Diamond painting, czyli haft diamentowy – jak zacząć?

Diamond painting to hobby dla osób cierpliwych i dokładnych. Sztuka ta przypomina nieco kolorowanie lub malowanie po numerach, jednak tutaj kolor nadają obrazom barwne koraliki, które przyklejamy na płótno. Efekt jest więc naprawdę zjawiskowy, ponieważ kolorowe „diamenty” pięknie odbijają światło, nadając obrazowi szlachetny wygląd.

haft diamentowy mozaika

Czym jest diamond painting?

Diamond painting, czy inaczej haft diamentowy, wykonuje się na podobnej zasadzie co malowanie po numerach. Szablon nadrukowany na podobraziu kolorujemy jednak za pomocą koralików, które przypominają małe brylanty. Nanosi się je na obraz za pomocą aplikatora o kształcie długopisu. Na jego metalowej końcówce z dziurką mieści się jeden koralik. Każdy taki element chwyta się za pomocą odrobiny wosku, a później przykleja na planszę.

Do wykonania mozaiki diamentowej potrzebujemy:

 • planszy z wybranym obrazem (posiada oznaczenia literowe lub numerowe dla poszczególnych odcieni kryształków),
 • koralików w różnych kolorach w woreczkami do przechowywania,
 • aplikatora,
 • wosku do końcówki,
 • tacki na koraliki.

Nie musimy jednak kupować tych produktów oddzielnie. Bez trudu znajdziemy na rynku zestawy do diamond painting z różnymi motywami: abstrakcyjnymi, zwierzęcymi, roślinnymi, i tak dalej.

diamond painting

Diamentowa mozaika – zalety, korzyści

Jak zostało wspomniane, tworzenie diamentowych obrazów to dobre nowe hobby osób cierpliwych, dokładnych, preferujących zadania wymagające precyzji. Jeśli lubisz spędzać czas wolny, realizując swoje kreatywne pasje, układanie diamencików z pewnością sprawi Ci dużo przyjemności i satysfakcji. Możesz zajmować się taką sztuką, jednocześnie słuchając muzyki czy audiobooków. Finalne dzieło będzie natomiast piękną dekoracją mieszkania lub prezentem dla bliskiej osoby.

Haft diamentowy lub mozaika diamentowa – nazwy stosujemy zamiennie – pozwoli wyciszyć się i zrelaksować. Będzie też świetnym treningiem dla dłoni i palców oraz szansą na udoskonalenie umiejętności skupienia i precyzyjnego działania. Wyklejanie grafik kryształkami często okazuje się czymś więcej niż kreatywnym sposobem na spędzanie wolnego czasu – stanowi rodzaj odstresowującej terapii.

Aby zacząć swoją przygodę z wyklejaniem, możemy kupić pierwszy niewielki zestaw i sprawdzić, czy takie hobby to coś dla nas. Komplet zawiera zwykle wszystko, co niezbędne, aby rozpocząć i skończyć swoje pierwsze dzieło. Znajdziemy go między innymi w sklepach takich jak księgarnie internetowe. Cena najtańszego kompletu nie przekracza zwykle nawet 13 zł, zatem zdecydowanie warto przynajmniej spróbować swoich sił z taką formą nowoczesnej sztuki.

haft diamentowy

Instrukcja wyklejania haftu diamentowego krok po kroku

Masz już swój zestaw do wyklejania 5D? Oto, jak możesz stworzyć swoje pierwsze dzieło:

 1. Przygotuj miejsce do pracy. Usiądź na wygodnym krześle przy czystym blacie. Nie stawiaj na nim żadnych naczyń z napojami czy innych przedmiotów, które mogłyby poplamić obraz.
 2. Ułóż na stole niezbędne przybory: legendę z kolorami, tackę na koraliki, aplikator i diamenciki, na przykład w kolejności od najjaśniejszych po najciemniejsze.
 3. Plansza, na której będziesz umieszczać kryształki jest pokryta klejem i zabezpieczona folią. Odsłaniaj ją stopniowo lub bardzo uważaj, aby nie dotknąć klejącej powłoki ręką czy rękawem. Odsłonięcie całego podobrazia na raz może zakończyć się wyschnięciem kleju, czego lepiej uniknąć poprzez stopniową pracę.
 4. Korzystaj z dedykowanej tacki, która ułatwia obrócenie koralików na odpowiednią pozycję – płaską stroną do dołu.
 5. Nabieraj odpowiednie koraliki aplikatorem po jednej sztuce, uprzednio „maczając” jego końcówkę w wosku (raz na jakiś czas) i przytykaj je we właściwe miejsce podobrazia. Nie rób tego zbyt mocno, aby nie uszkodzić dzieła.
 6. Jeśli przykleisz niewłaściwy koralik w niewłaściwym miejscu, usuń go od razu za pomocą pęsety lub… zapomnij o pomyłce – nie powinna rzucać się w oczy.
 7. Na koniec dociąż obraz, na przykład książką, aby wszystkie elementy dobrze się przykleiły.

Twoja zjawiskowa, połyskująca w świetle sztuka jest gotowa! Opraw ją w ramę i powieś na ścianie lub podaruj komuś bliskiemu, jako prezent od serca.

Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły