Co ile karmić noworodka?
Karmienie maluszka to temat, który spędza sen z powiek wielu młodym rodzicom. Jak często karmić dziecko? Po czym rozpoznać, że jest najedzone lub głodne? Karmić piersią czy mlekiem modyfikowanym?
Specjaliści nie mają wątpliwości: najlepszą metodą żywienia jest karmienie niemowlęcia do 6. miesiąca życia wyłączne piersią.
Nie każda mama może lub chce przystawić malucha do piersi, dlatego podpowiadamy, ile razy na dobę zaspokajać głód niemowlaka i mlekiem matki, i mlekiem modyfikowanym.
Karmienie piersią – jak często karmić noworodka?
Pierwsze karmienie dziecka ma zazwyczaj miejsce bezpośrednio po porodzie. Maluszek zostaje przystawiony do piersi mamy po to, aby pobudzić u niej laktację oraz w celu stymulacji perystaltyki jelit u dziecka i szybszego usunięcia tak zwanej smółki, czyli pierwszej kupki. Później maleństwo należy przystawiać do piersi wtedy, kiedy potrzebuje tego matka lub niemowlę. Początkowo pomocna powinna okazać się położna w szpitalu, która pokaże, jak przystawiać dziecko do brodawki. W przypadku problemów z laktacją, warto zgłosić się do specjalisty, czyli do doradcy laktacyjnego.
Jak często należy karmić malucha w pierwszych dniach życia? Mówienie w tym przypadku o liczbach może być dla młodej mamy stresujące. Wynika to przede wszystkim z faktu, że każde dziecko jest inne: jedne maluchy jedzą dłużej i rzadziej, inne krócej i częściej.
Naturalne mleko kobiece jest lekkostrawne, a brzuszek niemowlęcia mieści niewiele, stąd częsta potrzeba karmienia jest czymś absolutnie normalnym.
Zdarzają się maluchy, które nie dają mamom chwili wytchnienia. Dla nich żywienie niemowlaka może oznaczać stałe przystawianie dziecka do piersi. Inne matki muszą z kolei budzić małego człowieka na karmienie nocne – owszem, zdarza się, że maluszek nie domaga się karmienia i przesypia całą noc, jednak może wtedy nie otrzymywać dostatecznej ilości pokarmu i wolniej przybierać na wadze.
Jakie są więc liczby? Warto przyjąć z przymrużeniem oka teorię, że noworodek powinien jeść dziennie 8-12 razy. Dodatkowo, co najmniej 1, 2 razy musi zostać nakarmiony także w nocy. Dlaczego nocą dziecko zjada mniej? Mleko mamy zmienia swoje właściwości w rytmie dobowym. Mówi się, że nocą jest gęstsze, tłustsze, bardziej pożywne, dlatego maluch szybciej się nim najada.
Jeśli bobas je częściej niż 12 razy na dobę, nie musi to oznaczać niczego złego, ale powinno skłonić młodą mamę do upewnienia się, czy dobrze przystawia dziecko do piersi. Prawidłowa technika ssania to odrębny temat, jednak warto wspomnieć tu o kilku wskazówkach:
- kiedy dziecko prawidłowo ssie pierś, mama nie powinna odczuwać bólu,
- kiedy dziecko ssie pokarm, większa część brodawki powinna znajdować się w jego buzi, wargi muszą być ładnie wywinięte, a odgłos połykania mleka słyszalny dla mamy.
Czym jest karmienie na żądanie?
Karmienie na żądanie to najczęściej udzielana odpowiedź na pytanie, co ile karmić noworodka piersią. Wyjaśnienie tego terminu wydaje się banalne: częstotliwość karmienia ustala dziecko, które domaga się jedzenia. Może mieć to miejsce bardzo często – w końcu maluszek intensywnie się rozwija, a mleko mamy zawiera wszystkie niezbędne do tego celu składniki odżywcze. Na ilość karmień powinna mieć wpływ także matka dziecka. Tak, karmienie na żądanie dotyczy także żądania mamy. Jeśli piersi są przepełnione, przystawienie do nich maluszka przyniesie ulgę i pozwoli uniknąć bolesnych zastojów, które mogą wiązać się wystąpieniem gorączki i poważniejszych powikłań.
MAMA MAMOM: Karmiąc syna, praktycznie nie wychodziłam z sypialni przez pierwsze kilka tygodni jego życia. Słyszałam oczywiście wiele teorii pod tytułem „na pewno źle jesz i twoje mleko jest za chude„. Tymczasem syn po prostu szybko męczył się pobieraniem pokarmu i zasypiał przy piersi, a kiedy go odstawiałam, okazywał się znowu być głodnym. Nie pozwól zatem wmówić sobie, że Twoje dziecko potrzebuje dokarmiania butelką – przystawiaj je do piersi wtedy, kiedy tego potrzebuje. Obiecuję, że rytm życia dziecka ustabilizuje się około 3 miesiąca po porodzie i odzyskasz wtedy nieco swojego wolnego czasu.
Jak często karmić noworodka butelką?
Żywienie noworodka mlekiem modyfikowanym ma tę zaletę, że dziecko zawsze najada się na dłużej. Karmienie butelką w pierwszych 3, 4 tygodniach życia należy przeprowadzać 6 – 8 razy na dobę, wliczając w to także nocne karmienia. Z czasem liczba posiłków zostanie zredukowana. Po piątym miesiącu dziecko przyjmuje zwykle około 5 porcji sztucznego mleka na dzień, a po dziesiątym miesiącu 4 porcje. Jeśli karmimy dziecko butelką, nadal musimy obserwować, czy maleństwo się najada. Żywienie noworodków i niemowląt jest bowiem kwestią bardzo indywidualną.
Ile mleka modyfikowanego podawać dziecku?
Jaką ilość mleka należy podawać dziecku w zależności od wieku? Odpowiedź na to pytanie zwykle uławiają nam producenci, którzy zamieszczają stosowne i łatwe do odczytania tabele na opakowaniach swoich wyrobów. Specjaliści przygotowali także proste wzory, służące do wyliczania odpowiedniej porcji mleka dla maluszka w zależności od dnia życia.
Do 10. dnia zastosowanie znajduje wzór:
Wielkość porcji (w mililitrach) = 10 x (dzień życia dziecka – 1)
Po 10. dniu życia stosujemy już wzór:
Wielkość porcji (w ml) = 100 + (miesiąc życia dziecka x 10)
Warto pamiętać przy tym, że bobas nie zawsze zje chętnie całą porcję i nie ma w tym absolutnie nic złego. W końcu my również miewamy lepszy i gorszy apetyt…
Jak poznać, że Twoje dziecko jest głodne?
Ilość karmień w ciągu doby uzależniona jest od indywidualnych potrzeb dziecka. Najkorzystniej jest karmić niemowlę wtedy, kiedy odczuwa ono głód. Jakie są jego oznaki?
Noworodek chce jeść jeśli:
- jest niespokojny,
- wkłada piąstki i paluszki do buzi,
- płacze,
- jest pobudzony.
Oznak głodu nie warto lekceważyć. Im później przystawimy dziecko do piersi, tym bardziej zapłakane, zdenerwowane i rozdrażnione będzie, a to przełoży się na trudności z poprawnym uchwyceniem piersi i problemy z brzuszkiem (dziecko nałyka się powietrza). Umiejętność rozpoznawania głodu u małego człowieka okaże się przydatna także na etapie rozszerzania diety, a dokładniej w celu ustalenia, czy dziecko jest na niego gotowe.
Jak zatem rozpoznać, że dziecko jest najedzone?
Co świadczy o tym, że dziecko się najada? Czasami jedno karmienie może trwać nawet do godziny, a po nim malec i tak będzie wydawał się nienajedzony. Jak rozpoznać, że dziecko je prawidłowo i faktycznie nie odczuwa głodu?
Bobas z pewnością najada się jeśli:
- podczas karmienia aktywnie przełyka pokarm mamy,
- po karmieniu pierś jest miękka,
- dziecko moczy co najmniej 6 pieluszek dziennie,
- dziecko wypróżnia się kilka razy na dobę (niekiedy rzadziej),
- jest rozluźnione po jedzeniu,
- odpowiednio przybiera na wadze.
O odpowiednie przybieranie na wadze zapytaj swojego lekarza pediatrę. Do oceny prawidłowego rozwoju maluchów w zakresie ich wagi służą specjalne siatki centylowe.
Co robić, jeśli dziecko po posiłku nadal wydaje się głodne?
Wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia jest zalecane przez specjalistów ds. żywienia dzieci, jeśli jednak malec nie najada się i nie przybiera właściwie na masie, konieczne może okazać się włączenie posiłków uzupełniających z mleka sztucznego. Warto wypróbować również inne metody, na przykład krótsze przerwy pomiędzy karmieniami przy jednoczesnym zmniejszeniu porcji każdego posiłku.
Jeśli problem dotyczy karmienia mlekiem sztucznym, bezwzględnie nie wolno nam dodawać do wody większych niż zalecane porcji proszku.
Z kolei w przypadku dzieci, które ukończyły 4. miesiąc być może warto rozważyć już stopniowe rozszerzanie diety.
Czy moje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu?
Rodzice dzieci karmionych piersią często zadają sobie to pytanie. Zatem ile ml mleka powinno pobierać dziennie niemowlę? Nie istnieje jedna dobra odpowiedź, ponieważ noworodek karmiony piersią może pobierać od 54 ml pokarmu do aż 234 ml podczas jednej sesji. Poza tym, mama, która nie ściąga pokarmu do butelki nie jest w stanie ocenić, ile malec zjadł w trakcie karmienia. Jakie jest więc rozwiązanie?
Jeśli masz taką możliwość, karm dziecko piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia. Przerwy między karmieniami dostosuj do jego i własnych potrzeb – dziecko samo wie najlepiej, kiedy potrzebuje jedzenia. Obserwuj niemowlę i konsultuj jego przyrost masy z lekarzem. Trzymaj się tych zasad również wtedy, kiedy karmisz butelką.