Nosidło ergonomiczne: jakie wybrać i jak używać?

Nosidło ergonomiczne ułatwia noszenie nawet naprawdę ciężkich maluchów, a rodzicom pozwala zachować wolne ręce. Moda na korzystanie z tego typu produktów pojawiła się stosunkowo niedawno, ale wybór modelów dostępnych na rynku potrafi przyprawić już o zawrót głowy. Jak znaleźć nosidło naprawdę ergonomiczne, czyli bezpieczne z punktu widzenia rozwoju fizycznego małego człowieka? Jak odróżnić dobre nosidełko od tak zwanego wisiadła? Sprawdź!

dziecko w nosidle ergonomicznym

Czym jest ergonomiczne nosidło dla niemowlaka?

Nosidełka ergonomiczne dla dzieci przypominają nieco plecaki. Posiadają pas biodrowy i pasy naramienne, które dostosowuje się do noszącego malucha rodzica. Ich głównym elementem jest z kolei tak zwany panel, czyli materiał odpowiedzialny za podtrzymywanie dziecka. Nosidełka, które spotykamy na rynku mają przeróżne kolory i wzory, bywają miękkie i sztywne, wąskie i szerokie. Jednak, aby można było nazywać je „ergonomicznymi”, muszą gwarantować przede wszystkim prawidłową pozycję dziecka w nosidle.

Prawidłowa jest natomiast pozycja na tak zwaną żabkę, czyli z nóżkami ułożonymi w kształt literki M. Dlaczego? Ponieważ przy takim układzie kończyn niemowlę nie wisi w panelu na kroczu, co mogłoby wpływać niekorzystnie na jego prawidłowy rozwój – konkretnie na rozwój stawów biodrowych. Taką pozycję zapewni maluchowi wyłącznie model z miękkim i szerokim panelem, sięgającym od jednego dołu podkolanowego do drugiego (zbyt szerokie też nie będzie odpowiednie).

O ergonomiczności warto wspomnieć też w kontekście postawy rodzica. Aby ten mógł odciążyć swój kręgosłup, nosidło musi zostać wyposażone w szeroki pas biodrowy i pełną regulację pozostałych szelek.

matka z dziećmi nosidło ergonomiczne

Od kiedy można stosować nosidełko?

Nosidełka dla dzieci powinno się używać dopiero od momentu, kiedy maluch opanuje sztukę samodzielnego siedzenia. Oznacza to bowiem, że jego kręgosłup jest już na tyle dobrze rozwinięty i mocny, że może utrzymywać pozycję siedzącą również w nosidle. Chociaż na rynku dostępne są specjalne wkładki dla mniejszych dzieci (od 0 do 6 miesięcy), to specjaliści nie zalecają z nich korzystać. Jeśli chcemy nosić niemowlę już od urodzenia, bezpieczniej będzie postawić na tkaną chustę. Ta – prawidłowo zawiązana – będzie bezpieczna nawet dla noworodka.

Jakie nosidło ergonomiczne wybrać?

Szukasz nosidełka ergonomicznego dla dziecka? Masz do wyboru trzy główne rodzaje:

  • wiązane – czyli z pasami zawiązywanymi na podwójny węzeł,
  • klamrowe – zapinane za pomocą atestowanych klamerek z regulacją,
  • hybrydowe – zapinane klamrą na biodrach i wiązane przy ramionach.
nosidło ergonomiczne dziecko mama i niemowlę

Najważniejsze przy wyborze każdego nosidła jest sięgnięcie po model dopasowany do dziecka pod względem wagi i wieku.

Większość produktów tego typu przeznaczona jest, na przykład, dla dzieci od 3,5 do 9 kg czy też od 9 do 15 kg, itd. Dobre nosidło zawsze jest bowiem regulowane, dzięki czemu lepiej dostosowuje się do swoich użytkowników – do wzrostu czy obwodu bioder noszącego oraz do wielkości niemowlęcia tak, aby dobrze przylegało do plecków i podpierało uda.

Istnieją także modele z regulowanym panelem nosidła, tak zwane rosnące wraz z dzieckiem, które mogą posłużyć rodzicom nawet przez kilka lat. Czasami ten główny element bywa częścią wymienną – po prostu montujemy większy model, kiedy maluch wyrasta z poprzedniego.

Nosidło może posiadać dodatkowe elementy, takie jak chociażby kapturek przeciwdeszczowy czy kieszonka dla rodzica. Znacznie istotniejsze jest jednak jakościowe wykonanie produktu, zastosowanie wytrzymałych tkanin i posiadane przed wybrany model atesty, które informują choćby o dopuszczalnym obciążeniu. Dopiero na koniec powinniśmy pozostawiać sobie kwestię designu, wzorów i kolorów. Oferty takich znanych marek jak Tula, LennyLamb czy Fidella są na tyle zróżnicowane, że niekiedy bardzo trudno jest wybrać ten jedyny, najpiękniejszy wariant, dlatego warto kierować się jego uniwersalnością.

duże dziecko na plecach w nosidle

Jak używać nosidła?

Jeśli wiesz już, jakie nosidło wybrać dla Twojego dziecka, zatrzymaj się jeszcze na chwilę i przeczytaj, jak nosić dziecko w nosidle prawidłowo. Wbrew temu, co deklarują niektórzy producenci, musisz pamiętać, że niemowląt nigdy nie nosi się przodem do świata. W takiej pozycji nie ma możliwości, aby nóżki dziecka ułożyły się prawidłowo.

Pamiętaj! Jedyna opcja noszenia dziecka przodem do świata to założenie nosidła na plecy. Niemowlę noszone w nosidle zawsze musi być skierowane przodem do rodzica – tzw. zasada brzuszek do brzucha lub brzuszek do pleców.

Niektóre nosidła pozwalają na ułożenie dziecka bokiem, czyli na biodrze. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku maluchów ciekawych świata, które przodem do rodzica czują się niekomfortowo. Taka pozycja również jest bezpieczna dla rozwoju dziecka.

O czym jeszcze warto pamiętać? Zanim wyjdziesz z dzieckiem na spacer, załóż na siebie nosidło i dostosuj je do swoich potrzeb. Dopiero później umieść w nim dziecko i dokonaj pozostałych regulacji. Kiedy malec będzie już w środku, trudniej będzie Ci dostosować długość pasów do obwodu bioder czy ramion.

Czy nosidła ergonomiczne dla dzieci to dobry zakup? Ostatnio dużo mówi się o tym, jak ważne i korzystne jest noszenie dzieci, dawanie im bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Noszone maluchy są spokojniejsze i lepiej się rozwijają. Natomiast mama czy tata korzystając z takiego gadżetu mogą lepiej rozłożyć ciężar dziecka i dać ulgę swoim plecom, a dodatkowo odzyskać wolne ręce.

Nosidło, które oferuje wysoki komfort noszenia sprawdza się nie tylko podczas wycieczek i spacerów, ale również przy wykonywaniu codziennych obowiązków, takich jak robienie zakupów, sprzątanie czy gotowanie. Bezpieczne nosidło jest dobre dla dziecka i dla rodzica, a okres noszenia ograniczony może być jedynie przez wymiary i wytrzymałość produktu, przy czym na rynku znajdziesz nawet modele odpowiednie dla przedszkolaków (do 30 kg).

Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły