Ile czasu powinni poświęcać pierwszoklasiści na naukę w domu?

Pierwsza klasa jest momentem rozpoczęcia edukacji szkolnej każdego dziecka. Pierwsze dni w szkole są ogromnym przeżyciem nie tylko dla malucha, ale również dla jego rodziców.

Najczęściej naukę w pierwszej klasie rozpoczynają dzieci w wieku siedmiu lat. Znacząco różni się ona od tego, jak wyglądał dzień w przedszkolu lub tzw. „zerówce”. Dziecko musi nie tylko przyswajać wiedzę przekazywaną przez nauczycieli podczas lekcji, ale także poświęcać czas na naukę i odrabianie zadań w domu.

Wielu rodziców zastanawia się, ile czasu jego pierwszoklasista powinien przeznaczać na naukę, aby była ona efektywna. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Jak przebiega edukacja ucznia pierwszej klasy?

Głównym celem edukacji wczesnoszkolnej, która obejmuje naukę w klasach 1-3 jest przekazanie dzieciom najważniejszych informacji o otaczającym je świecie i przygotowanie do dalszych etapów bardziej szczegółowej edukacji.

nauka z domu

W klasach początkowych nie ma wydzielonych konkretnych przedmiotów, tak jak ma to miejsce w wyższych klasach. Wiedza przekazywana jest za pomocą wyodrębnionych bloków tematycznych, a nauka odbywa się w sposób zintegrowany. Pierwszym z bloków jest edukacja polonistyczna, w której ramach dziecko uczy się w pierwszej klasie czytania oraz pisania. Są to bez wątpienia dwie najważniejsze czynności, których opanowanie jest niezbędne do tego, aby można było kontynuować naukę.

Dzieci uczą się także skupiania swojej uwagi na nauczycielu oraz koncentracji. W pierwszej klasie dzieci rozpoczynają również naukę języka obcego, najczęściej jest to angielski, gdyż w tak młodym wieku zdecydowanie łatwiej przychodzi im nauka słówek. Kolejnym blokiem tematycznym są zajęcia matematyczne, które wspomagają rozwój umysłowy oraz umiejętność wykonywania prostych działań. W zakres programu wchodzi również edukacja przyrodnicza oraz społeczna, a także zajęcia muzyczne i plastyczne.

Jak powinna wyglądać nauka pierwszoklasisty w domu?

Dziecko w wieku wczesnoszkolnym nie powinno spędzać na nauce w domu więcej niż 1,5 godziny dziennie, gdyż jest to czas maksymalnego skupienia.

Maluchy po upływie około 90 minut zaczynają być znudzone tym co robią, dlatego spędzanie większej ilości czasu przed książkami nie ma większego sensu. Jeśli zachodzi konieczność dłuższej nauki to niezbędne jest zrobienie przerwy. Dzięki temu dziecko będzie mogło ponownie skupić się na rozwiązywanych zadaniach czy czytanym tekście.

Pierwsza klasa jest czasem, gdy dzieci otrzymują do zrobienia w domu zadania mające na celu utrwalenie wiedzy zdobytej podczas lekcji. Warto wykształcić w dziecku nawyk codziennej nauki w domu, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie mu to robić. Nawet jeśli danego dni nie ma żadnego zadania do wykonania ten czas uczeń powinien przeznaczyć na naukę pisania, czytania lub liczenia. Nie powinno się zmuszać malucha do spędzania czasu nad książkami, gdyż będzie kojarzyło mu się to z przykrym obowiązkiem.

Zdecydowanie lepiej jest połączyć naukę z zabawą, gdyż nie tylko pozwoli to łatwiej i bardziej efektywnie przyswoić wiedzę, ale będzie również wywoływało miłe skojarzenia.

Warto więc wykorzystać w tym celu przybory naukowe, które ułatwią dobywanie nowych umiejętności. Jeśli widzimy, że po pewnym czasie dziecko jest ewidentnie znudzone i znużone dobrym pomysłem jest całkowita zmiana przyswajanego materiału. Dzięki temu wzrośnie na nowo zdolność koncentracji i maluch ponownie zainteresuje się tym, czego się uczy. Naukę w domu nie można ograniczać jedynie do spędzania czasu nad książkami. Dobrym pomysłem jest wspólne obejrzenie edukacyjnego programu lub wartościowego filmu, który przybliży dziecku pewne zagadnienia. Taka forma nauki na pewno będzie o wiele przyjemniejsza i pozwoli urozmaicić program edukacyjny.

Dziecko uczęszczające do pierwszej klasy powinno spędzać codziennie określony czas na nauce i odrabianiu zadań domowych, gdyż pomoże to w wypracowaniu nawyku. Będzie to niezwykle przydatne w przyszłości i świetnie pomoże w skupieniu  uwagi na wykonywanych czynnościach. Dla dzieci nauka musi przede wszystkim kojarzyć się z czymś przyjemnym, gdyż tylko wtedy będą chętnie ją przyswajały.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły