Basen rozporowy ogrodowy – ranking 2023

Duży basen ogrodowy to doskonałe rozwiązanie na upalne dni. Rodzice małych dzieci mają do wyboru klasyczne baseny pompowane, baseny rozporowe oraz baseny stelażowe. Który z nich wybrać? Na to pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź w dalszej części artykułu – teraz skupmy się na tej kategorii basenów, której dotyczy ranking, czyli na basenach rozporowych.

Czym charakteryzuje się basen rozporowy?

Ogrodowy basen rozporowy, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się zastosowaniem konstrukcji rozporowej. Oznacza to, że napełniając basen wodą, nie musimy robić nic więcej w ramach montażu – woda będzie rozpierała ścianki i nada basenowi odpowiedni kształt. Aby jednak tak się stało, rozporowy basen musi zostać umieszczony na równej, płaskiej powierzchni. Należy też wypełnić go odpowiednią ilością wody.

Zatem basen rozporowy charakteryzuje się przede wszystkim łatwym i szybkim montażem. Nie wymaga pompowania ani rozkładania stelażu. Warto wspomnieć jednak, że rozróżniamy dwa typy basenów rozporowych: modele z dmuchanym kołnierzem w formie pierścienia oraz modele bez takiego elementu.

Ranking basenów rozporowych do ogrodu

Ranking basenów rozporowych to zestawienie produktów cieszących się największą popularnością. Warto zapoznać się z nim na długo przed nadejściem lata i kupić basen rozporowy w atrakcyjniejszej cenie, aby nie przepłacać za ten sam model w sezonie. Oto co proponują nam producenci basenów ogrodowych:

1. Basen rozporowy Bestway 55028 122 x 122 cm

Basen rozporowy Bestway 55028 122 x 122 cm

 


Bestway basen rozporowy dla dzieci o wymiarach 122x25cm (model 55028) został wykonany z wytrzymałego materiału winylowego (PVC). Produkt ma przezroczyste ścianki, ozdobione nadrukiem kolorowych rybek. Pojemność basenu to 277 litrów.

Model jest sprzedawany w zestawie z łatką naprawczą. Ma średnicę 122 cm i głębokość 25 cm. Jego atutem jest korzystny stosunek ceny do jakości. Z uwagi na swój rozmiar, basen jest odpowiedni dla młodszych dzieci (1-3 lata). Wiele osób nabywa ten model także dla swoich czworonożnych pupili.

2. Basen rozporowy Bestway 55030 183 x 183 cm

Basen rozporowy Bestway 55030 183 x 183 cm

 


Bestway basen rozporowy dla dzieci o wymiarach 183x38cm (model 55030) to produkt wykonany z PVC – mocnego tworzywa winylowego, które rozpręża się w trakcie napełniania zbiornika wodą. Produkt posiada przezroczyste ścianki z grafiką z morskim motywem.

Basen ma 183 cm średnicy i 38 cm głębokości. Mieści aż 946 litrów wody. Jest sprzedawany w zestawie z łatką naprawczą. Sprawdzi się przy starszych dzieciach lub przy dwójce maluchów. Jego wadą mogą okazać się niestabilne ścianki – według opinii niektórych użytkowników. Zaletą produktu jest zaś jego cena.

3. Basen rozporowy Intex 28106 244 x 244 cm

Basen rozporowy Intex 28106 244 x 244 cm

 


Basen rozporowy Intex 28106 244 x 244 cm został wykonany z mocnych materiałów i jest sprzedawany w zestawie z pokrywą oraz zaślepkami otworów na pompę filtrującą (do kupienia osobno). Basen ma średnicę 244 cm, a głębokość 61 cm. Jego konstrukcja została wykonana z 3-warstw PVC, z dodatkową nylonową siatką wzmacniającą. Dzięki temu produkt jest odporny na przebicia i przetarcia.

Basen posiada dmuchany kołnierz w kształcie pierścienia, odpowiadający za stabilność ścianek. Jest też prosty i szybki w montażu. Pojemność tego modelu to 1942 litry wody. Model jest stabilny, ale z jego kołnierza często schodzi powietrze.

4. Basen rozporowy BESTWAY 57241 152 x 38 cm

Basen rozporowy BESTWAY 57241 152 x 38 cm

 


Basen ogrodowy BESTWAY 57241 o wymiarach 152 x 38 cm mieści 477 litrów wody. Jego średnica to 152 cm, a głębokość 38 cm. Produkt posiada kołnierz stabilizujący ścianki. Jest wykonany z PVC, odpornego na działanie czynników atmosferycznych.

Model charakteryzuje się łatwością montażu i demontażu. Jest sprzedawany w zestawie z łatką naprawczą. Nie posiada pokrywy w komplecie – do kupienia osobno. Basen ma bardzo korzystny stosunek jakości do ceny. Jego wadą jest natomiast tracący powietrze pompowany pierścień.

5. Basen rozporowy Avenli 6920388660105 240 x 240 cm

Basen rozporowy Avenli 6920388660105 240 x 240 cm

 


Basen ogrodowy rozporowy Avenli o wymiarach 63×240 cm został wykonany z trzech warstw materiału odpornego na działanie czynników atmosferycznych (PVC). Produkt jest łatwy w montażu i demontażu. Nadaje się dla dzieci od 6. roku życia.

Basen mieści 2974 litry wody. Ma 240 cm średnicy i 63 cm wysokości. Posiada dmuchany kołnierz, stabilizujący ścianki. Jest sprzedawany wraz z zestawem naprawczym. Model ma bardzo atrakcyjną cenę, jednak wymaga dopompowywania pierścienia – często schodzi z niego powietrze.

6. Basen rozporowy Bestway 55022 183 x 183 cm

Basen rozporowy Bestway 55022 183 x 183 cm

 


Basen rozporowy marki Bestway model 55022 o wymiarach 183 x 183 cm został wykonany z winylu, odpornego na działanie czynników atmosferycznych. Posiada miękkie ścianki, ozdobione motywem dinozaurów.

Produkt jest łatwy w montażu i demontażu. Ma 38 cm głębokości i 183 cm średnicy. Mieści 946 litrów wody. Jego atutem jest przystępna cena. Basen wymaga rozstawienia na równej powierzchni. Ma nieco cienką folię na dnie.

dziewczynka w basenie rozporowym

Jak wybrać basen rozporowy ogrodowy?

To, co wyróżnia basen ogrodowy rozporowy, to przede wszystkim łatwość i szybkość montażu oraz demontażu, a także kształt – zawsze okrągły. Wybierając taki produkt, należy w pierwszej kolejności zadecydować o tym, że wolimy kupić nieco droższy model z kołnierzem, czy nieco tańszy bez niego. Kołnierz pełni rolę stabilizacyjną dla ścianek bocznych basenu. Jednak w praktyce często okazuje się kłopotliwy, ponieważ szybko uchodzi z niego powietrze, przez co wymaga regularnego dopompowywania.

Kluczowe przy wyborze basenu rozporowego będzie określenie jego rozmiarów. Im większy basen rozporowy, tym więcej wody trzeba zużyć, aby napełnić go do odpowiedniego poziomu. Oznacza to, że dłużej trwa także montaż basenu ogrodowego. Najmniejszy basen rozporowy ma około 150 cm średnicy, a największy ok. 360 cm i więcej. Ważna jest także głębokość basenu. Jeśli ma on służyć małym dzieciom, nie powinien mieć głębokości większej niż 38 cm. Najgłębszy basen rozporowy może mieć zaś głębokość nawet 107 cm, co pozwoli swobodnie kąpać się w nim także dorosłym.

Przy zakupie basenu warto sprawić, czy do zestawu dołączono pompę filtrującą. Jej zadaniem jest oczyszczanie wody z zanieczyszczeń, wnoszonych między innymi na stopach użytkowników basenu. Oprócz pompy korzystnie jest stosować na basenie także pokrywę, która zapobiegnie zanieczyszczaniu wody przez spadające z drzew liście czy przez zwierzęta.

zabawki w basenie rozporowym

Zalety basenu rozporowego – czy jest lepszy niż basen dmuchany i stelażowy?

Jeśli chcemy cieszyć się wypoczynkiem we własnym basenie ogrodowym, możemy wybrać jeden z trzech rodzajów produktów:

  • dmuchany basen ogrodowy,
  • rozporowy basen ogrodowy,
  • stelażowy basen ogrodowy.

Baseny pompowane czy dmuchane są najtańsze. Ich montaż zajmuje jednak sporo czasu, a same ścianki produktu są bardzo podatne na uszkodzenia, dlatego z reguły większość podobnych produktów to zakup na jeden sezon. Dmuchany basen ma tę zaletę, że jest miękki, a dzięki temu bezpieczny dla najmłodszych. Nie musi też stać na idealnie równym podłożu i da się napełnić go mniejszą ilością wody – nadal zachowa swój kształt.

Różnica pomiędzy basenami rozporowymi a stelażowymi sprowadza się do sposobu ich rozkładania i napełniania wodą, ponieważ samo wykonanie produktu jest często jest bardzo podobne – ścianki basenu tworzy wzmocnione PVC, czyli materiał winylowy, odporny na działanie czynników atmosferycznych. W droższych modelach ścianki mogą być bardziej wytrzymałe, dzięki trójwarstwowemu materiałowi PVC i dodatkowej siatce nylonowej.

Basen stelażowy wymaga rozłożenia konstrukcji na równym podłożu. Zwykle ma kształt prostokąta lub kwadratu, ewentualnie wielokąta, rzadziej jest idealnie okrągły. Napełnia się go wodą do 90% pojemności. Zasadniczo przyjmuje się, że choć baseny stelażowe są najdroższe, to również okazują się najbardziej wytrzymałe.

W przypadku basenów rozporowych nie trzeba rozstawiać żadnego stelażu ani poświęcać czasu na pompowanie boków zbiornika. Basen rozporowy sprawdzi się więc u osób, którym zależy na szybkim rozstawianiu basenu – bez konieczności montowania stelaży. Jego wadą mogą okazać się natomiast niestabilne boki, jednak ma to miejsce w przypadku, kiedy basen nie stoi na odpowiednim podłożu. Warto więc na samym początku wypełniania go wodą sprawdzić, czy nie napiera ona silniej na jedną ze ścianek.

Jak korzystać z basenu rozporowego?

Basen rozporowy rozkłada się pod wpływem ciśnienia wody. Po wyjęciu z opakowania wygląda więc jak elastyczna, winylowa forma, która nabiera kształtu dopiero po wypełnieniu jej płynem. Jak łatwo się domyślić, nawet najlepszy basen rozporowy nie będzie miał idealnego kształtu, jeśli zostanie ustawiony na nierównym podłożu. Podstawową zasadą jest zatem ustawienie basenu rozporowego na gładkiej, poziomej powierzchni, na przykład na tarasie, na betonowej wylewce czy na idealnie równym trawniku.

Jeśli basen rozporowy posiada kołnierz, napełnianie basenu rozpoczynamy od nadmuchania pierścienia. Później wodę do środka należy wlewać stopniowo, kontrolując czy ścianki nie zapadają się do środka i czy woda nie napiera nadmiernie na jedną z nich. Może to doprowadzić do uszkodzenia basenu.

Ile kosztuje basen ogrodowy rozporowy?

Dobry basen rozporowy ma stabilne ścianki boczne i jest wykonany z odpornego na uszkodzenia materiału, jak wzmocnione PVC. Cena modelu o średnicy ok. 150 – 180 cm nie powinna przekroczyć w tym przypadku sumy 100 zł. Natomiast duży basen ogrodowy rozporowy o średnicy około 3,5 -4 metrów może kosztować około 300 zł. Taki model zwykle jest już sprzedawany w komplecie z pompą filtrującą.

Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły