Pierwsze objawy ciąży zaobserwujesz wyłącznie pod warunkiem, że bardzo dobrze znasz swoje ciało i dostrzegasz wszelkie anomalie, zwłaszcza te związane z wydzielaniem śluzu przez drogi rodne. Kobiety, które intensywnie dążą do zajścia w ciążę pewne objawy mogą niejako sobie wmawiać, jednak gdy dochodzi to wstrzymania cyklu miesiączkowego, konieczne staje się wykonanie testu ciążowego lub odwiedzenie gabinetu ginekologa.
Jak szybko ciało kobiety reaguje na zapłodnienie? Jakich objawów można wypatrywać w pierwszych tygodniach po zagnieżdżeniu się komórki jajowej? Przeczytaj i sprawdź!
Jakie są wczesne objawy ciąży?
Pierwsze, tak zwane wczesne oznaki ciąży mogą dać o sobie znać już kilkanaście dni po zapłodnieniu. Tak naprawdę zmiany fizjologiczne w ciele przyszłej mamy zachodzą jednak od samego początku ciąży. Ze względu na subiektywny charakter, niektóre kobiety – zwłaszcza te, która ciąży się nie spodziewają – mogą nie odróżnić objawów zapłodnienia od złego samopoczucia czy przeziębienia. Część pań zgłasza natomiast takie objawy, jak:
- zgaga,
- zaparcia,
- większa tkliwość piersi,
- bóle głowy,
- wzrost ogólnej temperatury ciała,
- zmienność nastroju i zachowania,
- problemy ze snem.
Wyraźnym znakiem zapłodnienia jest też zwiększona ilość gęstego, kleistego śluzu wydzielanego przez rozpulchnioną szyjkę macicy oraz zasinienie pochwy.
Mylącym sygnałem jest natomiast plamienie lub niezbyt obfite krwawienie, które występuje mniej więcej w terminie spodziewanej miesiączki. Nie jest to jednak okres, lecz tak zwane plamienie implantacyjne, świadczące o zagnieżdżeniu się zarodka w ścianie macicy.
Brak miesiączki jest już wyraźnym sygnałem, że należy wykonać test ciążowy lub udać się do lekarza.
Co robić, gdy pojawią się pierwsze objawy ciąży?
Subiektywne objawy wczesnej ciąży zwykle nie motywują nas do działania. Dopiero brak okresu uruchamia w głowie przysłowiową czerwoną lampkę. Początkowo, większość kobiet może tłumaczyć sobie brak miesiączki między innymi zmianą trybu życia, nadmiernym stresem czy przyjmowaniem nowych leków. Po kilku dniach spóźnienia trudno jednak nadal usprawiedliwiać przed sobą własny organizm. Warto natomiast jak najszybciej wdrożyć suplementację kwasu foliowego, który zaleca się przyjmować nawet na trzy miesiące przed zajściem w ciążę.
Konieczne będzie także wykonanie testu, który bada poziom hormonu beta hCG (gonadotropina kosmówkowa). Hormon ten produkowany jest po zapłodnieniu po to, aby podtrzymywać wydzielanie progesteronu, odpowiadającego za utrzymanie ciąży oraz regulowanie rozwoju gruczołów płciowych.
Na podstawie poziomu beta hCG można określić nie tylko, czy jesteś w ciąży, ale także w którym jej tygodniu – konieczne jest jednak wykonanie dokładnego badania stężenia gonadotropiny kosmówkowej we krwi. Wysoki poziom tego hormonu może wskazywać nie tylko na zaawansowaną ciążę, ale także na ciążę bliźniaczą.
Wynik testu ciążowego warto skonsultować ze swoim lekarzem, choćby ze względu na fakt, że może dać on wynik zarówno fałszywie pozytywny, jak i fałszywie negatywny. Podczas badania ginekolog wykona USG, które potwierdzi ciążę lub ją wykluczy. Lekarz będzie też w stanie określić, który to tydzień ciąży oraz czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga.
Objawy w pierwszym trymestrze
Pierwsze symptomy zapłodnienia mogą okazać się trudne do rozpoznania, ze względu na swój względny charakter. Jednak rozwijający się płód coraz wyraźniej daje o sobie znać z każdym kolejnym tygodniem ciąży. Niemal każda kobieta jest w stanie zauważyć u siebie przynajmniej jeden z następujących objawów:
- huśtawka hormonalna (emocjonalna), czyli wahania nastrojów,
- mdłości, nudności i wymioty, pojawiające się nie tylko rano (to mit!),
- senność,
- zmęczenie,
- tkliwość piersi,
- zawroty głowy,
- częstomocz (konieczność częstego oddawania moczu, również w nocy),
- żylaki i hemoroidy,
- bóle lędźwiowe,
- skurcze łydek,
- trądzik hormonalny,
- zachcianki,
- niechęć do jedzenia,
- promienny wygląd (ładniejsza cera, gęste włosy).
Należy pamiętać jednak, że nie wszystkie te symptomy towarzyszą kobietom w pierwszym trymestrze ciąży – niektóre panie wspominają ten okres bardzo przyjemnie i mówią jedynie o łagodnych zmianach samopoczucia.
Kiedy ciężarna powinna zaniepokoić się objawami pierwszych tygodni ciąży? Konsultacji lekarskiej wymagają przede wszystkim bóle brzucha z plamieniem i gorączką, pulsacyjne skurcze podbrzusza oraz uporczywe wymioty.
Objawy ciąży pozamacicznej i urojonej?
Pierwsze oznaki ciąży okazują się niekiedy skutkiem ciąży urojonej. Dotyczy ona pań, które panicznie boją się zajść w ciążę lub usilnie próbują doprowadzić do poczęcia dziecka (bez skutku). Wśród objawów ciąży urojonej wylicza się między innymi zatrzymanie miesiączki, senność i zmęczenie, bóle głowy i brzucha, mdłości i wymioty, wahania nastroju czy zachcianki. Co ciekawe, ciąża urojona może dawać także objawy fizyczne:
- powiększenie piersi,
- laktację,
- rosnący brzuch,
- wyczuwanie ruchów dziecka czy skurczy Braxtona-Hicksa, przepowiadających poród.
Ciąża urojona czasami daje nawet pozytywny wynik testu ciążowego, podobnie jak ma to miejsce w przypadku ciąży pozamacicznej.
Takim terminem określamy zagnieżdżenie się komórki jajowej poza błoną śluzową macicy, najczęściej w jajowodzie. Problem dotyczy około 2% wszystkich ciąż, wymaga wczesnego rozpoznania i podjęcia odpowiednich działań medycznych, ponieważ grozi pęknięciem jajowodu i krwotokiem do jamy otrzewnej.
O ciąży pozamacicznej dowiemy się dopiero na badaniu USG – domowy test wykrywa bowiem jedynie wzrost stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Mówi o tym, że doszło do poczęcia, a nie o tym, gdzie znajduje się zarodek.
Wśród objawów ciąży rozwijającej się poza macicą wyliczamy:
- bóle podbrzusza (ostre i tlące, podobne do bólu menstruacyjnego),
- plamienie z dróg rodnych,
- narastający ból brzucha umiejscowiony po jednej stronie,
- omdlenia,
- objawy rozwijającego się wstrząsu: bladość skóry, przyspieszenie akcji serca, wzmożona potliwość, utrata przytomności – w przypadku pęknięcia jajowodu.
Kiedy więc możesz podejrzewać ciążę? Zanim wykryje ją test, prawdopodobnie nie pojawią się jeszcze poranne mdłości, zmęczenie i senność czy kulinarne zachcianki. Musisz bardzo dokładnie obserwować swój organizm w trakcie starań o zajście w ciążę, jeśli chcesz dostrzec skutki zmian hormonalnych na wczesnym etapie rozwoju płodu.
Możesz być w ciąży, jeśli w okresie poprzedzającym wystąpienie miesiączki, zauważasz u siebie anomalie w postaci zwiększonego, a nie zmniejszonego wydzielania śluzu oraz wyższą temperaturę ciała. Około 4 tygodni po zapłodnieniu dochodzi też do zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy, co może – choć nie musi – dać o sobie znać w postaci niewielkiego krwawienia (smużki krwi w śluzie).
Jeśli wystarczająco uważnie obserwujesz swoje ciało, z pewnością nie umknie Ci ten objaw. Pamiętaj jednak, że chociaż plamienie implantacyjne bywa mylone z miesiączką, to może stać się też odwrotnie.
Jeżeli plamienie nie nasili się, wykonaj test płytkowy lub paskowy. Możesz zrobić to najwcześniej około 10 dni po stosunku (8 dni po owulacji) lub w dniu spodziewanego okresu. Wykonanie testu wcześniej grozi uzyskaniem fałszywie negatywnego wyniku.