęcego łóżka:

  • materac piankowy (z pianki poliuretanowej) – gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza, nie zawiera szkodliwych związków chemicznych, hamuje rozwój drobnoustrojów i jest elastyczny. Należy unikać jednak wariantów wodoodpornych, ponieważ te mogą powodować przegrzewanie się dziecka. Jeśli zależy nam na ochronie przed przemoczeniem, dokupmy do materaca nieprzemakalny ochraniacz, który można prać w pralce.
  • materac lateksowy – jest najbardziej elastyczny, ale nie na tyle miękki, aby nie podpierał właściwie kręgosłupa. Ma właściwości hipoalergiczne. Jest odporny na odkształcenia. Chroni przed rozwojem drobnoustrojów. Dobrze radzi sobie z wilgocią. Nie zawiera substancji chemicznych, które byłyby niebezpieczne dla niemowlaka.
  • materac kokosowy – jest stosunkowo twardy, ale nadal wystarczająco komfortowy do spania i zabawy. Kokos ma właściwości antyalergiczne, gwarantuje dobrą wentylację i zapobiega nagromadzaniu się alergenów. Jego zaletą jest też wysoka odporność na odkształcenia.

UWAGA: Chociaż zakup materacyka dla niemowlaka z naturalnym wypełnieniem może wydawać się dobrą decyzją, to nie każdy surowiec sprawdzi się w tej roli równie dobrze. Należy wystrzegać się modelów z gryką, ponieważ tworzy ona środowisko przyjazne rozwojowi grzybów i bakterii. Gryczane materace są też bardzo podatne na odkształcenia.

dziecko w łóżeczku

Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Wiesz już, że na jakość snu dziecka wpływa wiele czynników. Aby dziecko spało wygodnie i aby posłanie zapewniało mu optymalne podparcie dla kręgosłupa, w jego łóżku umieść:

  • materacyk średnio-twardy,
  • o grubości 11-14 cm,
  • z lateksu, pianki wysoko elastycznej lub kokosowy, przy czym najlepsza jest ta pierwsza opcja lub wariant łączony.

Koniecznie sprawdź również, czy wybrany produkt posiada wymagane certyfikaty i atesty. Podstawą jest Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka, według której produkt spełnia podstawowe standardy higieny i zapewnia bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Materiały, z których wykonano materacyk dla niemowlaka powinny posiadać też certyfikat Oeko-tex Standard 100, który świadczy o braku szkodliwych związków chemicznych we włóknach, a tym samym o bezpieczeństwie użytkowania produktu przez niemowlęta i małe dzieci.

Pamiętaj: Nie musisz kupować osobnego materacyka dla noworodka, niemowlaka i starszaka. Odpowiednio dobrany materac do pierwszego łóżeczka może posłużyć dziecku przez pierwszych kilka lat życia – dopóki maluch z niego nie wyrośnie.

Najlepszy materacyk do łóżeczka – TOP 5 produktów

Skoro wiesz już, jak wybrać dla niemowlaka materac, który zapewni mu najwyższy komfort snu. Sprawdź, nasze TOP modelów, po które najczęściej sięgają młodzi rodzice!

1. Materac Nikola

Materac Nikola

 


Nikola to materac lateksowo-piankowo-kokosowy, dwustronny, o wymiarach 120 na 60 cm i grubości 12 cm. Jego twardość to H2 (średnia). Dzięki perforowanej piance produkt dobrze odprowadza wilgoć i jest bardzo przewiewny. Posiada atest Oeko-Tex standard 100.

Wszystkie warstwy produktu połączono ze sobą bezpiecznym klejem wodnym. Warstwa z kokosem dedykowana jest maluchom do 8 miesiąca życia, a po tym czasie należy korzystać z warstwy lateksowej. Pokrowiec materaca jest zdejmowany i nadaje się do prania w pralce.

2. Materac Babymam

Materac Babymam

 


Materac dwustronny lateks-pianka od Babymam ma wymiary 120x60x9 cm. Należy do materacyków średnio-twardych i jest zbudowany z aż 4 warstw tkanina-włóknina-lateks-pianka. Posiada atest Oeko-Tex standard 100. Jego atutem jest też zdejmowany i łatwy do prania pokrowiec.

Model może pochwalić się pozytywną opinią PZH. Posiada też wysokiej jakości płytę lateksową, którą dobrze odprowadza wilgoć. Jest antyalergiczny, nie zawiera szkodliwych substancji i nie wywołuje reakcji alergicznych.

3. Materac ŚpijZdrowo Venus

Materac ŚpijZdrowo Venus

 


Materac VENUS to model lateksowo-piankowy, o twardości H2 (od góry) i H3 (od dołu). Jego wymiary to 120x60x8 cm. Pierwszą warstwę produktu tworzy pokrycie hipoalergiczne o membranowej strukturze, które da się zdejmować do prania. Kolejne dwie warstwy to lateks i pianka, które zapewniają odpowiednią amortyzację i wentylację.

Produkt posiada oznaczenie Oeko-Tex, dotyczące wszystkich materiałów użytych w produkcji. Jest dobrą opcją dla alergików i dzieci od pierwszego dnia życia.

4. Materac ŚpijZdrowo Merkury

Materac ŚpijZdrowo Merkury

 


Materac MERKURY KIDS jest od góry miękki (H2), a od dołu twardy (H3). Jego wymiary to 120x60x10 cm. Produkt pokryty jest tkaniną o gramaturze 200g/m². Pokrycie można zdejmować do prania, a dzięki jego membranowej strukturze nie trzeba obawiać się o przewiewność posłania malucha.

Model zbudowany jest z warstw lateks-pianka-wkład kokosowy-włókno klimatyzujące. Dwa ostatnie dodatki sprawiają, że produkt jest jeszcze bardziej sprężysty, trwały i odporny na rozwój drobnoustrojów. Cały materac – nie tylko jego komponenty – posiada odznaczenie Oeko-Tex.

5. Materac Fiki Miki Sensitive

Materac Fiki Miki Sensitive

 


Materac Fiki Miki Sensitive to model o wymiarach 120 cm x 60 cm x 12,5 cm, oferujący świetną sprężystość i stabilne podparcie dla plecków. Produkt jest średnio-twardy. Posiada hipoalergiczne pokrycie z dzianiny i wkład z pianki lateksowej.

Model wyróżnia się możliwością zwinięcia w formę rolki tak, aby dało się umieścić go w zamrażalniku, co pozwala pozbyć się roztoczy. Atutem produktu są też wzdłużne i poprzeczne kanały wentylujące oraz utwardzone krawędzie materaca.

Materacyk jest wyrobem medycznym klasy I, posiada Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz Świadectwo Jakości Zdrowotnej Państwowego Zakładu Higieny.

Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły