Strój Mikołaja to symbol świąt. Z dobrze rozpoznawanych, czerwono-białych kostiumów korzysta się nie tylko w szkołach i przedszkolach, ale także w centrach handlowych, a nawet w teatrach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby profesjonalny strój Gwiazdora założyć także w domu – zarówno 6. grudnia, jak i w trakcie Bożego Narodzenia. Każdy malec marzy o tym, aby spotkać na żywo Świętego Mikołaja, usiąść mu na kolanach i wyszeptać do ucha, co chciałby dostać pod choinkę. Szeroka oferta sklepów pozwala nam wybrać strój Świętego Mikołaja, który będzie pasował na tatę, wujka czy dziadka i sprawi, że staną się oni nie do poznania zarówno dla malucha, jak i dla starszaka.
Strój Mikołaja ranking
W dzisiejszych czasach sklepy internetowe mogą oferować nam w przystępnej cenie zarówno „jednorazowe” kostiumy z cienkiego filcu, jak i solidne przebrania z tkaniny – w tym przypadku najczęściej z weluru. Sprawdź, które są najchętniej wybierane przez rodziców!
1. Strój Mikołaja Santera 13 elementów
Strój marki Santera to 13 elementowy kostium odpowiedni nawet dla profesjonalistów. W skład zestawu wchodzi kurtka wykonana z weluru, wykończona białym futrem, a także pasujące spodnie z gumką wszytą w pasie. Kolejne elementy to czapka z charakterystycznym pomponem, broda układająca się w piękne loki oraz odpowiednio dobrane do niej włosy, również kręcone.
W komplecie znajdziemy też rękawiczki, pas z ekoskóry z dużą klamrą oraz nakładkę na buty, nadającą im wygląd wysokich kozaków obszytych futrem. Produkt uwzględnia również detale, takie jak okulary w kolorze złota czy metalowy dzwoneczek z drewnianą rączką. Do kompletu dołączono worek na prezenty oraz pastorał. Całość została zapakowana w praktyczne, przezroczyste opakowanie do przechowywania.
2. Strój Godan Mikołaj Lux R.
Strój marki Godan to nieco bardziej budżetowe rozwiązanie. Komplet składa się z 7 elementów, czyli bluzy, spodni, rękawic, nakładki na buty, brody i pasa. Całość została wykonana z miękkiego poliestru i jest zapinana na suwak. Wykończenia to klasyczny biały puszek.
Komplet ma uniwersalny rozmiar, choć niektórzy panowie zarzucają mu zbyt wąskie nakładki na buty (w okolicach łydek). Produkt jest jednak niedrogi i sprawdza się do domowych zastosowań. Ilość elementów jest wystarczająca do stworzenia pełnego przebrania Świętego Mikołaja.
3. Strój Avocado Home 11 elementów
Strój od Avocado Home to komplet złożony z 11 elementów, wykonany z weluru. Kostium składa się jest z kurtki, spodni, czapki, brody i włosów, rękawiczek, skórzanego pasa, okularów, nakładki na buty i worka na prezenty. Ma uniwersalny rozmiar i ładny kolor. Jest wykończony gęstym futerkiem.
Zestaw pasuje na każdego dzięki gumce wszytej w spodnie i luźnej kurtce. Posiada też starannie wykonany pasek, przyjemne w dotyku rękawiczki i naturalnie prezentujący się sztuczny zarost. Kropką nad „i” są okulary bez szkiełek i dzwonek w nietypowym czerwonym kolorze.
4. Strój Altera teatralny
Kostium Altera składa się z 12 elementów. Ma nieco wysoką cenę, ale znajduje ona odzwierciedlenie w jego jakości. W skład pełnego stroju wchodzi długi płaszcz z futerkiem, długie spodnie z gumką oraz czapka, a także szereg akcesoriów, w tym: peruka, którą można prać i czesać, broda z wąsami (kręcony włos), nakładki na buty, pas z ekoskóry, złoty dzwonek i okulary, a także rękawice długie do łokci i worek z satyny. Dodatkiem do produktu jest dekoracja z płatków śniegu i lampek LED.
