Jak rozszerzać dietę niemowlaka i kiedy zacząć?

Jak rozszerzać dietę niemowlaka? Po co w ogóle wzbogacamy i urozmaicamy jadłospis małego dziecka? Niemowlę przez pierwszych 6 miesięcy życia powinno być karmione mlekiem (naturalnym lub modyfikowanym), jednak rosnący mały człowiek potrzebuje coraz większej ilości substancji odżywczych. Na tym etapie życia kształtuje się też praca jego metabolizmu i nawyki żywieniowe, na które masz ogromny wpływ.

Jeśli zależy Ci na tym, aby maluch rozwijał się zdrowo, wykorzystaj schemat żywienia opracowany przez specjalistów. Dzięki niemu zadbasz o unikniecie problemów z małym brzuszkiem i łatwiej będzie Ci przekonać dziecko do konsumowania różnego typu pokarmów – nie tylko słodkich kaszek, ale też warzyw, ryb czy mięs.

karmienie w krzesełku

Kiedy rozpocząć rozszerzanie jadłospisu dziecka?

Specjaliści zalecają karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia niemowlęcia. Podręcznikowo, nowe produkt można zacząć wprowadzać do jadłospisu maluszka nie wcześniej niż w 17. tygodniu (ukończony 4. miesiąc życia) i nie później niż w 26. tygodniu (ukończony 6. miesiąc życia). Dotyczy to zarówno dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Chociaż mleko mamy jest bardzo bogate w substancje odżywcze, to jednak rosnące potrzeby niemowlaka wymagają stopniowego wprowadzania innych źródeł witamin i minerałów do diety dziecka. Od czego więc zacząć?

karmienie niemowlaka

Po czym rozpoznać, że można już wprowadzać nowe pokarmy do jadłospisu niemowlaka? Przedział wiekowy 4 – 6 miesięcy jest przedziałem umownym. Tak naprawdę termin wprowadzania do diety nowych pokarmów jest kwestią indywidualną.

Twój maluszek musi opanować kilka umiejętności zanim będzie gotowy gryźć i przeżuwać swoje pierwsze obiadki. Powinien też zwyczajnie być tym zainteresowany. Na jakiej podstawie możemy rozpoznać, że czas zacząć rozszerzać dietę?

  1. Dziecko potrafi stabilnie siedzieć z podparciem w krzesełku do karmienia lub na kolanach rodzica – nie kiwa się na boki i nie męczy w takiej pozycji. Maluszek może opanować tę umiejętność w 5. – 8. miesiącu życia.
  2. Niemowlę nie wypycha jedzenia językiem – jest to odruch chroniący maluszka przed połknięciem przypadkowego przedmiotu i z czasem sam zanika.
  3. Dziecko potrafi samo wziąć pokarm do rączki i trafić nim do buzi.
  4. Niemowlę próbuje przeżuwać pokarm.
  5. Interesuje się jedzeniem – nie tylko „zagląda” Ci do talerza, ale także chętnie wkłada do buzi to, co mu podajesz.
karmienie ze słoiczka

BLW czy łyżeczka?

BLW to stosunkowa nowość w temacie żywienia niemowląt. Na język polski tłumaczymy ten skrót jako „Bobas Lubi Wybór”, ponieważ ten sposób wprowadzania do diety nowych pokarmów polega na podawaniu dziecku różnego jedzenia w całości. Malec sam decyduje o tym, co zje i w jakiej ilości. Przy okazji także bawi się jedzeniem, dawkując sobie doznania sensoryczne, istotne dla jego prawidłowego rozwoju.

Zalety BLW to między innymi:

  • doskonalenie czynności takich jak gryzienie, życie, połykanie,
  • doskonalenie chwytu i koordynacji ruchowej,
  • uczestnictwo w rodzinnych posiłkach – dziecko karmi się samo,
  • nauka dobrych nawyków żywieniowych – dziecko kontroluje zaspokajanie głodu, nie przejada się.
blw

Jakie wady ma ta metoda? Przede wszystkim wiąże się z bałaganem w kuchni, a także ze stresem rodziców, którzy obawiają się zadławienia lub zakrztuszenia u dziecka.

Warto pamiętać jednak, że ryzyko zadławienia nie jest tak wysokie jak mogłoby się wydawać – punkt odpowiedzialny za odruch wymiotny u niemowląt jest znacznie bliżej niż u osób dorosłych, stąd mały człowiek szybciej reaguje na obecność dużego kawałka jedzenia w buzi.

Bardziej tradycyjną metodą rozszerzenia diety jest podawanie pokarmów rozdrobnionych łyżeczką. W pewnym sensie papka na łyżeczce powinna być bezpieczniejszą alternatywą, jednak jeśli trafi się w niej jakaś grudka, ryzyko zadławienia jest większe. Poza tym łyżeczką trzeba karmić dziecko umiejętnie – malec musi sam zgarniać z niej jedzenie, rodzic powinien jedynie przystawiać ją do języka.

rozszerzanie diety niemowlaka karmienie

Jak rozszerzać dietę niemowlaka o nowe produkty?

Na początku dziecko potrafi trawić tylko pokarm mleczny. Jego układ pokarmowy nie jest gotowy na inne produkty. Z tego powodu do diety niemowląt warzywa, zboża czy owoce wprowadza się stopniowo. Pediatrzy i dietetycy zalecają przygodę z rozszerzaniem jadłospisu rozpoczynać od warzyw, które nie są tak słodkie jak owoce, a jednocześnie są bardzo lekkostrawne.

Należy pamiętać przy tym o kilku podstawowych zasadach:

  1. Rodzic decyduje, co zje dziecko oraz jak i kiedy poda mu jedzenie. Natomiast decyzją dziecka jest już, czy zje posiłek oraz w jakiej ilości.
  2. Z nowego jadłospisu dziecka nie wykreślamy alergenów! Podajemy je tak samo, jak inne produkty spożywcze. Eliminowanie potencjalnych alergenów (jajka, ryby) nie zmniejsza ryzyka wystąpienia alergii w przyszłości.
  3. Nie dosalamy ani nie dosładzamy pokarmów, aby posmakowały one maluchowi. Dziecko powinno poznawać smaki w ich naturalnej wersji. Czasami poszczególne warzywa trzeba podać nawet kilkanaście razy, zanim niemowlę przekona się do ich konsystencji czy walorów smakowych.
  4. Podawaj dziecku wyłącznie świeże i dobrej jakości pokarmy – mały człowiek ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy.
  5. Na posiłki wybieraj pory dnia, w których dziecko jest wypoczęte i ma dobry nastrój.
  6. Nie rezygnuj z przystawiania dziecka do piersi.
  7. Do picia podawaj dziecku wodę.

Jak wygląda schemat żywienia niemowląt? Oto co i w jakiej kolejności należy wprowadzać do jadłospisu w 1 roku życia dziecka:

  1. Posiłki uzupełniające rozpocznij od warzyw, najlepiej zielonych. Z czasem wprowadź też inne, np. marchew, ziemniaczki.
  2. Nie wprowadzaj owoców równolegle z warzywami. Ich słodki smak zniechęci malucha do próbowania warzyw.
  3. Kaszki możesz podawać w tym samym czasie, co warzywa. Nie zwlekaj przy tym z kaszami zawierającymi gluten – powinnaś wprowadzić je do 12 miesiąca życia, ale możesz już w 5.
  4. Kiedy maluch zaakceptuje warzywa i kasze, podaj mu pierwsze dania mięsne. Wykorzystaj mięso chude: królik, jagnięcina, wołowina, drób.
  5. Niemowlę może jeść też ryby, 1 – 2 porcje tygodniowo. Podobnie jak w przypadku gotowanych jajek, należy obserwować przy tym jego reakcję (potencjalne alergeny).
  6. Do diety włącz też zdrowe tłuszcze, czyli masło i oleje roślinne.
rozszerzanie diety

A czy jest coś, czego niemowlę nie powinno jeść? W diecie niemowląt i małych dzieci nie mogą pojawić się między innymi następujące produkty:

  • mleko krowie i niepasteryzowane przetwory mleka krowiego,
  • miód (dopiero po ukończeniu 1. roku życia),
  • herbata,
  • napoje mleczne (mleko ryżowe, sojowe, itd.),
  • surowe jajka, ryby, mięso,
  • grzyby leśne,
  • miękkie sery dojrzewające.

Jak się przygotować do rozszerzania diety niemowlaka?

Czego możesz potrzebować, aby rozpocząć rozszerzanie diety malucha? Z pewnością potrzebne będzie bezpieczne i łatwe do utrzymania w czystości krzesełko do karmienia. Możesz zdecydować się na model ze stolikiem lub przysuwać dziecko do blatu stołu w kuchni czy jadalni (model musi mieć regulowaną wysokość). Niezbędne będą też odpowiednie łyżeczki – małe, płaskie, z zaokrąglonymi brzegami, najlepiej z bezpiecznego plastiku. Z pewnością przyda się także śliniak silikonowy z kieszonką lub śliniak-fartuszek z rękawami – zwłaszcza jeśli postawisz na metodę BLW.

miseczki do karmienia

Na pewnym etapie rozszerzania diety maluszka możesz docenić także inne gadżety: miseczki i talerzyki na przyssawki czy bezpieczne dziecięce sztućce. Nie zapomnij też o naczyniach do serwowania napojów – dziecko powinno jak najwcześniej uczyć się pić z kubeczka, przy czym pomocny może okazać się tak zwany krzywy kubek typu Doidy Cup.

Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły