Makrama: modne dekoracje ze sznurka

Makrama to dekoracje, które w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Pod nazwą makrama skrywa się wiele ciekawych elementów ozdobnych w stylu boho: kultowe łapacze snów, wiszące kwietniki, a nawet biżuteria. Wyplatanie makramy to bardzo prosta sztuka, która odpręża i relaksuje. Idealnie sprawdza się jako hobby dla mamy – zwłaszcza, że taką techniką można stworzyć wiele ozdób do pokoju dziecięcego.

Makrama – co to znaczy?

makrama na ścianę

Makrama jest słowem pochodzącym z języka arabskiego i oznacza “wiązana ozdoba”. Termin ten dotyczy sztuki wiązania sznurków bez użycia drutów, szydełka czy igieł.

Aby tworzyć makramę, musisz nauczyć się jedynie kilku prostych splotów. Już na podstawie znajomości dwóch, trzech rodzajów węzłów, jesteś w stanie stworzyć piękne dekoracje ścienne czy makramowy kwietnik.

Zaletę hobby, jakim jest makrama DIY, stanowi fakt, że do stworzenia efektownych ozdób nie potrzebujemy mnóstwa kosztownych akcesoriów. Wystarczy sznurek i własne dłonie, aby pleść dekoracje, które nadają unikalny charakter różnym wnętrzom.

makrama sznurki

Jak zrobić makramę? Co będzie potrzebne?

Makramy i makatki stworzymy tak naprawdę ze zwykłego bawełnianego sznurka. Nie powinien to być jednak sznurek bardzo cienki. Najlepiej dostosować go do rodzaju tworzonej dekoracji. W sieci bez problemu zamówimy mocne sznurki do makramy o średnicy od 3 do 5 mm (i grubsze). Dzięki różnorodności kolorystycznej takich akcesoriów każda ozdoba może mieć zupełnie odmienny, oryginalny wygląd.

Warto pamiętać, że sznur do makramy musi być wielokrotnie dłuższy, niż zaprojektowana przez nas dekoracja. Przyjmuje się, że powinien mieć on długość co najmniej 4 razy większą niż docelowa ozdoba. Do tego często należy doliczyć także długość frędzli.

Do artystycznych dzieł tego typu można wykorzystać nie tylko sznureczki. Makramowe bibeloty da się tworzyć także z wykorzystaniem:

  • drewnianych listewek, gałązek, oczyszczonych korzeni,
  • elementów wykończeniowych, np. piór, koralików,
  • kółek mocujących z drewna i metalu.
makrama akcesoria

Akcesoria do makramy obejmują także ostre nożyki, centymetr krawiecki czy… lakier do paznokci, który zapobiega strzępieniu się obciętych sznureczków.

Co można zrobić z makramy?

Tego, jak zrobić makramę krok po kroku, możesz nauczyć się z poradników, grafik i filmów instruktarzowych. Na początek wystarczy, że opanujesz podstawowy węzeł mocujący i węzeł płaski, którego wygląd da się modyfikować poprzez tworzenie większych i mniejszych odstępów pomiędzy splotami. Aby robić makramy bardziej kreatywne, musisz opanować jeszcze dwa, trzy typy splotów, ale nie jest to niezbędne do stworzenia swojej pierwszej makramy.

makrama kwietniki

Co zatem można robić z makramy? Z pewnością najbardziej popularne są makramy na ścianę, czyli łapacze snów i gobeliny, często zawieszone na naturalnej gałęzi.

Zjawiskowo prezentują się również makramowe kwietniki DIY, które można zamontować zarówno w pomieszczeniu, jak i na balkonie czy tarasie.

To jednak nie koniec możliwości takich splotów, bowiem wiele osób zajmujących się taką sztuką potrafi stworzyć z makramy:

  • biżuterię,
  • torby,
  • hamaki,
  • pokrowce,
  • dywany,
  • wiszące półki,
  • huśtawki,
  • wiszące fotele i kołyski.
makrama dywan

Jak widać makramowych dzieł nie ograniczamy jedynie do bibelotów, które dekorują nasze wnętrza. Często są to także przedmioty użytkowe, które jednocześnie świetnie się prezentują.

Oczywiście, stworzenie huśtawki czy kołyski z makramy będzie wymagało bardzo starannych przygotowań i dokładnego przemyślenia projektu, który chcemy zrealizować. Wszystko jest jednak możliwe, jeśli tylko jesteśmy wystarczająco kreatywni.

Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły