Brzuch po porodzie – jak wygląda, kiedy zniknie, czym smarować?

Brzuch po porodzie – jak wygląda, kiedy zniknie, czym smarować?

Na to, jak będzie wyglądał Twój brzuch po porodzie wpływa wiele czynników. Aktywność fizyczna przed i w trakcie ciąży, waga ciała przed zajściem w ciążę oraz ilość kilogramów, które przybywają wraz z kolejnymi trymestrami, a także kondycja mięśni brzucha, zmiany hormonalne czy wreszcie predyspozycje genetyczne – wszystko to składa się na poporodowy wygląd brzucha młodej mamy.

brzuch brzuch po porodzie

Mam jednak dwie dobre wiadomości. Po pierwsze, jeśli dbasz o siebie i o kondycję skóry brzucha w trakcie ciąży, istnieje mniejsza szansa, że długo będzie ona obwisła i naznaczona rozstępami. Po drugie, jeśli będziesz karmić piersią, tkanka tłuszczowa na brzuchu spali się szybciej.

Jak wygląda brzuch po porodzie?

Nie przestrasz się, kiedy zobaczysz, że tuż po porodzie Twój brzuch nie będzie przypominał tego sprzed ciąży. Zanim macica się obkurczy, możesz wyglądać tak, jakby przebywało w niej jeszcze jedno, nieco mniejsze dziecko. Każdego dnia wygląd brzucha po porodzie będzie zmieniał się samoczynnie. Potocznie określa się to zjawisko mianem „zwijania” macicy. W trakcie połogu obkurcza się ona aż do momentu, kiedy osiągnie wielkość sprzed ciąży.

Szacuje się, że w ciągu kilku dni po porodzie, kobieta może stracić samoczynnie nawet 10 kg.

Nie oznacza to jednak, że skóra na brzuchu będzie przy tym jędrna i napięta. Bardzo często to właśnie o jędrność skóry jest nam walczyć znacznie trudniej, niż o spalenie nadmiaru kilogramów, przybranych w trakcie ciąży.

O ile brzuch po porodzie naturalnym zmniejsza się dosyć szybko (jeszcze szybciej, jeśli mama karmi piersią), to jednak po cięciu cesarskim proces ten nie przebiega tak sprawnie. Przecięcie powłok brzusznych sprawia, że skóra może pozostawać obwisła znacznie dłużej. Dodatkowo, czasu na regenerację wymaga także sama rana po cesarskim cięciu.

Jak dbać o brzuch po porodzie?

O brzuch po porodzie możemy zadbać na dwa sposoby: troszcząc się o kondycję skóry i wykonując ćwiczenia na brzuch, które wzmocnią mięśnie i pomogą spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Fizjoterapeuci zalecają także wykonywanie ćwiczeń na mięśnie dna miednicy. Mają one wpływ m.in. na trzymanie moczu. Powrót do formy może zająć nawet wiele miesięcy, dlatego nie warto stresować się i czuć nadmiernej presji. Po porodzie siłami natury pierwszą aktywność fizyczną można podjąć po około 6 tygodniach, a po cesarskim cięciu dopiero po około 3 miesiącach.

Zabiegi pielęgnacyjne, które wykonamy bez trudu we własnym domu pomogą poprawić stan skóry, ujędrnią ją i zapobiegną powstawaniu blizn i rozstępów. Sprawią również, że lekko obwisły brzuch będzie prezentował się lepiej nawet bez ćwiczeń fizycznych. Zaleca się zatem regularne wykonywanie peelingów, które mają na celu pobudzenie naturalnego procesu regeneracji naskórka i stymulację produkcji kolagenu.

szczotka złuszczająca brzuch po porodzie

Peeling ciała można wykonywać przy pomocy specjalnej szczotki na sucho lub w trakcie kąpieli, a także z użyciem kosmetyków, najlepiej peelingów mechanicznych (z granulkami). Preparaty tego typu dostaniesz w każdej drogerii, ale bez problemu stworzysz je także samodzielnie, na przykład na bazie cukru, soli gruboziarnistej lub mielonej kawy.

Peeling skóry połączony z intensywnym masażem ujędrnia skórę i poprawia jej ukrwienie, a to przekłada się na lepsze wchłanianie kosmetyków pielęgnacyjnych. Na swój brzuch po porodzie możesz aplikować produkty zawierające:

  • witaminę C, która wspiera kolagenogenezę,
  • mikroelementy, przyspieszające regenerację naskórka,
  • fibrylinę, która syntetyzuje włókna skórne,
  • wyciąg z bluszczu, wspierający walkę z cellulitem,
  • genisteinę, uzupełniającą utracony kolagen i kwas hialuronowy.

Najważniejsze jest jednak nawilżanie skóry, o co pomoże zadbać nawet zwykła oliwka.

Jak pozbyć się brzucha po ciąży?

Dieta i ćwiczenia to niezmiennie najlepsza receptura na powrót do formy. Pamiętaj jednak, że okres połogu nie jest najlepszym czasem na intensywny wysiłek fizyczny. Jeśli nie odczekasz kilku tygodni po porodzie i zaczniesz ćwiczyć mięśnie proste brzucha, może dojść do ich naciągnięcia, powstania przepukliny lub rozejścia się rany po cięciu cesarskim. Powrót do formy sprzed ciąży to proces, do którego warto podejść z dużą dozą cierpliwości i spokoju.

Kobietom po porodzie zaleca się zacząć od lekkiej, ale regularnej aktywności fizycznej.

Na początek wystarczą więc krótkie spacery z wózkiem. Bardzo często już taka forma ćwiczeń po porodzie w połączeniu ze zdrową dietą i karmieniem piersią pozwala bardzo szybko wrócić do formy.

Po upływie 6 tygodni po porodzie siłami natury lub 3 miesięcy po porodzie z cesarskim cięciem, możesz rozpocząć wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Szybciej wrócisz wtedy do wagi sprzed ciąży i zagwarantujesz sobie lepsze samopoczucie. Jeśli zabraknie Ci czasu na ćwiczenia, wypróbuj treningi z dzieckiem.

Uwaga! W wyniku ciąży może dojść także do tak zwanego rozejścia mięśni brzucha, czyli rozstępu mięśni prostych brzucha na boki w obszarze kresy białej. Ryzyko rozejścia mięśni jest większe w przypadku każdej kolejnej ciąży, dużej masy urodzeniowej dziecka, nadmiernego wysiłku w trzecim trymestrze oraz przy słabej kondycji mięśni w okresie poprzedzającym zajście w ciążę. Takich mięśni brzucha nie wolno rozciągnąć w trakcie wykonywania ćwiczeń. Odradzane jest na przykład wykonywanie brzuszków. Rozejście mięśni wymaga rehabilitacji i specjalnych treningów wzmacniających mięśnie, opracowanych przez fizjoterapeutę.

spacer brzuch po porodzie

MAMA MAMOM: Pierwsze tygodnie po porodzie powinny być dla świeżo upieczonej mamy czasem na umacnianie więzi z dzieckiem. Nie przejmuj się więc nadto wyglądem swojego brzucha. Ciało kobiety, która nosiła w sobie małego człowieka, potrzebuje nieco czasu na regenerację. Postaraj się połączyć przyjemne z pożytecznym – jeśli możesz, karm piersią (zwiększa to zapotrzebowanie kaloryczne organizmu), dostosuj swoją dietę do potrzeb maleństwa (jedz zdrowo dla niego i dla siebie), a także często zabieraj niemowlę na długie spacery. Świeże powietrze będzie korzystne dla Was obojga, a Tobie regularny wysiłek pozwoli stopniowo wrócić do normalnej aktywności.

Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły