Tradycje bożonarodzeniowe na świecie

Boże Narodzenie to piękne święto, które jest najbardziej wyczekiwane przez całe społeczeństwo, bez względu na kraj pochodzenia. Gdy zbliża się okres świąteczny, ludzie stroją nie tylko domy, ale również podwórka oraz całe miasta.

Jest to tradycja, która z roku na rok, coraz bardziej rośnie i zbiera większą popularność. Jednak jak wygląda obchodzenie tego święta w poszczególnych krajach?

Czy wszędzie tradycje są takie same? Opiszemy kilka krajów, które w bardzo ciekawy sposób świętują uroczystość Bożego Narodzenia.

Boże narodzenie

Boże Narodzenie w Meksyku

W Meksyku od stuleci była tradycja strojenia i stawiania szopki, nawet w domach. Jednak na przestrzeni ostatnich lat, tradycja ta uległa zmianie, i Meksykanie zaczęli wprowadzać choinki jako zastępnik. Niezmienna została tradycja „Las Posados” – 9 nocnych spotkań, rozpoczynających się 16 grudnia, kończących się 24 grudnia. Jest to nic innego jak procesja ludu ze świecami i figurkami Świętych, jako symbol biblijnej wędrówki Józefa i Maryi, którzy szukali schronienia na noc. Każdego wieczora w domach rozbijana jest Piniata wypełniona słodyczami. Potrawy, jakie można znaleźć na stole to indyk, dorsz, smażone ryby, wieprzowina, nadziewane chili oraz tradycyjny poncz owocowy. 

Boże Narodzenie w Argentynie

Argentyna to bardzo ciepły kraj, dlatego Boże Narodzenie wygląda tam inaczej. To letni wieczór, w którym społeczeństwo wyczekuję narodzin Jezusa. Kolacja często odbywa się w ogrodach. Młodzi po kolacji wychodzą ze znajomymi na miasto, zaś starsi idą na spacer. Bardzo często Argentyńczycy w tym dniu sięgają po fajerwerki, aby uczcić ten dzień. Ponadto, od tego dnia rozpoczynają się oficjalnie letnie wakacje w Argentynie. 

Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii

Anglicy zazwyczaj nie obchodzą wigilii, a święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się 25 grudnia. W Wielkiej Brytanii społeczeństwo bardzo skupia się na prezentach, a ich otwieranie może trwać cały dzień. Każdy z domowników otwiera prezent indywidualnie, rzadko otwierane są prezenty przez wszystkich domowników w tym samym czasie. Najczęściej występujące potrawy na stole to indyk nadziewany warzywami, kiełbasy zawijane w boczek. Na deser serwowany jest słynny angielski pudding w towarzystwie budyniu lub brandy. Deser ten powinien być wykonywany z 13 składników na znak symbolu Jezusa i jego 12 apostołów. 

Boże Narodzenie w Etiopii

W Etiopii zgodnie z kalendarzem juliańskim Boże Narodzenie jest obchodzone 7 stycznia. Przez całą noc, procesja wędruje od kościoła do kościoła. Społeczeństwo biorące udział śpiewa, gra na instrumentach i tańczy. Tradycyjną potrawą Boże Narodzenia w Etiopii jest pikantny gulasz drobiowy z indżerą, czyli etiopskim pieczywem. Dodatkiem jest tedż, czyli napój alkoholowy na bazie miodu. Bożonarodzeniową tradycją również jest gra w hokeja na trawie, ponieważ według legendy, tak spędzali czas pasterze w Betlejem. 

Boże Narodzenie w Hiszpanii

W Hiszpanii Boże Narodzenie również jest obchodzone nieco inaczej niż w Polsce. Począwszy od tego, że nie ma Świętego Mikołaja, a prezenty dzieciom rozdawane są 6 stycznia przez Trzech Mędrców. Popularna jest loteria El gordo, w której wszyscy Hiszpanie biorą udział, kupując los na loterii. Liczby są ogłaszane przez cały poranek 22 grudnia. Na hiszpańskim stole w Boże Narodzenie znajdzie się szynka Serrano, owoce morza i ryby. Deserem jest migdałowy słodki turrón i Roscón de Reyes — ciasto wypełnione bitą śmietaną z kandyzowanymi owocami na górze i fasolką i figurką wypiekaną w środku. Zamiast choinki, częściej praktykowane jest ubieranie szopki w Hiszpanii. 

Boże Narodzenie w Australii

Boże Narodzenie w Australii, tak jak w Argentynie, obchodzone jest w czasie letnim tego kraju. Mieszkańcy mają wakacje od grudnia do lutego. W Australii rzadko występuję adwent, zamiast tego są przedświąteczne imprezy. Dekorowanie i ubieranie choinek rozpoczyna się 1 grudnia. Australijczycy uwielbiają ozdabiać i dekorować swoje domy, dlatego na ulicach i budynkach znajduję się mnóstwo świątecznych światełek.  Kolacja wigilijna to bardzo często lunch na plaży lub po prostu grill w ogródku. Australijczycy tego dnia śpiewają kolędy przy świecach. Drugiego dnia, czyli 26 grudnia jest tradycyjnym Boxing Day, czyli dniem wyprzedaży. Wielkie przeceny sprawiają, że centra handlowe są oblegane. 

Boże Narodzenie we Włoszech

Święta Bożego Narodzenia to czas bardzo rodzinny we Włoszech, spędza się je w gronie najbliższych domowników. Oficjalnie okres świąteczny we Włoszech zaczyna się 8 grudnia w dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień wolny od pracy, bardzo hucznie obchodzony przez Włochów. Włosi bardzo dbają o odpowiednie dekorowanie ulic i domów. Ich miasta są przepełnione świątecznym ozdobami i światełkami. Praktykowana jest również tradycja ubierania szopki oraz jarmarków świątecznych. Wigilia we Włoszech to obfita kolacja w gronie najbliższej rodziny. Na stole są potrawy takie, jakie jada się na co dzień, jednak w większych ilościach. We Włoszech nie łamie się opłatkiem. Pierwszy dzień świat jest najważniejszy, tego dnia na stole zazwyczaj goszczą typowe włoskie potrawy i dużo mięsa. Pojawia się też wiele słodkości. 

Boże Narodzenie we Francji

Kilka dni przed świętami, Francuzi dopiero zaczynają dekorować szopki i choinki. Święta Bożego Narodzenia to spotkanie w gronie najbliższych, a na stole gości indyk z kasztanami, wędzony łosoś, kawior oraz słynne „foie gras”, czyli pasztet wykonany z gęsich wątróbek. Na koniec obiadu serwowana jest tak zwana „buche” – czyli czekoladowe ciasto lub deser lodowy. 26 grudnia Francuzi zazwyczaj wracają do pracy, ponieważ nie uznają tego Święta. 

Boże Narodzenie w Finlandii

Święta Bożego Narodzenia w Finlandii rozpoczynają się 21 grudnia, w dniu Tuomasa, a kończą w Dwunastą Noc, 6 stycznia, lub w Dniu św. Knuta – 13 stycznia. Najważniejszym świątecznym dniem jest 24 grudnia, jego obchody zaczynają się w południe od wizyty w saunie, która ma być symbolem oczyszczenia. Podczas przebywania w saunie, Finowie spożywają napój z czerwonego wina lub soku z przyprawami korzennymi, rodzynkami i migdałami, albo ciemne piwo o wyrazistym smaku. Cały rytuał odbywa się w ciszy, bowiem zbyt głośne zachowanie może sprowadzić klątwę lub nieszczęście. Finowie tego dnia odwiedzają groby bliskich osób, aby uczcić ich pamięć. Na stole podczas tego świątecznego okresu w Finlandii znajdziemy pieczoną szynkę, marynowanego śledzia, surowego łososia oraz kawior. Na deser Finowie podają ryżową owsiankę. 

Boże Narodzenie w Chinach

Chrześcijanie w Chinach to zaledwie 1% całego społeczeństwa, dlatego Boże Narodzenie obchodzone jest tam bardziej w komercyjny sposób, niż w religijny. Praktykowane jest dekorowanie hoteli, galerii handlowych oraz restauracji światełkami i choinkami. W wigilię sklepy są otwarte całą noc i trwa wtedy szał zakupowy. Boże Narodzenie nie jest to dzień wolny w Chinach, dlatego mieszkańcy, którzy obchodzą to święto, traktują to, jako moment oderwania od codziennej rzeczywistości i wykorzystują na spotkania z przyjaciółmi.

Boże Narodzenie w Japonii

Podobnie jak w Chinach, Japonia do świąt Bożego Narodzenia podchodzi w sposób komercyjny. Święta zaczynają się już w połowie listopada, gdzie hotele i restauracje są już strojone w choinki i światełka. Wigilia jest uznawana za święto miłości. Japończycy nie tylko traktują ten dzień jako dzień spotkań i zakupów, ale również jest to coś w rodzaju walentynek. To jeden z najlepszych momentów na oświadczyny i wyznanie miłości. Japońska wigilia to również czas spotkań z rodziną, jednak na stole nie pojawia się tak dużo potraw, a jedynie świąteczne ciasto i pieczony kurczak. 

Boże Narodzenie w Armenii

A Armenii święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się 5 stycznia — jest to odpowiednik naszej wigilii. Tradycją jest uczestnictwo na wieczornym nabożeństwie, podczas którego mieszkańcy zapalają świece jako symbol gwiazdy betlejemskiej. Po powrocie z kościoła wierni siadają do kolacji. Na stole goszczą ryby i wino. 6 stycznia we wszystkich kościołach odbywają się nabożeństwa bożonarodzeniowe, zaś 7 stycznia uznawany jest za dzień pamięci o zmarłych. 

Boże Narodzenie w Stanach Zjednoczonych

Okres świąteczny w Stanach Zjednoczonych jest bardzo zbliżony do tego w Polsce. Szał świąteczny zaczyna się tuż po Święcie Dziękczynienia. Już wtedy Amerykanie zaczynają ubierać choinki i dekorować domy. Dekoracje pozostają do 26 grudnia, bowiem tego dnia zazwyczaj w domu już są rozbierane choinki i inne ozdoby. Amerykanie nie przywiązują zbyt dużej wagi do wigilii, jest to zwykła, rodzinna kolacja. Prezenty rozdawane są 25 grudnia, zazwyczaj rankiem, ponieważ Święty Mikołaj pozostawia je w nocy z 24 na 25 grudnia. Społeczeństwo na te okazje często zostawia Mikołajowi ciastka i mleko. Na stole zazwyczaj znajduję się faszerowany indyk oraz pieczona szynka.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły