Jak wyposażyć domowy plac zabaw dla dzieci do zabawy i ćwiczeń?

Każdy, kto miał do czynienia z małym dzieckiem, zdaje sobie sprawę z faktu, że większość młodych ludzi to prawdziwe wulkany energii. Latem, kiedy maluchy sporo czasu spędzają na zewnątrz, nadmiar sił do biegania i skakania nie stanowi tak dużego problemu. Gorzej jest jednak zimą, a także w deszczowe dni, kiedy zabawa na świeżym powietrzu jest po prostu niemożliwa. Wtedy dziecko trzeba zająć czymś w domu. Co zrobić, żeby nie rozładowywało nadmiaru energii skacząc po kanapie?

Stworzyć domowy plac do zabawy i ćwiczeń!

plac zabaw w domu

Czy warto mieć plac zabaw w domu?

Aktywność fizyczna w życiu małego człowieka pełni niezwykle ważną rolę. Wpływa bowiem nie tylko na utrzymanie prawidłowej masy ciała, ale także na doskonalenie koordynacji ruchów, właściwy rozwój układu krążenia i układu oddechowego, na jakość snu, a nawet na stan kości i stawów.

Maluch, który jest aktywny przez cały dzień, ma lepszy humor i lepiej się wysypia. Szczególnie korzystny jest ruch na świeżym powietrzu, który pozwala dobrze dotlenić organizm i wzmocnić jego naturalną odporność. Kiedy dziecko nie może wyjść na zewnątrz, aby poskakać na trampolinie czy wspinać się po drabinkach, nadmiar energii i uczucie znudzenia często skutkują nierozsądnymi pomysłami na zabawę w domu. Można jednak ustrzec się przed tym poprzez zaprojektowanie w pokoju dziecięcym mini placu zabaw.

Co przemawia za stworzeniem placu zabaw w pokoju? Jego zalety to przede wszystkim:

  • zaspokojenie potrzeby ruchu w okolicznościach złej pogody na zewnątrz,
  • zachęcenie do aktywności fizycznej,
  • stworzenie możliwości rozładowania energii,
  • pomoc w kształtowaniu motoryki dużej i koordynacji ruchowej,
  • rozwój fizyczny,
  • wzmocnienie mięśni,
  • korzystny wpływ na wyobraźnię,
  • trening równowagi,
  • rozrywka i zajęcie na wiele godzin.

Co natomiast może okazać się problemem? Najtrudniejszym aspektem takiej inwestycji bywa zorganizowanie przestrzeni do zabawy. Dziecięcy pokój zwykle nie ma bowiem zbyt wielkiego metrażu. Warto pamiętać jednak, że istnieją takie urządzenia gimnastyczne, które można, na przykład, zawiesić na ścianie.

Domowe place zabaw – jakie elementy wybrać?

Przydomowy plac zabaw może posłużyć nam za wzór, jednak wielu elementów z tej przestrzeni nie przeniesiemy do małego pokoju dziecka i odwrotnie – pod dachem możemy pozwolić sobie na nieco inny rodzaj urządzeń i akcesoriów. Wybór konkretnych propozycji zależy przede wszystkim od zainteresowań Twojego dziecka, a także od budżetu i dostępnej przestrzeni. Oto, w co można wyposażyć plac do zabawy i ćwiczeń:

hustawka

Huśtawka

Huśtawka może być zarówno elementem przeznaczonym do sportowych akrobacji (huśtawka-koło), jak i ozdobnym wyposażeniem wnętrza (model pokojowy). W pierwszym przypadku lepiej sprawdzi się w pokoju żywiołowego chłopca, a w drugim przypadku w pokoju spokojniejszej dziewczynki. Huśtawki przykręcamy do sufitu (oczywiście nie podwieszanego).

Zjeżdżalnia

W pokoju raczej nie pomieścimy modelu innego niż plastikowy z drabinką. Taki sprzęt sprawdzi się u maluchów, nie u starszych dzieci, dla których krótki ślizg okaże się zwyczajnie nudny. Świetnym rozwiązaniem będzie połączenie zjeżdżalni z basenem wypełnionym piłeczkami.

drabinka

Drabinka gimnastyczna

Drabinki nie zajmują miejsca podłogowego, a dodatkowo pozwalają rodzicom bawić się wraz z dziećmi i wykonywać przeróżne ćwiczenia. Można łączyć je z kółkami gimnastycznymi i linami. Są to proste akcesoria, które w połączeniu z dziecięcą wyobraźnią i kreatywnością dają mnóstwo możliwości. Posłużą i do treningów, i do zabawy.

ścianka

Ścianka wspinaczkowa

Ścianki wspinaczkowe stworzymy zarówno z gotowych drewnianych elementów, jak i z samych „kamyczków”, które montuje się na ścianie. Jest to kolejne rozwiązanie, które nie zajmuje miejsca podłogowego w pokoju dziecięcym. Przy samodzielnym montażu elementów ścianki, warto pamiętać o ich odpowiednim rozstawie.

Materac gimnastyczny

Specjalny materac, który amortyzuje upadki to niezbędny dodatek do ścianki wspinaczkowej i drabinki, a także samodzielny sprzęt sportowy – w końcu dziecko może fikać na nim koziołki czy stawać na rękach. W dodatku materac można bez trudu wsunąć pod inny mebel lub oprzeć o ścianę, aby nie zajmował miejsca, kiedy nie jest potrzebny.

Kiedy nie możemy wychodzić z domu, aby zabrać dziecko na drewniany plac zabaw w parku czy pod blokiem, stwórzmy podobne miejsce we własnych czterech kątach. Aktywność fizyczna jest formą profilaktyki zaburzeń rozwojowych zarówno na tle fizycznym, jak i psychicznym, dlatego nie warto jej lekceważyć.

równoważnia

Jeśli pracujesz z domu i nie masz możliwości zapewniania maluchowi stałej rozrywki albo gdy Twoja pociecha okazuje się posiadać naprawdę niewyczerpywalne pokłady energii, zrezygnuj z telewizora i komputera na rzecz takich sprzętów do zabawy i ćwiczeń, dzięki którym maluch będzie w stanie zająć się sobą, jednocześnie świetnie się bawiąc.

Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły