Ubranko dla niemowlaka, wbrew pozorom, nie może być zupełnie przypadkowym elementem garderoby. Podstawowy błąd, jaki popełnia wielu rodziców kompletując wyprawkę niemowlęcą, to kupowanie mnóstwa ciuszków, których z różnych powodów ich dziecko nigdy nie będzie na sobie miało. Urzekają nas zabawne nadruki i piękne fasony, a to przysłania zdrowy rozsądek każdej osoby, która spodziewa się dziecka. Finalnie, szafki i szuflady w pokoju malucha wypełniają często dziesiątki podobnych kreacji oraz odzież, której ze względów praktycznych nie założymy na niemowlę ani razu. Jak więc kupować i nie dać się zwariować?
Ubranka dla niemowląt – jak wybrać odpowiednie?
Zanim zaczniesz kupować ciuszki dla noworodka, zastanów się na spokojnie, ilu egzemplarzy tak naprawdę możesz potrzebować. Maluszki nie brudzą swoich ubranek zbyt często. Może zdarzyć się, że zostaną zaplamione mlekiem podczas karmienia, że dziecku się uleje lub że pieluszka nie zatrzyma w sobie wszystkiego, co powinna. Wypadki zdarzają się także przy przewijaniu, zwłaszcza niewprawionym rodzicom. Oczywiście, czyste ubranko warto założyć dziecku również po każdej kąpieli. Ile zatem body dziecięcych, pajacy czy kaftaników powinien mieć maluch?
Zapewniamy, że z pewnością wystarczy mu maksymalnie 5 – 7 par spodenek, skarpetek, śpioszków i innych elementów garderoby. Nawet najbardziej zabiegana młoda mama znajdzie czas, aby wyprać zabrudzone ciuszki niemowlęce przynajmniej raz w tygodniu, a to gwarantuje, że taka ilość ubrań okaże się wystarczająca.
Kiedy wiesz już, co i w jakiej ilości zakupić, pomyśl o rozmiarze. Na początek z reguły wybieramy dla maleństwa rozmiar 56. Jeśli dziecko będzie wcześniakiem, taka wielkość z pewnością okaże się zbyt duża, ale ubranka przydadzą się później. Może okazać się jednak, że noworodek będzie wyjątkowo „długi”. Wtedy konieczne będą już ubrania w rozmiarze 62. Również z tego względu nie przesadzaj z ilością garderoby kupowanej przed porodem. Przecież możesz szybko zamówić to, co niezbędne będąc jeszcze w szpitalu. Zamówienie złożone w sklepie internetowym realizowane jest zwykle w ciągu maksymalnie kilku dni, więc ubrania najpewniej będą już czekały w domu na Wasze wyjście ze szpitala.
MAMA MAMOM: Być może lekarz prowadzący ciążę będzie w stanie podpowiedzieć Ci na podstawie badania USG, jak duże urodzi się Twoje dziecko. Jeśli przewidywana waga przekroczy 4 kg, możesz być pewna, że maleństwo nie zmieści się w rozmiar 56.
Kupując ubranka dziecięce w rozmiarach określanych wiekowo, traktuj informacje na metce z przymrużeniem oka. Niemowlęta rodzą się z różną długością i masą ciała, a później również rosną w swoim własnym tempie. Lepszą wskazówką będzie sugerowanie się więc przedziałem wagowym, określonym na metce produktu.
Z jakiego materiału powinny być uszyte ubranka dla niemowlaka?
W przypadku ubrań dla niemowląt nie mamy wątpliwości – najlepszym materiałem na taką odzież jest bawełna, która tworzy obecnie większą część asortymentu sklepów z ubraniami. Wysokiej jakości bawełna ma wiele zalet praktycznych:
- jest hipoalergiczna (bo naturalna),
- jest miękka, gładka i przyjemna w dotyku,
- jest delikatnie rozciągliwa, ale wraca do swojego pierwotnego kształtu po wypraniu,
- jest higroskopijna, czyli pochłania wilgoć i odciąga ją z dala od powierzchni skóry,
- jest przewiewna, czyli pozwala skórze dziecka oddychać,
- nie powoduje podrażnień,
- jest wytrzymała, dobrze znosi pranie i prasowanie, co pozwala utrzymać ją w higienicznej czystości.
Innym dobrym materiałem jest także wełna merino, która sprawdza się w szczególności zimą jako ciepłe okrycie dla maluszka. Taka wełna nie drapie i nie podrażnia skóry, a dodatkowo jest bardzo chłonna i łatwa do utrzymania w czystości. Często wystarczy jej jedynie odświeżanie.
Przy zakupie odzieży niemowlęcej sprawdzajmy więc przede wszystkim skład materiałowy. Najlepsza jest czysta bawełna, ale niekiedy nie warto bać się także jej mieszanek, o ile dodatek sztucznych włókien nie przekracza kilku procent. Przykładowo, spodenki dla malucha okażą się bardziej elastyczne z dodatkiem spandexu, a dziecku będzie w nich po prostu wygodniej.
Ubranka niemowlęce – czego unikać?
Dzisiaj sklepy z ubrankami dla noworodka i niemowlaka są w stanie oferować nam tak bogaty asortyment, że czasami naprawdę trudno jest zdecydować się jedynie na kilka produktów. Zanim jednak wydasz krocie na modne komplety ubranek dla dzieci, sprawdź co znajduje się na ich metce.
Nie kupuj odzieży, która została uszyta z poliestru, ponieważ taki materiał nie pozwala skórze oddychać. W przypadku maluchów, które nie posiadają jeszcze w pełni wykształconego systemu termoregulacji, takie ubrania dla dzieci będą prawdziwym utrapieniem.
Uważaj również na wystające, twarde aplikacje i guziki. W przypadku malców, które większość czasu spędzają na pleckach zapięcia z tyłu nie są najlepszym rozwiązaniem.
Z informacji zawartych na metce dowiesz się także, gdzie zostało uszyte dane ubranko. Jeśli masz zaufanie do zagranicznych marek, nie ma nic złego w kupowaniu takiej odzieży dla swojego dziecka. Z kilku powodów warto postawić jednak na polskie ubranka. Dlaczego?
Po pierwsze, odzież dla niemowląt szyta w Polsce to ekologiczny wybór – po co sprowadzać coś, co można kupić z łatwością w naszym kraju?
Po drugie, stawiając na polską odzież dla dzieci, wspierasz lokalne przedsiębiorstwa.
Ubranka dla niemowlaka – porady dla ekologicznej i ekonomicznej mamy
Chcesz zakładać swojej pociesze ekskluzywne ubrania niemowlęce, które są jednocześnie tanie, praktyczne i bezpieczne dla wrażliwej skóry dziecka? Tanie ubranka kupisz w second-handach, w outletach i na serwisach aukcyjnych z odzieżą nową i używaną. Oferowane tam ubrania dla chłopców i dziewczynek często posiadają jeszcze metki i pochodzą od bardzo dobrych producentów.
Jeśli chcesz być eko, weź pod uwagę także przyjęcie używanych ubranek od rodziny i znajomych. Dasz im w ten sposób nowe życie i naprawdę sporo zaoszczędzisz. Nie przyjmuj jedynie używanych bucików – Twoje dziecko może niejako „przejąć” wadę chodu od noszącego je wcześniej malucha.
Tanie ubrania to również te, które uszyjesz samodzielnie. Oczywiście nie każdy ma do tego talent, ale jeśli szukasz nowego hobby, to warto wypróbować właśnie naukę szycia. W sieci znajdziesz szeroki wybór pięknych tkanin, z których wyczarujesz unikatowe kolekcje dla swojego bobasa.