Każda armia współczesna i historyczna posiadała swoje jednostki operacyjne. W Japonii w VIII wieku duże znaczenie mieli samuraje. Byli to urzędnicy państwowi, którzy mieli za zadanie zarządzać poszczególnymi prowincjami. Dopiero po pewnym czasie, nazwą tą zaczęli się posługiwać wojownicy, którzy pełnili bardzo ważną rolę w kolejnych stuleciach. Samurajowie potrafili kierować armią, opanowali sztukę wojskową, a także świetnie walczyli. Samurajowie byli żołnierzami cieszącymi się dużym szacunkiem otoczenia.
Kim był Samuraj?
Samuraj był przede wszystkim bardzo oddanym wojownikiem. Wiernie służył swojemu panu i jeśli tylko zaszła taka konieczność to nie wahał się oddać za niego życie. Taka postawa była zresztą opisana w Księdze Bushido – czyli zbiorze zasad, które przestrzegali samuraje.
Kolejną ważną cechą, o której pamiętał każdy samuraj to honor. Wojownicy ci, nigdy nie atakowali jako pierwsi, nie zabijali także od tyłu. Najważniejsze w walce było to, żeby wroga traktować z szacunkiem.
Atrybuty samuraja – czym się posługiwał
Każdy samuraj przede wszystkim używał Katany czyli specjalnego miecza. Był to najważniejszy element obecny w kulturze samurajów. Warto zaznaczyć, że z kataną związane było wiele ważnych rytuałów. Pierwsze dotyczyły procesy jego wykucia. Osoba, która była za to odpowiedzialna musiała najpierw przejść specjalną ceremonię oczyszczenia. W trakcie niektórych momentów wykuwania musiała ona także zakładać specjalne szaty.
Miecz samuraja powinien mieć jak najtwardsze ostrze i być przy tym elastyczny. Osiągnięcie takiego efektu było bardzo trudne. Trzeba było kilkukrotnie przekuwać żelazo, stosować metody hartownia metalu, a także innych technik, które były starannie opracowywane przez wieki.
Bardzo ważna zasada dotycząca katany, dotyczyła tego, że jeśli już zostanie ona wyjęta z pochwy to musi być umoczona w krwi człowieka. Dlatego bardzo często, kiedy miecz chciała obejrzeć jakąś ważną osoba, której nie można było odmówić, samuraj musiał dokonać samookaleczenia.
Inna bronią, którą wykorzystywali samuraje była naginata. Był to pręt sięgający dwóch metrów długości, który posiadał specjalne ostrza na końcu. Dzięki temu, że broń była taka długa, samuraj mój bez problemu utrzymać przeciwnika w bezpiecznej odległości. Wojownicy używali jej także w jeździe konnej. Warto zaznaczyć, że nigdy nie używali oni tarcz. Była ona dla nich wyrazem słabości.
Kodeks samuraja – najważniejsze zasady
Jak wspomniano wcześniej, smaruje posiadali zbiór zasad, których musieli przestrzegać spisanych w księdze Bushido. Kodeks przez pierwsze wieki był przekazywany ustnie i dopiero w XVII wieku został spisany.
Kodeks zawierał 11 zasad:
- Należy kierować się rozumiem, prawem i sprawiedliwością nawet gdy jest to trudne,
- Najbardziej cenione cechy każdego samuraja to odwaga oraz wytrwałość,
- Trzeba kierować się szacunkiem do drugiego człowieka, czyli dobrocią i współczuciem,
- Każdy sumuraj powinien być wzorowym obywatelem, kierującym się uprzejmością,
- Ważne cechy to prawda oraz prawdomówność,
- W walce należy pamiętać o samokontroli i samodoskonaleniu,
- Należy być wiernym i bez względu na wszystko oddanym swojemu panu,
- Bardzo ważny jest honor i życie zgodnie z obowiązującym kodeksem,
- Każdy samuraj powinien pamiętać o swojej tradycji i oddawać cześć przodkom,
- Godna śmieć to śmieć na polu walki, albo w wyniku rytualnego samobójstwa,
- Należy być niezależnym od pieniędzy i korzyści materialnych.
Młodzi chłopcy, którzy chcieli zostać samurajami, zostawali oddani do szkół, w których uczono ich postępowania zgodnie z powyższym kodeksem. Poznawali tam także tajniki sztuk walki. Samurajowie byli bardzo dobrze wykształceni. Byli nielicznymi przedstawicielami społeczeństwa, którzy potrafili czytać i pisać. W tekście nauki poznawali też literaturę, poezję japońska, uczyli się matematyki, retoryki, medycyny, kaligrafii i wielu innych istotnych rzeczy.
Ciekawostki dotyczące życia samurajów
Nie każdy wie, że także kobiety mogły zostać samurajami. W historii zapisało się wiele wspaniałych wojowniczek, które stanęły na przeciw silnego wroga. Najsłynniejsza z nich jest Tomoe Gozen.
Strój każdego samuraja składał się z wielu elementów m.in. spodni hakama, specjalnej kamizelki kamishimo i takich dodatków jak np. amulet szczęścia, który wieszano na szyi. Także zbroja samuraja składała się z kilku części, głównie wykonanych z metalu.
Dla każdego samuraja charakterystyczna była jego fryzura – włosy spięte na czubku głowy i wygolone nad czołem i przodu.