Jaki smoczek dla noworodka wybrać? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie, kompletując niemowlęcą wyprawkę. Wiemy, że smoczki wyciszają niemowlę i ułatwiają zasypianie. Wiele osób obawia się jednak ryzyka wykształcenia wad zgryzu czy zaburzeń prawidłowego, naturalnego odruchu ssania. Coraz częściej podkreśla się jednak, że to nie sam smoczek jest problemem. Wszelkie związane z nim zagrożenia wynikają przede wszystkim ze złego dobierania i nadużywania smoczków. Co warto więc wiedzieć zanim kupimy i podamy dziecku taki produkt? Czym się kierować przy wyborze smoczka?
Kiedy kupić pierwszy smoczek dla noworodka?
Nie nastawiaj się na to, że Twoje dziecko będzie potrzebowało smoczka ani na to, że w ogóle go polubi. Nie wszystkie dzieci akceptują taką alternatywę.
Jeśli planujesz karmić piersią, nie powinnaś dawać go niemowlęciu przed ukończeniem przez nie 1. miesiąca życia. Najpierw maluszek musi nauczyć się prawidłowo ssać pierś.
Możesz oczywiście kupić takie akcesorium przed porodem, na wszelki wypadek. Pamiętaj wtedy o prawidłowym kształcie i rozmiarze smoczka. Najlepiej sprawdzi się smoczek dynamiczny, odwzorowujący kształt brodawki i nie zaburzający rytmu ssania.
Rozmiar dla noworodka określany jest jako S lub 0+ czy 0 – 3 miesiące. Istnieją też smoczki dla wcześniaków.
Czy smoczek powoduje wady zgryzu?
Jak wspominaliśmy, sam smoczek nie przyczynia się do powstawania wad zgryzu – dopiero źle dobrany smoczek lub zbyt długie używanie mogą prowadzić do takich konsekwencji, jak:
- przedni zgryz otwarty,
- zwężenie szczęki,
- pogłębienie tyłozgryzu.
Dziecko powinno używać smoczka przede wszystkim podczas zasypiania, nie przez cały dzień. Jeśli maluch wypuści go z ust w trakcie snu, nie należy umieszczać go tam z powrotem. Poza tym, dziecko nie powinno już używać smoczka w wieku 2 – 3 lat. Najłatwiej jest odstawić go w pierwszym roku życia, zanim ssanie stanie się nawykiem.
Krótko mówiąc, smoczek to świetny uspokajacz i doskonałe wsparcie dla świeżo upieczonych rodziców, ale należy korzystać z niego w okresie od 1. do 12. miesiąca życia (w przybliżeniu) i dążyć do maksymalnego ograniczania ssania smoczka w ciągu dnia.
Jak wybrać smoczek dla niemowlaka? Rodzaje smoczków
Smoczki dostępne na rynku możemy podzielić przede wszystkim ze względu na ich kształt i przeznaczenie. Oto jakie modele wyróżniamy:
- smoczki ortodontyczne, inaczej anatomiczne – ukształtowane w taki sposób, aby wspierać prawidłowy rozwój zgryzu, podniebienia i żuchwy, a także zapobiegać wystąpieniu wad wymowy, smoczki anatomiczne mają specjalną końcówkę spłaszczoną od strony języka;
- smoczki dynamiczne – mają przypominać kształt i pracę sutka w trakcie ssania pokarmu, dlatego są bardzo elastyczne i odpowiednio wyprofilowane;
- smoczki na ząbkowanie – wyposażone w wypustki, które masują dziąsła;
- smoczki uspokajające – to ogólne określenie dla smoczków, które mają przede wszystkim uspokajać dziecko poprzez zaspokojenie potrzeby ssania – podstawowa potrzeba ssania powinna być zaspokajana przez pierś mamy, jeśli jednak laktacja jest ustabilizowana, a potrzeba ssania nadmierna, warto podać dziecku smoczek. Kształt takich modeli jest zazwyczaj symetryczny, nawet okrągły.
Jaki smoczek wybrać dla niemowlaka? Poza rodzajem końcówki, która trafia do buzi dziecka, musimy wziąć pod uwagę także wygląd tarczki. Najlepsze są tarcze, które pozwalają skórze malucha oddychać. Taka tarcza smoczka może być ażurowa lub wypukła, dzięki czemu „odstaje” od skóry. Wybór smoczka mogą ułatwić też posiadane przez produkt certyfikaty i atesty, np. pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka.
Lateksowy czy silikonowy?
Smoczki dzielimy także ze względu na materiał wykonania. Mamy zatem smoczki silikonowe (przezroczyste) i smoczki lateksowe, inaczej kauczukowe (żółte). Czym się różnią?
- Smoczki kauczukowe (lateksowe) – smoczki z kauczuku (naturalnego lateksu) są bardzo miękkie i dobrze dopasowują się do kształtu jamy ustnej, ale ze względu na swoją delikatność łatwo ulegają zniekształceniu i uszkodzeniom – trzeba często je wymieniać, mogą też uczulać,
- Smoczki silikonowe – smoczki z silikonu mają neutralny zapach i smak, nie uczulają i są trwalsze, ale też twardsze niż kauczuk, dlatego słabiej odwzorowują zachowanie i kształt naturalnej brodawki sutkowej.
Jak używać smoczka, aby był bezpieczny dla malca?
Odpowiednio dobrany ze względu na kształt smoczka, materiał wykonania i rozmiar produkt należy utrzymywać w higienicznej czystości. Zanieczyszczony drobnoustrojami smoczek może doprowadzić do rozwoju różnego typu zakażeń w jamie ustnej dziecka.
Przed pierwszym użyciem musisz zapoznać się z dołączoną do opakowania instrukcją. Najczęściej smoczek należy wyparzyć we wrzątku lub w sterylizatorze. Później produkt możemy sterylizować raz dziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu.
Należy czyścić go też po każdym zabrudzeniu, na przykład po upadku na ziemię. Wystarczy wtedy przepłukać go pod bieżącą wodą, choć niektórzy producenci zalecają także mycie wodą z naturalnym mydłem.
Pomocne w utrzymaniu produktu w czystości może okazać się korzystanie z pojemniczka na smoczek lub ze specjalnego łańcuszka z klipsem.
Należy pamiętać też o tym, że smoczek dla dziecka powinien być wymieniany co około 6 tygodni, niezależnie od zmiany rozmiaru. Stale trzeba też kontrolować jego stan. Jeśli smoczek jest jakkolwiek uszkodzony, nadaje się tylko do wyrzucenia.
Podsumowanie:
- Smoczka nie podawaj dziecku do ukończenia 1. miesiąca.
- Smoczek dla noworodka karmionego piersią powinien maksymalnie przypominać kobiecą brodawkę sutkową (model dynamiczny).
- Dobry smoczek to smoczek we właściwym rozmiarze, dobranym do wieku dziecka.
- Podanie smoczka w ciągu dnia należy maksymalnie ograniczać, a odstawienie całkowite powinno nastąpić najpóźniej około 1 – 2 roku życia.
- Należy wymieniać smoczek, gdy tylko ulegnie uszkodzeniu oraz ze względów higienicznych co kilka tygodni.
- Wybór odpowiedniego smoczka i prawidłowe korzystanie z takiego produktu gwarantują, że dziecko nie będzie miało problemów z ukształtowaniem szczęki i żuchwy czy wymową.