Farba do malowania twarzy to produkt, który zyskał na popularności w ostatnich latach, a zainteresowanie nim wywołane zostało modą na szczególną atrakcję towarzyszącą imprezom plenerowym czy urodzinom – malowaniu twarzy. Animatorzy, zajmujący się dziećmi na różnego typu eventach, malują ich twarze na wzór zwierzątek czy ulubionych postaci z bajek. Farby świetnie sprawdzają się jednak również do wzajemnego malowania twarzy podczas przyjęć. Doskonale nadają się zatem na urodziny oraz jako prezent dla najmłodszych. Warto też nabyć je przed Halloween czy balem przebierańców, aby pomóc dziecku lepiej wcielić się w wybraną postać.
Farby do malowania twarzy ranking
Ranking farb do twarzy to zestawienie, w którym znajdziesz nie tylko pojedyncze farby, ale też zestawy z akcesoriami, takimi jak aplikatory czy szablony. Sprawdź, które cieszą się największą sympatią rodziców!
1. Kredki do malowania twarzy Bambino 32537
Co prawda nie farbki, ale za to bardzo popularne i lubiane – kredki Bambino do malowania buzi reprezentują świetny stosunek jakości do ceny (opakowanie 12 sztuk to około 22 zł). Każda kredka została zapakowana w praktyczną plastikową obudowę, dzięki czemu nie brudzi rąk. Produkt jest nietoksyczny, bezpieczny dla skóry dzieci. Ma też wyrazisty kolor i miękką, kremową konsystencję.
Kredki dosyć trudno jest zmyć z buzi – trzeba użyć do tego celu dwufazowego płynu do demakijażu. Jest to jednak i wadą, i zaletą, ponieważ kolory nie rozmazują się. Są też wygodne w użyciu z uwagi na to, że kształt kredki ułatwia malowanie po twarzy. Produkt jest polecany dla dzieci od 3. roku życia.
2. Farba Snazaroo 1 szt. x 18 ml
Farby Snazaroo, sprzedawane w pojedynczych opakowaniach po 18 ml (wiele kolorów do wyboru), nadają się do malowania po twarzy i po ciele. Są produkowane na bazie wody, dlatego szybko wysychają na skórze. Wyróżnia je też łatwość zmywania – wystarczy użyć wody z mydłem. Atutem produktu jest też fakt, że nadaje się on do użycia nawet do 18 miesięcy po otwarciu.
Farbę można nakładać warstwami za pomocą pędzla lub gąbki. Po wyschnięciu produkt jest matowy, nie rozciera się, ale pozostaje wrażliwy na wilgoć, o czym warto pamiętać. Najważniejsze jest jednak to, że Snazaroo to wyrób testowany dermatologicznie – nie powinien wywoływać podrażnień nawet u dzieci.
3. Farby Face&Body Paint
Face&Body Paint to cały zestaw złożony z 12 kolorów farb, dwóch aplikatorów, dwóch pędzelków, dwóch gąbek i dwóch specjalnych farb z dodatkiem brokatu. Produkt łatwo nakłada się na skórę i równie łatwo z niej usuwa. Co ważne, farby zostały przebadane dermatologicznie i są bezpieczne dla skóry.
Produkt ma kremową konsystencję. Najłatwiej jest usuwać go z twarzy za pomocą dwufazowego płynu do demakijażu. Atutem zestawu są dołączone do niego szablony.
4. Farby Aliga FA012
Zestaw Aliga to 12 kolorów farb, dwa brokaty – złoty i srebrny – a także komplet aplikatorów, czyli dwie pacynki, dwa pędzle i dwie gąbki. Farby są kremowe, łatwo rozprowadzają się na skórze i łatwo się zmywają. Produkt został przebadany dermatologicznie.
Zestaw ma przystępną cenę, jednak jego wadą jest długotrwałe zasychanie. Farby sprawdzą się zatem jedynie do zabawy – mogą brudzić ubrania.
5. Farby brokatowe Kidea
Piękne brokatowe farby Kidea to cztery perłowe kolory z dodatkiem mieniącego się w świetle brokatu. W zestawie znajdziemy barwę fioletową, różową, niebieską i zieloną. Produkt jest wydajny i bezpieczny w użyciu, co potwierdzają testy dermatologiczne.
W pudełeczku zawarto dodatkowo aplikator w formie pacynki i gąbeczkę do blendowania. Z tyłu opakowania umieszczona została instrukcja dla przykładowych stylizacji. Atutem farb jest przystępna cena, zaś wadą nieco słabe napigmentowanie.
Jak wybrać bezpieczne farby do malowania twarzy?
Wybierając farby do malowania twarzy i ciała na Halloween czy dowolną inną okazję, z asortymentu sklepów warto wybierać przede wszystkim produkty bezpieczne – takie, które nie alergizują, nie podrażniają skóry i pozwalają jej swobodnie oddychać. Za bezpieczne i hipoalergiczne uznaje się przede wszystkim farby wodne. Powinny one zastygać na twarzy cienką, aksamitną warstwą, nie tworząc na niej skorupy, która nie przepuszcza powietrza. Takie pigmenty rozpoznajemy też po tym, że łatwo jest je usuwać – wystarczy użyć do tego wody z mydłem.
Nie oznacza to jednak, że farby o gęstej, kremowej konsystencji nie mogą gwarantować dziecku bezpieczeństwa. Jeśli są to produkty dobrze przebadane, nie powinny wywoływać alergii ani podrażnień. Zawsze warto jednak przetestować je na fragmencie skóry dziecka. Jeśli aplikacja wywoła pieczenie, swędzenie lub zaczerwienienie, lepiej produktu nie używać.
A jakich farb z pewnością nie wolno stosować do malowania ciała i twarzy? Przede wszystkim tych przeznaczonych do prac plastycznych, nawet jeśli takie malowanie chcemy potraktować jako jednorazową zabawę. Specjalne farby do twarzy należy traktować raczej jako kosmetyki, a tych nie zastępujemy przecież pastelami czy plakatówkami.
Jak malować twarz farbami?
Sztuka malowania twarzy i ciała to tak zwany Body Painting lub Face Painting. Profesjonalni styliści i animatorzy dokładnie wiedzą, jak używać gotowych zestawów z farbami, aby najwierniej odwzorować wybraną postać – co wbrew pozorom, nie jest takie łatwe. Taka praca wymaga zmysłu artystycznego i praktyki.
W zestawach do malowania twarzy znajdziemy zwykle nie tylko same farbki, ale też różnego typu aplikatory, co zdecydowanie ułatwia podejmowanie pierwszych prób stylizowania małych buziek. Z pomocą gąbki najwygodniej jest nałożyć wybrany kolor na całą twarz, tworząc tło dla kolejnych zdobień.
Zaleca się wykonywać taką stylizację cienkimi warstwami, odczekując na wyschnięcie każdej z nich. Dzięki temu „makijaż” będzie bardziej trwały i bardziej wyrazisty. Dopiero na równomiernie pomalowanej skórze można kreować charakterystyczne cechy wybranej postaci – krzaczaste brwi, kocie wąsy czy cętki na futerku.
Nie ma jednej recepty na opanowanie sztuki malowania buziek. Konieczne jest podejmowanie prób i pozytywne podejście – w końcu Face Painting to doskonała zabawa!
Jak zbyć farby do twarzy?
Dobra farba do malowania twarzy powinna mieć kremową konsystencję, ale nie może być tłusta, dlatego jej usunięcie nie wymaga używania niczego ponad ciepłą wodę z mydłem. W przypadku dzieci istnieje jednak spore ryzyko, że takie mydliny dostaną się do oczu i wywołają podrażnienia. Zamiast nich do zmywania takich barwników można używać więc również płynu micelarnego, płynnego preparatu do demakijażu (płyn, mleczko) lub sprawdzonych chusteczek nawilżanych. Najskuteczniejszy jest z reguły płyn dwufazowy, który wystarczy nanieść na większy wacik, przyłożyć do skóry i poczekać, aż pigment zacznie się rozpuszczać. Pocieranie nie jest wskazane.
Jak usunąć farby z odzieży? Zabrudzenie ubrań w trakcie malowania to częste zjawisko, dlatego warto wiedzieć, że jeśli z plamami po farbach nie poradzi sobie proszek do prania, to być może skuteczniejszy okaże się zwykły płyn do mycia naczyń.