Komplet ma burgundowy kolor. Jest regulowany, dzięki czemu pasuje na wysokie i niskie osoby. Jego atutem jest możliwość swobodnego prania większości elementów, co pozwala zadbać o higienę kostiumu.
5. Strój Dekorstar 5 elementów
Strój Dekorstar składa się z pięciu elementów, czyli kurtki, spodni na gumce, paska z klamrą, brody oraz czapki. Osobno do kompletu można dokupić jeszcze worek na prezenty, dzwonek i pastorał. Produkt ma przystępną cenę i proporcjonalną do niej jakość. Został wykonany z cienkiego weluru w klasycznym czerwonym kolorze.
Komplet pozwala na stworzenie pełnego przebrania w podstawowej wersji. Według opinii, ma nieco mało bujną brodę i niezbyt dużą czapkę. Mimo to jest wart swojej ceny, ponieważ za taką kwotę można kupić zazwyczaj tylko stroje z fizeliny.
Strój Mikołaja – z jakich elementów składa się zestaw?
Kostium Mikołaja zakładamy zwykle na własne ubranie, dlatego powinien on zakrywać w pełni całe nasze ciało. Podstawowe elementy przebrania Mikołaja dla dorosłych to:
- spodnie,
- kurtka lub płaszcz,
- nakładki na buty.
Całość stroju łączy takie kolory jak czerwień i biel, przełamane akcentami czerni, złota czy srebra. Poza tym, prawdziwy Święty Mikołaj powinien mieć też:
- czapkę Świętego Mikołaja,
- brodę Świętego Mikołaja – z wąsami, białą lub siwą, najlepiej kręconą,
- okulary Świętego Mikołaja.
Najczęściej w komplecie ze strojem otrzymujemy również takie akcesoria i dodatki jak:
- pas z klamrą,
- peruka z białymi/siwymi włosami,
- dzwonek,
- worek na prezenty,
- pastorał (rzadziej).
Tak elegancki Gwiazdor prezentuje się świetnie na świątecznym przyjęciu w domu i na imprezie szkolnej. Oczywiście pod warunkiem, że ma na sobie strój dobrze dopasowany do postury, wykonany z solidnego materiału – na przykład welurowy. Aby Gwiazdka była naprawdę udana, pan noszący kostium powinien postarać się jeszcze bardziej upodobnić do Mikołaja, wypychając brzuch i zmieniając głos. Radość dzieci będzie nieopisana!
Skąd wziął się strój Świętego Mikołaja?
Dlaczego przebranie Mikołaja ma taki, a nie inny kolor? Dlaczego zawsze składa się z podobnych elementów? Źródła inspiracji dla takiego kostiumu można doszukiwać się w ikonach przestawiających prawdziwego Świętego Mikołaja – biskupa z Myry, starożytnego miasta we wschodniej Licji. Nosił on białą albę lub szaty liturgiczne, a na nich czerwony ornat i złoty sznur w roli paska. Kolorystyka dzisiejszego stroju Gwiazdora jest więc wyraźnym nawiązaniem do tego ubioru. Podobne podobieństwo dostrzega się również w wyglądzie charakterystycznej czapki Mikołaja. Biskup nosił bowiem na głowie mitrę – nakrycie głowy o trójkątnym kształcie w biało-czerwonym kolorze.
Warto wspomnieć, że chociaż dzisiaj określenia „Gwiazdor” i „Mikołaj” używamy zamiennie, to oryginalnie nie były to takie same postacie. Gwiazdor jest Mikołajem lokalnym. Wywodzi się z grup kolędników z takich regionów Polski, jak Warmia, Kujawy czy ziemia lubuska. Oryginalny Gwiazdor nie był ubrany na czerwono. Nosił baranicę, czyli kożuch, oraz futrzaną czapkę. Twarz miał wymazaną sadzą, a w rękach worek i rózgę dla niegrzecznych dzieci.
Czy warto zaopatrzyć się w strój Mikołaja? Jeśli tylko znamy kogoś chętnego do przebrania się za tę postać, to zdecydowanie tak – radość dzieci na widok prawdziwego Świętego Mikołaja będzie bezcenna!