Kosmetyki dla dzieci i niemowląt – które wybrać?

Kosmetyki dla dzieci kupować będziesz już na etapie komponowania wyprawki niemowlęcej. Z pewnością znajdzie się w niej jakiś środek myjący, nawilżane chusteczki i coś na odparzenia pieluszkowe, których trudno uniknąć w pierwszych tygodniach życia maluszka.

Niestety, produktów tego typu nie możesz wybierać na podstawie chwytliwej reklamy, którą widziałaś w sieci czy ze względu na urocze opakowanie. Jeśli zależy Ci na świadomej pielęgnacji skóry swojego dziecka, musisz sprawdzać przede wszystkim składy preparatów. Nie martw się jednak – czytanie składów wcale nie jest takie trudne. Należy pamiętać jedynie o tym, co jest szkodliwe, a co korzystne dla skóry dziecka.

kosmetyki dla dziecka dziecko w wannie

Kosmetyki dla dzieci – dlaczego wybór jest tak ważny?

Skóra noworodka i niemowlaka jest bardzo cienka, a przez to również wrażliwa. Łatwo jest naruszyć jej płaszcz ochronny, czyli naturalną barierę hydro-lipidową, która odpowiada za ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i przesuszeniem. Również u starszych dzieci cera może okazać się delikatna i skłonna do podrażnień, zwłaszcza jeśli mają one stwierdzone Atopowe Zapalenie Skóry (AZS).

Delikatnej skóry dziecka nie można przesuszać. Wręcz przeciwnie, należy nawilżać ją i natłuszczać, aby wzmacniać jej barierę ochronną. W przeciwnym razie nie unikniemy podrażnień, zaczerwienienia, swędzenia i pieczenia. Nie martw się jednak, w przypadku części maluszków pielęgnacja szybko przestaje być aż tak wymagająca. Kiedy skóra staje się grubsza, wystarczy jedynie podtrzymywać jej naturalne nawilżenie.

MAMA MAMOM: Moje dzieci, na szczęście, nigdy nie miały szczególnie wrażliwej skóry. Problem odparzeń pieluszkowych zniknął po kilku tygodniach, a nasza dziecięca kosmetyczka nigdy nie pękała w szwach. Stawiamy na minimalizm. Odkąd syn skończył trzy latka, nie kupuję dla niego specjalnych środków dla dzieci – wybieram te dla całych rodzin, ale o naturalnym składzie!

kosmetyki dla dziecka nóżki w wannie

Niezbędne kosmetyki dla niemowląt

Nie daj się zwieść dziesiątkom reklam, które widzisz na każdym kroku. Skóra dziecka nie zawsze potrzebuje kremów, balsamów czy mleczek nawilżających. Zdecydowanie zbędne są jej także wszelkie pudry i zasypki, które blokują pory i nie pozwalają skórze oddychać. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji, skup się na tych kilku preparatach:

  1. Coś do kąpieli: naturalne mydło, szampon i płyn do kąpieli lub żel – to spośród tych artykułów powinnaś wybrać jeden, maksymalnie dwa produkty dla Twojego dziecka. Nie kupuj szamponu, jeśli maluszek nie ma bujnej czupryny, ponieważ bez problemu oczyścisz jego skórę głowy żelem lub mydełkiem. Pamiętaj, że żele do kąpieli aplikuje się na skórę, a płyn wlewa się do wody w wanience. Wbrew pozorom jest to dosyć ważne, gdyż preparaty powinny różnić się stopniem skoncentrowania składników myjących.
  2. Chusteczki nawilżane – chociaż jako rodzice jesteśmy zachęcani do jak najczęstszego przemywania okolic pieluszkowych dziecka (nawet płatkami kosmetycznymi zwilżonymi zwykłą przegotowaną wodą), to jednak każdy zdaje sobie sprawę, że bez chusteczek nawilżanych trudno jest się obejść, zwłaszcza poza domem. Są one po prostu bardziej praktyczne. Jeśli jednak dziecięca skóra jest bardzo wrażliwa, musimy wybierać chusteczki nawilżane bardzo ostrożnie. Dużą popularnością cieszą się te określane jako „pure„, czyli nasączane głównie zwykłą wodą.
  3. Kosmetyki na odparzenia pieluszkowe – zrezygnuj z pudru na rzecz kremu lub maści. Nie inwestuj też w duże opakowania, ponieważ problem powinien zniknąć, kiedy skóra niemowlęcia się wzmocni. Na podrażnioną w okolicach pieluszkowych skórę malucha najlepiej wybrać Bepanthen Baby – to uniwersalny produkt, który sprawdzi się również przy podrażnionych brodawkach sutkowych, spękanych ustach czy przy miejscowym przesuszeniu skóry – zarówno u maluszków, jak i u dorosłych członków rodziny.
  4. Krem z filtrem UV – to obowiązkowa pozycja w kosmetyczce malucha. Zaleca się do końca 6. miesiąca życia nie wystawiać skóry niemowlęcia na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, ale gdyby okazało się to nieuniknione, to lepiej odpowiednio ją przedtem zabezpieczyć.
  5. Krem ochronny na zimę – latem krem z filtrem, a zimą krem do twarzy o właściwościach natłuszczających, który ochroni skórę przed mrozem.

To wszystko. Jeśli wybierzesz odpowiednie środki myjące, nie będzie konieczności stosowania u dziecka jakichkolwiek balsamów czy kremów do ciała. Nieco inaczej wygląda pielęgnacja u malucha z AZS – tutaj niezbędne będą już specjalne dermokosmetyki, czyli emolienty o działaniu natłuszczającym i nawilżającym.

kosmetyki dla dziecka dziecko po kąpieli

Kosmetyki dla dziecka – podstawy pielęgnacji

Wiesz już, jakich kosmetyków dla noworodka, niemowlaka i starszego dziecka możesz potrzebować. Przejdźmy więc do tego, jak wybierać konkretne artykuły stojąc przed sklepową półką. Najbezpieczniej będzie sięgać po naturalne kosmetyki dla dzieci, które poznasz po ich składzie. Produkt nie jest naturalny, jeśli zawiera:

  • SLS i SLES – naruszają naturalną barierę ochronną skóry,
  • parabeny (methylparaben, ethylparaben, isopropylparaben, propylparaben, beznylparaben, butylparaben, czyli różne substancje z końcówką -paraben) – mogą wywoływać reakcję uczuleniową,
  • PEG i PPG (glikole polietylenowe i polipropylenowe) – mają właściwości rakotwórcze,
  • filtry (etylhexyl methoxycinnamate, octyl methoxycinnamate, benzophenone-3, 4- methylbenzylidene camphor, octyl dimethyl paba) – mogą wywoływać alergię,
  • olej mineralny (pochodna ropy naftowej) – sprzyja namnażaniu bakterii na skórze.
kosmetyki dla dziecka po kąpieli

Kosmetyki naturalne dla dzieci zamiast tych substancji zaoferują nam naturalne oleje roślinne (olej ze słodkich migdałów, jojoba, arganowy), wyciągi i ekstrakty o dobrze przebadanym działaniu (z rumianku, nagietka, aloesu) oraz masła, takie jak masło shea czy masło kakaowe. Składniki te zawierają kwasy tłuszczowe, witaminy (A, E) i minerały, które odżywiają skórę w naturalny sposób, dlatego świetnie sprawdzają się jako kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci.

Naturalne kosmetyki dla niemowląt – dlaczego warto?

Naturalne kosmetyki do kąpieli czy pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt to jednocześnie delikatne kosmetyki, które nie powinny podrażniać ani uczulać. Zawarte w nich substancje myjące są przyjazne dla płaszcza hydro-lipidowego naskórka. Nie działają drażniąco, lecz wręcz przeciwnie – koją, łagodzą i nawilżają.

Bardzo często są to również wegańskie (bez substancji pochodzenia zwierzęcego) lub ekologiczne kosmetyki dla dzieci (bazujące na składnikach biodegradowalnych), co może okazać się niezwykle ważne dla rodziców, którzy zwracają uwagę na to, jakich środków „chemicznych” używają na co dzień, nie tylko w trosce o swoją rodzinę, ale także w trosce o środowisko.

Uproszczony poradnik kupowania kosmetyków dla niemowląt i dzieci

kosmetyki dla dziecka piana na dłoni

Chociaż czytanie składów kosmetyków w sklepie internetowym czy stacjonarnym to dosyć proste, wręcz intuicyjne zadanie, to jednak nie każdy rodzic ma do tego głowę. Mając to na uwadze, przygotowaliśmy uproszczony poradnik zakupowy opierający się na kilku nieskomplikowanych zasadach:

  1. W pierwszej kolejności sprawdź, czy wybrany produkt jest określany jako „bezpieczny od 1. dnia życia”. To duża podpowiedź, dotycząca jego łagodności dla delikatnej skóry maluszka. Nie ufaj jednak takim informacjom zupełnie w ciemno – przynajmniej pobieżnie sprawdź skład preparatu!
  2. Bezpieczne kosmetyki posiadają certyfikaty i atesty. W przypadku tych dla dzieci będzie to na przykład atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka lub Państwowego Zakładu Higieny.
  3. Stosuj zasadę: im krótszy skład, tym lepiej. Nawet jeśli kupujesz dermatologicznie testowane kosmetyki w aptece, sprawdzaj na którym miejscu w składzie znajdują się chociażby kompozycje zapachowe czy barwniki (mogą uczulać, więc najlepiej kiedy są na samym końcu – jest ich najmniej).
  4. Niektóre kosmetyki dla niemowlaka zastąpisz produktami, które zawsze masz pod ręką. Nie musisz posiadać kremu na oparzenia pieluszkowe, bo na takie podrażnienia świetnie sprawdza się także zwykła mąka ziemniaczana. Ciało dziecka możesz umyć nawet w zwykłym mydle naturalnym, jeśli jego skład bazuje na olejach, które nawilżają i natłuszczają skórę. Zamiast specjalnych chusteczek dla dzieci, używaj w domu dużych płatków kosmetycznych zwilżonych przegotowaną wodą.

Szeroki wybór kosmetyków stworzonych specjalnie dla dzieci kusi pięknymi opakowaniami i zapachami, tymczasem odpowiednio dobrane kosmetyki są najczęściej bezzapachowe, ale dzięki temu delikatniejsze dla skóry maleństwa. Wybierając produkty do mycia ciała i włosów, sugeruj się zatem wyłącznie tym, co odpowiada za ich działanie, czyli składem. Uważaj natomiast na te artykuły, których lista składników zajmuje niemal pół etykiety opakowania.

Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły