Termometr bezdotykowy to must have każdego rodzica. Produkty tego typu umożliwiają szybki pomiar temperatury ciała niemowlęcia i starszego dziecka. Są higieniczne, ponieważ badanie odbywa się z odległości kilku centymetrów na czole, szyi czy powiece. Urządzenia tego typu są bezpieczne, łatwe w użyciu i wygodne. To jednak nie jedyne zalety termometrów bezdotykowych. Ich dużym atutem jest fakt, że można używać ich również do mierzenia temperatury pomieszczeń, wody na mleko modyfikowane czy wody wanience. Tylko jaki termometr na podczerwień wybrać?
Ranking termometrów bezdotykowych
W aptekach stacjonarnych i internetowych, a także w wielu sklepach RTV znajdziesz elektroniczne termometry, które pozwolą Ci zapewnić dziecku odpowiednią opiekę i ochronę przed zbyt wysoką temperaturą. Sprawdź, które modele są godne polecenia!
1. Geratherm NonContact
Geratherm Non Contact to urządzenie służące to mierzenia temperatury ciała (34 – 42,2 stopnie Celsjusza) i powierzchni. Model ostrzega o gorączce (powyżej 37,5 stopnia) alarmem akustycznym. Posiada praktyczny i czytelny wyświetlacz LCD, podświetlający się na różne kolory. Czas reakcji w przypadku tego produktu to zaledwie 3 sekundy, a dokładność badania wynosi +/- 0,2°C.
Urządzenie działa w zakresie od 0 do 100 stopni. Dysponuje funkcją pamięci do 30 ostatnich pomiarów. Jest sprzedawane w zestawie z dedykowaną podstawką do przechowywania. Produkt posiada certyfikat zgodności z dyrektywą 93/42/EWG oraz normą DIN EN ISO, ASTM E1965.
2. Microlife NC 150
Microlife NC 150 to urządzenie przetestowane pod kątem zgodności z międzynarodowymi standardami dla termometrów bezkontaktowych. Model jest wielofunkcyjny – nadaje się do mierzenia temperatury ciała, otoczenia i przedmiotów. Posiada wskaźnik miejsca pomiaru (niebieskie światło) i duży, podświetlany wyświetlacz. Pozwala zbadać pacjenta w zaledwie 3 sekundy.
Sprzęt dysponuje funkcją pamięci do 30 odczytów (wraz z datą i godziną badania). Gorączkę sygnalizuje sygnałem dźwiękowym, który można wyłączyć. Jest sprzedawany wraz z plastikowym etui do przechowywania.
3. Microlife NC 200
Microlife NC200 to model gwarantujący błyskawiczne mierzenie temperatury w ciągu 3 sekund, a także precyzyjne działanie za sprawą funkcji samosprawdzenia po każdym uruchomieniu. Termometr dysponuje alarmem ostrzegającym o gorączce – świetlnym i akustycznym. Posiada też wskaźnik informujący o tym, czy sprzęt znajduje się w odpowiedniej odległości od badanego obiektu.
Termometr nadaje się do badania ludzi, ale też do mierzenia temperatury przedmiotów. Uruchamia się automatycznie po umieszczeniu go we właściwej odległości od pacjenta. Dysponuje funkcją pamięci do 30 odczytów. Zakres pomiarowy modelu wynosi od 0 do 100 stopni z dokładnością +/- 0,2 st. C. Sprzęt posiada certyfikaty zgodności z normami ASTM E1965; IEC 60601-1; IEC 60601-1-2 (EMC); IEC 60601-1-11.
4. Berrcom JXB-182
Berrcom JXB-182 to sprzęt mierzący temperaturę w zaledwie 1 sekundę. Termometr spełnia normy europejskie i posiada certyfikat wyrobu medycznego klasy IIa. Jego atutem jest łatwa obsługa i niska cena, a także wielofunkcyjność – może badać też ciepło przedmiotów.
Termometr posiada certyfikaty: ISO13485, CE, FDA, ROHS. Dysponuje funkcją alarmu gorączki (sygnał dźwiękowy i podświetlenie ekranu). Zapamiętuje ostatnie 32 wyniki. Jego ekran podświetla się na 3 kolory, odpowiednio względem odczytu. Wyłącza się automatycznie po 30 sekundach bezczynności.
5. Sanity BabyTemp
BabyTemp marki Sanity to termometr dokonujący odczytu w zaledwie 2 sekundy. Model nadaje się do kontroli ciepłoty ciała, otoczenia i obiektów, w tym również płynów. Posiada duży ekran i funkcję pamięci do 30 odczytów.
Sprzęt wyłącza się automatycznie po 3 minutach bezczynności. Dysponuje alarmem gorączki – dźwiękowym i akustycznym. Jego dokładność to ±0,2°C, a zakres pomiarowy wynosi od 0 do 100 stopni.
6. Yuwell YT-1 PBTB015
Yuwell YT-1 posiada czujnik odległości i ekran zmieniający kolor w zależności od odczytu. Urządzenie wyposażono w sygnał akustyczny (można wyłączyć) ostrzegający o gorączce, a także w jeden przycisk ułatwiający badanie pacjenta. Dokładność pracy modelu to +/- 0.3 ℃.
Termometr informuje o poziomie rozładowania baterii. Posiada certyfikat IS013485/CE/CFDA. Jego zakres pomiaru wynosi od 32 do 43 stopni, a czas badania to zaledwie 1 sekunda. Sprzęt wyłącza się automatycznie po 30 sekundach bezczynności.
Funkcje termometrów bezdotykowych – na co zwrócić uwagę?
Rodzice decydują się na termometry elektroniczne bezdotykowe przede wszystkim ze względu na szybkość, z jaką pozwalają zbadać dziecko w warunkach domowych. Z takich sprzętów korzystają również placówki medyczne (szpitale i przychodnie) – głównie z uwagi na higieniczność, jaką gwarantują. Jak rozważnie wybierać termometry na podczerwień? Warto przyglądać się poszczególnym produktom z uwzględnieniem:
- czasu pomiaru – zwykle termometr tego typu jest w stanie zmierzyć temperaturę w ciągu 1-3 sekund, co powinno okazać się wystarczająco krótkim badaniem nawet w przypadku bardzo ruchliwego malucha,
- dokładność pomiaru – określa ją producent, ale tak naprawdę zależy przede wszystkim od poprawnego użytkowania termometru,
- pamięć – wiele termometrów pozwala zapisać ostatnie odczyty, a później mieć do nich wygodny dostęp (nawet z datą i godziną), co ułatwia rodzicom ocenę, czy podane leki działają, czy też nie,
- wskaźnik odległości – odpowiednia pozycja w termometru w trakcie badania jest kluczowa, dlatego jeśli masz problem z ustawieniem go w dobrej odległości od skóry, postaw na model ze wskaźnikiem świetlnym,
- alerty – termometr może ostrzegać o stanie podgorączkowym i gorączce za pomocą sygnałów dźwiękowych (ważne, aby dało się je również wyłączyć) i zmiany koloru podświetlenia ekranu,
- akcesoria – etui to bardzo przydatny dodatek, który pozwala chronić produkt przed uszkodzeniem.
Czy termometry bezdotykowe są dokładne?
Czytając opinie użytkowników na temat poszczególnych modelów termometrów, których używa się bez kontaktu ze ciałem pacjenta (inaczej niż w przypadku modelów z rtęcią czy elektronicznych), łatwo jest stwierdzić, że są one niesamowicie skrajne. Według jednych osób wyrób jest doskonały i zapewnia powtarzalne wyniki, według innych to loteria. Dlaczego?
Otóż, badanie termometrem na podczerwień, czyli takim który nie dotyka ciała i skóry chorego, jest obarczone dużym ryzykiem błędu pomiarowego. Nie wystarczy bowiem wyjąć termometr z opakowania i kliknąć, aby prawidłowo zmierzyć ciepłotę ciała. Tak naprawdę rodzice powinni wiedzieć, że termometr bezdotykowy służy do mierzenia trendu temperaturowego, a nie do precyzyjnego pomiaru temperatury ciała w konkretnym momencie.
Termometru potrzebujesz, aby kontrolować przebieg infekcji u małych dzieci (u osób dorosłych też się sprawdza). Chodzi o to, aby wiedzieć, czy temperatura wzrasta, czy organizm reaguje na leki, czy podana została odpowiednia dawka środka przeciwgorączkowego. Nieistotne jest zatem to, czy w danym momencie wyniki są powtarzalne, lecz czy możliwe jest określenie tendencji – wzrostowej lub malejącej.
Na dokładność działania termometru wpływa wiele czynników:
- temperatura otoczenia – powinna być stała, termometr przeniesiony z jednego pomieszczenia do drugiego da już inne odczyty,
- temperatura samego termometru – musi być tożsama z temperaturą otoczenia, dlatego trzeba umieścić produkt w tym samym pomieszczeniu, w którym przebywa chory, na minimum godzinę przed badaniem,
- miejsce i sposób pomiaru – przede wszystkim zgodnie z instrukcją, czyli na czole, na skroni, w uchu, na szyi i tak dalej, w konkretnej odległości od ciała – termometry zawsze kalibrowane są na wybrany sposób badania pacjenta,
- zasilanie – termometr trzeba wyposażyć w dobre baterie,
- miejsce na skórze – skóra do badania powinna być odsłonięta (nie badamy włosów!) czysta i sucha, a także nienagrzana (np. od długotrwałego kontaktu z kocem), spocona, tłusta czy rozgrzana da niepoprawny wynik,
- końcówka termometru – podobnie jak skóra musi być czysta podczas badania.
Jak widać łatwość obsługi termometru bezdotykowego to często nieco przerysowane hasło. Jeśli jednak wiesz, jak posługiwać się takim wyrobem, z czasem korzystanie z niego w prawidłowy sposób staje się intuicyjne. Jedno jest pewne – w domowej apteczce warto mieć różnego typu termometry. Ich wyników nie możesz jednak porównywać, ponieważ zakres prawidłowych temperatur dla każdego miejsca na ciele jest inny (innymi termometrami nie zbadamy ciepłoty czoła czy szyi, lecz miejsca pod pachą czy też wnętrza jamy ustnej).
Przykładowo, prawidłowa temperatura ciała mierzona:
- w odbycie to 36,6 – 38 stopni,
- pod pachą to 34.7 – 37,3 stopni,
- w uchu to 35,8 – 38 stopni,
- na tętnicy skroniowej to 35,8 -37,8 stopni.
Istotne jest zatem konsekwentne działanie – termometrów nie można stosować na zmianę w tym samym czasie.
Wiesz już jak posługiwać się wybranym termometrem? Sprawdź również, jak postępować przy gorączce u dziecka!