Starożytny Egipt

Starożytny Egipt to jedno z najbardziej fascynujących państw antyku. Przez wielu uważany jest za kolebkę cywilizacyjną Bliskiego Wschodu.

Znakomite położenie geograficzne było motorem napędowym do rozwoju państwa kojarzącego się przede wszystkim z faraonami i wzniosłymi piramidami.

Źródło życia i powodzenia Starożytnego Egiptu

Nil, pradawna i najdłuższa rzeka na globie, zasilała pobliskie ziemie w odpowiednią ilość wody. Było to gwarantem stabilności bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców. Tam gdzie był dostatek żywności, tam rozwój kraju był niemalże pewny. Nie sposób opowiedzieć historii Starożytnego Egiptu w kilku zdaniach. Historycy dzielą dzieje tego obszaru na etap Starego oraz Nowego Państwa. Egipt był we władaniu prawie 170 faraonów podczas 3000 lat istnienia państwa. Pierwszymi władcami starożytnej ziemi były bóstwa z zaświatów, którym Egipcjanie poświęcali niezwykle dużo uwagi. W antycznych zapiskach wyróżniono przeszło 1400 bogów i bogiń.

Wielki Sfinks

Tajemnicze państwo nad Nilem

Piramidy są namacalnym dziedzictwem aktywności antycznych Egipcjan. Przez wiele tysięcy lat dorobek historyczny autochtonów był degradowany przez oddziaływanie przyrody. Na powierzchni pozostawały jedynie wzniosłe i imponujące piramidy – z posągiem Sfinksa na czele. Dziś historycy i archeolodzy są w stanie dotrzeć do coraz to dawniejszych śladów funkcjonowania staroegipskich społeczeństw.

Nie znaleziono do tej pory szczegółowych planów i sposobów na to, w jaki sposób Egipcjanie tworzyli budowle w typie piramid. Niektóre przestrzenie są tak ze sobą zbite, że nie sposób przecisnąć między elementami konstrukcyjnymi choćby niewielkiej monety. Mimo postępu technologicznego taka precyzja współcześnie jest niełatwa do osiągnięcia.

piramidy

Kult przyrody i respekt dla śmierci

Wiara w siłę środowiska determinowała życie starożytnych Egipcjan. To w zjawiskach przyrodniczych upatrywali oni szansy rozwoju lub ryzyka nagłego zniszczenia. Zjawiska mistyczne były ważnym elementem funkcjonowania tamtejszej społeczności. Wierzono w reinkarnację, dlatego stosowano mumifikację. Przygotowania do tego skomplikowanego procesu były niezwykle skrupulatne. Najpierw czyszczono ciało denata, następnie patroszono wszystkie wnętrzności. Ostatnim krokiem było delikatne i dokładne balsamowanie ciała zmarłego. Miało to przygotować nieboszczyka do dalszej, tajemniczej drogi w zaświaty.

mumifikacja Faraon

Wynalazki i zwyczaje Egipcjan

Starożytny Egipt jest źródłem wielu wynalazków, z których korzystamy współcześnie. Egipcjanie stosowali peruki, by podkreślić swój wysoki status społeczny. Fryzura naturalna była przeznaczona dla osób mniej znaczących. Wśród znakomitych pomysłów starożytnych mieszkańców Egiptu wyróżnia się również m.in.: stworzenie makijażu, opracowanie kalendarza z 365 dniami, stworzenie sportów kontaktowych. Niezwykle ważnym elementem życia Egipcjan były koty. Czworonogi były traktowane jak członkowie rodziny – w przypadku śmierci przedstawiciela gatunku domownicy pogrążali się w wielkiej żałobie i ścinali włosy z brwi. Taki gest miał pokazywać oddanie i szacunek.

Faraon ponad wszystko

Kleopatra była postacią kultową, która przeszła do historii jako ostatnia władczyni Egiptu. Jako faraon władała Egiptem od 51 do 30 roku p.n.e. Czasy jej panowania były dosyć kontrowersyjne. Pozostawała w konkubinacie z Juliuszem Cezarem, a następnie wpadła w romans z Markiem Antoniuszem. Zgodnie z przekazami historycznymi Kleopatra popełniła samobójstwo, spożywając truciznę bądź intencjonalnie raniąc się wężem. Historie dotyczące Starożytnego Egiptu są niezwykle tajemnicze i pasjonujące. Na niniejszej stronie będę prezentować najciekawsze przekazy i informacje o tamtych czasach.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły