Pościel niemowlęca to niezwykle istotny element wyposażenia dziecięcego łóżeczka. W końcu maluch spędza w tym miejscu większość swojego czasu. Z uwagi na delikatność niemowlęcej skóry, poszewki na kołdrę i poduszkę powinny być miękkie i gładkie, a także hipoalergiczne, ponieważ u maluszków łatwo o alergie kontaktowe. Jakie tekstylia do łóżeczka wybrać?
Pościel do łóżeczka – co jest potrzebne?
Coraz częściej słyszy się o tym, że kołderka i poduszka nie są wskazane w przypadku noworodków i niemowląt do około 9 miesiąca życia. Za bezpieczniejszą opcję uchodzi rożek czy śpiworek, których maluch nie może naciągnąć sobie na główkę. Nie każde dziecko toleruje jednak takie rozwiązanie. Jeśli niemowlę lepiej śpi pod kocykiem, można wyposażyć jego łóżko w klasyczny komplet, czyli:
- prześcieradło, najlepiej na gumce,
- płaską poduszkę,
- kołderkę.
Korzystnym rozwiązaniem będzie też zakup ochraniacza na materac. To cienki pokrowiec (podkład) nieprzemakalny, który zapobiega wnikaniu płynów w głąb materaca. Można również zdecydować się na inną opcję – mianowicie prześcieradło nieprzemakalne, czyli model z dodatkową warstwą w postaci wodoszczelnej membrany.
Dodatkowym akcesorium do łóżeczka może być też modny warkocz, który ułatwia układanie malucha na boczku i chroni go przed przeciągami. Alternatywą dla niego będzie ochraniacz na szczebelki, montowany za pomocą troczków, który ma zabezpieczać dziecko przed urazami.
Chociaż są to dodatki praktyczne, to jednak im więcej takich elementów wewnątrz łóżka, tym gorzej – nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również z uwagi na gorszą cyrkulację powietrza. Warto więc zdecydować się tylko na jedną z tych opcji.
Dla siebie rodzic może zawiesić – już po zewnętrznej stronie barierek – tekstylny organizer na łóżeczko, w którym znajdzie się miejsce na chusteczki, smoczek czy inne przydatne gadżety, które lubimy mieć pod ręką.
Pościel niemowlęca – jaki rozmiar?
Rozmiar pościeli dopasowuje się do wieku (a raczej wielkości) dziecka oraz do wielkości materaca, aby wyposażenie dobrze układało się w łóżeczku. Chociaż w asortymencie sklepów znajdziemy kilka wymiarów tego typu tekstyliów, na przykład 70×100, 80x 100, 90×110, 90×130 czy 110×140 cm, to najpopularniejsze pozostają dwa modele:
- 120 x 90 cm – wystarczająca do około 3 roku życia,
- 135 x 100 cm – odpowiednia nawet dla dziecka 6-letniego.
Wielkość kołderki to przede wszystkim kwestia estetyki. Poza tym, jeśli chcesz zainwestować w produkt, który wystarczy na dłużej, po prostu postaw na większy rozmiar. Nieco inaczej wygląda kwestia zakupu prześcieradła na materac. To musi zostać dopasowane stricte do wymiarów materacyka.
Pościel niemowlęca – na co zwrócić uwagę?
Komfort snu dziecka zależy od wybranej pościeli dla niemowlaka. Oczywiście, wypełnienie poduszki czy kołdry powinno być antyalergiczne (certyfikowana włóknina), lekkie i nadające się do prania. Pościel z wypełnieniem naturalnym nie wchodzi w grę, gdyż puch może uczulać delikatną skórę.
Kolejna kwestia ma związek z czynnikami SIDS – Zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Ponieważ bezpieczeństwo malucha jest najważniejsze, pościel dziecięca:
- nie może być zapinana na guziki,
- nie powinna być dekorowana żadnymi koralikami i innymi ozdobami, które da się łatwo oderwać,
- powinna posiadać bezpieczny zamek (suwak) bez wystających elementów.
Ponieważ dzieci mają bardzo wrażliwą skórę, zawsze warto sprawdzić, czy wybrana pościel do łóżeczka dla niemowląt posiada certyfikat OEKO-TEX Standard 100. Jest to ogólnoświatowym znak jakości, świadczący o tym, że produkt nie zawiera żadnych szkodliwych substancji chemicznych, jak pestycydy, barwniki czy metale ciężkie. Jest więc bezpieczny dla dziecka od pierwszych dni życia.
Bardzo ważny jest też rodzaj tkaniny wykorzystanej do uszycia pościeli dla dziecka. Ta powinna spełniać wszystkie wymagania wrażliwej skóry niemowlęcej, co oznacza, że musi być:
- miękka, gładka i delikatna w dotyku,
- oddychająca, przewiewna,
- antyalergiczna,
- higroskopijna, czyli zdolna do pochłaniania wilgoci,
- łatwa do utrzymania w czystości – odporna na częste pranie i prasowanie.
Jakie włókna spełniają te kryteria? Z reguły najlepsza pościel dla noworodka czy niemowlaka szyta jest z dwóch rodzajów włókien:
- z wysokiej jakości bawełny,
- z włókien bambusowych.
Komplety pościeli wykonane z naturalnych tkanin tego typu spełniają wymienione wyżej kryteria. Są mięciutkie, delikatne dla skóry dziecka, pozwalają jej oddychać i nie podrażniają. Bambus wypada w tym porównaniu nawet lepiej niż bawełna, ponieważ jest jeszcze gładszy i ma lepsze właściwości termoregulacyjne niż materiał bawełniany.
Na koniec, przy wyborze wyprawki dla Twojego malucha zwróć uwagę na wzornictwo. Szeroki wybór pościeli w wielu wzorach i kolorach pozwala dopasować takie tekstylia do aranżacji wnętrza lub upodobań malucha. Możesz sięgnąć po klasyczne poszwy w gwiazdki czy serduszka lub postawić na warianty z bajkowymi postaciami dla nieco starszych dzieci.
Najlepsza pościel dla niemowląt
Podsumowując, do łóżeczka lub kołyski możesz potrzebować:
- prześcieradła na materac – maksymalna wygoda to elastyczny model z gumką wszytą w tunel,
- kołdry i poduszki z antyalergicznym wypełnieniem,
- poszewki na poduszkę i kołdrę wykonanych z atestowanego materiału, przy czym polecane są przede wszystkim modele bawełniane i bambusowe.
Dodatkowo, weź pod uwagę: ochraniacz na łóżeczko i pokrowiec na materac. Unikaj tekstyliów sprowadzanych zza granicy i sięgaj po polskie wyroby, które stanowią gwarancję starannego wykończenia. Wybierz kilka kompletów, aby móc prać je co tydzień i upewnić się, że pościel jest bezpieczna dla wrażliwej skóry Twojej pociechy.