Przechowywanie mleka matki – jak długo, w czym, jak je podgrzewać?

Przechowywanie mleka matki wymaga przestrzegania pewnych zasad. Nie jest tak, że po odciągnięciu mleka laktatorem możesz po prostu zakręcić buteleczkę i wstawić ją do lodówki. Kobiecy pokarm jest dla dziecka bardzo cennym, wartościowym posiłkiem, ale nie będzie tak samo zdrowy, jeśli nie zadbasz o jego właściwe przechowywanie i odgrzewanie.

Jak więc przechowywać pokarm, aby mieć pewność, że podane butelką ze smoczkiem mleko jest dla dziecka tak samo korzystne, jak to, które spożyje podczas karmienia piersią? Oto zasady:

butelki do karmienia

W czym najlepiej przechowywać mleko matki?

Kiedy odciągniesz pokarm, musisz przelać go w odpowiednie opakowanie. Nie sprawdzi się tutaj zwykła butelka z plastiku ani byle jaki pojemniczek do przechowywania. Kobiece mleko można przechowywać tylko w bezpiecznych, szczelnych pojemnikach z z polipropylenu, polisulfonianu lub szkła (jedyne surowce przeznaczone do kontaktu z żywnością, nadające się do sterylizacji).

Bardzo istotne jest, aby takie opakowanie nie zawierało szkodliwego bisfenolu, który przenika do żywności. Jeśli chcesz mieć pewność, że odciągasz pokarm i przechowujesz go w bezpiecznym pojemniczku, wybierz specjalne woreczki z podziałką lub zakręcane pojemniki na mleko mamy. Korzystając z nich, możesz mieć pewność, że podczas rozmrażania czy podgrzewania pokarmu nie przedostaną się do niego żadne szkodliwe substancje chemiczne.

Jak należy przechowywać mleko matki?

Mleko mamy można przechowywać w pojemnikach lub szczelnych woreczkach, które powinny zostać oznaczone datą i godziną odciągnięcia pokarmu. Porcje mleka warto opisać też ilością, co ułatwi kontrolowanie podawanych dziecku posiłków.

Kobiece mleko możesz przechowywać przez określony czas w temperaturze pokojowej, w torbie termicznej, w lodówce lub w zamrażarce. Oczywiście metodę przechowywania należy dostosować racjonalnie do swoich potrzeb. Jeśli wychodzisz do kina i zostawiasz niemowlę pod opieką babci, nie musisz nawet chować mleka do lodówki. Przechowywany w temperaturze pokojowej pokarm nadaje się do podania dziecku w ciągu około 4 godzin od odciągnięcia.

karmienie butelką

Jeśli wybierasz się w podróż i nie będziesz w stanie przystawić maluszka do piersi, wybierz torbę termiczną z wkładami chłodzącymi. Jeśli temperatura wewnątrz torby nie przekracza 15 stopni Celsjusza, świeżo odciągnięte mleko możesz podać maluszkowi w ciągu 24 godzin.

Pokarm kobiecy najczęściej przechowuje się jednak w lodówce. Tam w temperaturze od 2 do 4 stopni Celsjusza, czyli nie w drzwiach lodówki, gdzie temperatura jest wyższa i niestabilna (otwieranie drzwiczek powoduje zmiany temperatury), można trzymać schłodzone porcje pokarmu przez maksymalnie 6 dni.

Ostatni sposób na bezpieczne przechowywanie odciągniętego mleka to zamrażanie. W temperaturze około – 18 stopni Celsjusza, pokarm może stać nawet do 6 miesięcy od dnia odciągnięcia.

Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm matki?

Odpowiednie przechowywanie mleka kobiecego pozwala mieć pewność, że zachowa ono nie tylko świeżość, ale też wszystkie składniki odżywcze. Kluczem jest tutaj temperatura, która dyktuje nam czas przechowywania. I tak:

  • w temperaturze pokojowej, czyli pomiędzy 25 a 37 stopni Celsjusza, pokarm można przechowywać do czterech godzin;
  • w temperaturze 15-25 stopni pokarm można przechowywać do 8 ośmiu godzin;
  • w temperaturze poniżej 15 stopni mleko można przechowywać do 24 godzin;
  • w temperaturze 4 stopni (tylna ściana lodówki) mleko można przechowywać 2-5 dni;
  • w temperaturze -10 stopni czas przechowywania wynosi 14 dni;
  • w temperaturze -14 stopni można trzymać mleko przez 3-4 miesiące;
  • w temperaturze od -18 do – 20 stopni można przechowywać mleko około 6 miesięcy.
karmienie piersią

Jak podgrzewać mleko matki?

Mleko mamy można przechowywać w lodówce i mrozić. Później trzeba jednak rozmrozić je i podgrzać w podgrzewaczu lub w kąpieli wodnej. Pokarm należy podgrzewać jak najwolniej, aby zachować zawarte w nim cenne składniki.

Świeże mleko w temperaturze pokojowej podgrzewamy do temperatury ciała w kąpieli wodnej lub w podgrzewaczu, co zajmuje dosłownie chwilkę. Bardzo istotne jest dopilnowanie, by temperatura mleka nie przekroczyła 40 stopni, gdyż doprowadzi to do utraty cennych składników odżywczych.

Odciągniętego mleka wyjętego z lodówki nie wolno podgrzewać w garnku na kuchence ani w mikrofalówce. Najlepiej jest umieścić je w naczyniu z ciepłą wodą i co jakiś czas delikatnie kołysać pojemnikiem do przechowywania czy woreczkiem, aby wymieszać zawartość.

Jak najlepiej rozmrażać matczyne mleko?

Rozmrażanie pokarmu zajmuje nieco więcej czasu. Zaleca się rozmrażać mleko matki w lodówce, co zajmuje około 12 godzin. Jeśli faktycznie zapomnisz wyjąć wcześniej zamrożone mleko i zabraknie Ci czasu na rozmrażanie w lodówce, to umieść pojemnik z zamrożonym pokarmem pod strumieniem ciepłej wody. Rozmrożone mleko podgrzewaj tak samo, jak mleko z lodówki.

Pokarm rozmrożony w lodówce możesz przechowywać poza lodówką przez maksymalnie 4 godziny, a w warunkach chłodniczych przez kolejne 24 godziny. W przypadku torby termicznej lepiej nie przekraczać kolejnych 4 godzin. Ta sama zasada dotyczy przechowywania mleka po podgrzaniu – należy podać je dziecku w ciągu 4 godzin.

Co ważne: rozmrożonego raz mleka nigdy nie zamrażamy ponownie!

Zarówno wcześniak i noworodek, jak i większe niemowlę są tak samo narażone na negatywne skutki spożycia nieprawidłowo przechowywanego lub odgrzewanego pokarmu, dlatego nawet jeśli odciągasz mleko od czasu do czasu, a nie na co dzień, pamiętaj o zasadach prawidłowego przechowywania mleka mamy.

Świeżo odciągnięty pokarm jak najszybciej zamroź lub schowaj do lodówki, jeśli nie planujesz podać go dziecku w ciągu 4 godzin. Jeżeli nie złamiesz żadnych reguł dotyczących przechowywania mleka w lodówce, rozmrażania czy podgrzewania, pokarm z butelki będzie dla malucha tak samo wartościowy, jak ten wyssany bezpośrednio z piersi.

Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły