Wrotki dla dziecka – jakie wybrać?

W ostatnim czasie wrotki zdecydowanie powróciły do łask. Coraz częściej rodzice wybierają je na prezent dla swoich pociech, co spowodowane jest kilkoma przyczynami. Po pierwsze, wrotki na czterech kółkach ustawionych równolegle – w przeciwieństwie do rolek – nie pozwalają osiągać zawrotnych prędkości. Po drugie, są też stabilniejsze i mają lepszą przyczepność niż rolki, co również czyni je bezpieczniejszą opcją. Po trzecie, wrotki urzekają też swoim designem, zwłaszcza w wersji vintage.

Jeśli więc szukasz pomysłu na prezent lub chcesz zachęcić dziecko to bezpiecznego uprawiania sportu, postaw na wrotki, a rolki rekreacyjne odłóż na później, kiedy maluch będzie lepiej świadomy własnego ciała, swoich ruchów, możliwości i zagrożeń związanych z szybką jazdą.

wrotki na nogach

Rodzaje wrotek

Mogłoby się wydawać, że dziecięce wrotki to bardzo prosty produkt, jednak wyróżniamy co najmniej 4 typy wrotek, mianowicie:

 • wrotki rekreacyjne – najpopularniejsze, odpowiednie dla dzieci i osób początkujących, posiadają buty za kostkę i najczęściej miękkie, amortyzujące nierówności podłoża kółka, nadają się do jazdy po chodnikach czy boiskach;
 • wrotki sportowe – posiadają but o sportowym kształcie z płaską podeszwą i obniżoną cholewką, są przeznaczone do szybkiej jazdy, nadają się też do robienia różnych trików,
 • wrotki skatepark – dedykowane zaawansowanym użytkownikom, przeznaczone do jazdy na rampie,
 • wrotki do tańca figurowego – są lekkie, mają twarde i małe koła, co zapewnia im zwrotność.

Szukając wrotek dla dziecka, z pewnością wybierzesz wrotki do jazdy rekreacyjnej. Pamiętaj również, że w sklepach dostępne są produkty wielofunkcyjne, czyli rolki rekreacyjne i wrotki w jednym. Jeśli więc Twoja pociecha szybko opanuje sztukę jazdy rekreacyjnej na wrotkach, możesz łatwo zmienić jej wrotki w rolki rekreacyjne do szybszej, bardziej dynamicznej jazdy sportowej.

Wrotki dla dziecka ranking

Istnieje wiele modeli wrotek, ale nie każde sprawdzają się równie dobrze na nogach małych dzieci i nastolatków. Sprawdź, które modele wrotek cieszą się największą sympatią użytkowników i ich rodziców!

1. RAVEN Princess

RAVEN Princess

 


RAVEN Princess to rolki i wrotki dla dziewczynek w wersji 3w1. Model może być zarówno rolkami, jak i wrotkami, a nawet rolko-wrotkami. Posiada łożyska Abec5, kauczukowe koła w rozmiarze 64 mm o twardości 82A i płozy kompozytowe.

Skorupę produktu wykonano z półmiękkiego poliwęglanu. Model ma trzystopniowe zapięcie – na pasek, klamrę i sznurowadła. We wnętrzu butów znajduje się podwójna pianka. Wrotki wyposażone zostały także w poliwęglanowy hamulec (podwójny, czyli przy obu butach), system wentylacji i system pochłaniający drgania SAS.

2. NILS EXTREME NQ8400S

NILS EXTREME NQ8400S

 


NILS EXTREME NQ8400S to wrotki dla dzieci i dla dorosłych, ponieważ wytrzymują one obciążenie do 80 kg. Produkt posiada polipropylenową płozę i miękką wkładkę amortyzującą wstrząsy. Buty są wygodne, nie powodują otarć. Co więcej, zachowują trwałość i pozwalają stopom oddychać, ponieważ wykonano je ze skóry syntetycznej i siateczki.

Wrotki wyposażono w koła o przekątnej 32 mm. Buty mocowane są na sznurowadła. Atutem modelu powinny okazać się też trwałe, bezpieczne hamulce i zróżnicowana kolorystyka. Dzięki niej wrotki można nabyć również w barwie odpowiedniej dla chłopca.

3. Raven Balloon

Raven Balloon

 


RAVEN Balloon Pink to kolejna propozycja rolko-wrotek 3w1 w typowo dziewczęcej kolorystyce. Produkt ma regulowany rozmiar. Został wyposażony w kółka PVC w rozmiarze 64 mm oraz w łożyska Abec1. Jego płoza jest kompozytowa, natomiast półmiękką skorupę wykonano z poliwęglanu.

Wrotki zapinają się na dwie klamry. W ich wnętrzu znajduje się podwójna pianka wyściełająca, zapewniająca stopom wysoki komfort. Każdy but ma też system wentylacji oraz system SAS – amortyzujący drgania. Natomiast hamulec znajduje się tylko przy prawym bucie, choć można łatwo przełożyć go na but lewy, jeśli jest taka konieczność.

4. Croxer Inez

Croxer Inez

 


Croxer Inez to rolko-wrotki regulowane, wyposażone w łożyska Abec7 i kółka z PVC w rozmiarze 62 mm. Produkt posiada płozę kompozytową i lekką skorupę z poliwęglanu. Zapina się na dwie klamry. Wewnątrz butów znajduje się podwójna pianka wyściełająca. Rolki posiadają też poliwęglanowy hamulec charakteryzujący się wysoką trwałością.

Model wyróżnia się zastosowaniem przednich świecących kółek LED. Oferuje też system SAS (neutralizujący drgania) oraz system wentylacji. Wrotki są wyposażone w hamulec przy prawnym bucie, ale można przełożyć go też na lewy but. Do produktu dołączono niezbędne elementy umożliwiające zmianę konfiguracji: wrotki, rolki, rolko-wrotki.

5. Croxer Evita

Croxer Evita

 


Wrotki marki Croxer model Evita to klasyczne buty w regulowanym rozmiarze, przeznaczone do jazdy rekreacyjnej. Model został wyposażony w łożyska Abec7 i kółka z PVC o średnicy 54 mm. Produkt posiada płozę kompozytową i hamulce przy obu butach.

Wrotki mają lekką skorupę ze skóry syntetycznej. Ich atutem jest wysoka cholewka wspierająca kostki i sznurowane zapięcie, które pozwala dopasować wrotki do stopy. Model posiada też kompozytowe tracki z systemem Shock Absorbing System (amortyzacja drgań).

dziewczyna we wrotkach

Rolki czy wrotki?

Dziecięce wrotki i rolki posiadają po cztery kółka, ale znacząco różnią się swoim wyglądem, stabilnością i rozwijaną prędkością. Rolki mają kółka ustawione w jednym rzędzie, co zwiększa ich szybkość i zwrotność. Z kolei wrotki mają dwie pary kółek osadzonych równolegle z przodu i z tyłu. Są więc stabilniejsze, ale mniej zwrotne i często wolniejsze, choć tu wiele zależy też od twardości kółek.

Wrotki posiadają hamulce z przodu, a rolki z tyłu lub wcale. To również istotna różnica. Jeśli szukasz modelu dla dzieci, wybierz wrotki, ponieważ są one lepsze dla początkujących. Łatwiej jest nimi hamować i utrzymać na nich równowagę. Po pewnym czasie możesz nabyć dla dziecka także rolki lub od razu postawić na wrotko rolki, które po prostu skonfigurujesz, kiedy malec zacznie pewniej poruszać się w butach na kółkach.

Warto wspomnieć też, że wrotki nadają się do rekreacyjnej jazdy, a także do tańca. Mogą zatem zastąpić dziecku jazdę na łyżwach i z pewnością spodobają się maluchom zainteresowanym tego typu aktywnościami fizycznymi.

Jak wybrać wrotki dla dziecka?

Niezależnie od tego, czy wybierasz rolki czy wrotki dla dziecka, musisz zwrócić uwagę na podobne cechy tego typu produktów. Poszczególne modele wrotek dostępnych w sklepach różnią się natomiast:

 • rodzajem butów: twardy lub miękki – miękki (zwykle ze skóry) sprawdza się do zwrotnej, szybkiej, sportowej i tanecznej jazdy, a twardy do rekreacyjnej jazdy i do jazdy długotrwałej, ponieważ lepiej stabilizuje nogę i zwykle posiada lepszy system wentylacji,
 • rozmiarem – wrotki powinny być idealnie dopasowane do stopy lub o rozmiar od niej większe, nie mogą być ani za duże, ani za małe, istnieją także modele regulowane, które pozwalają dziecku dopasowywać wrotko rolki do stopy przez kilka sezonów,
 • kółkami – materiałem wykonania oraz twardością w skali od 0 do 100 A, im wyższa liczba, tym twardsze kółka, przy czym za miękkie kółka wrotek uznaje się te o twardości do 88 A. Należy pamiętać, że miękkie kółka to większa przyczepność, lepsza amortyzacja, ale niższa prędkość, a kółka twarde wyższa prędkość, większa zwrotność, ale mniejsza przyczepność i gorsza amortyzacja, dlatego też twarde kółka są odpowiednie na gładkie powierzchnie, a miękkie na powierzchnie chropowate, pełne nierówności. Co więcej, miękkie kółka łatwiej też ulegają ścieraniu, dlatego wcześniej trzeba wymieniać je na nowe. Mimo to dla dzieci zawsze lepsze są rolki i wrotki z kołami miękkimi – przynajmniej na początek,
 • rozmiarem kółek – większe pozwalają jechać szybciej, ale to mniejsze są bezpieczniejsze w trakcie nauki jazdy, gdyż gwarantują większą stabilność,
 • łożyskami – ich jakość opisywana jest klasą ABEC 1-9, im wyższa klasa, tym precyzyjniejsze łożyska i wyższa prędkość jazdy,
 • płozy – najlepsze są te z aluminium lub kompozytu.

W przypadku wrotek dla dziecka nie bez znaczenia będzie także design. Jeśli chcesz mieć pewność, że malec polubi swoje wrotki, weź pod uwagę jego opinię i pozwól mu zadecydować o kolorze czy stylu wrotek. Dziewczynki najchętniej sięgają po produkty spośród modeli wrotek retro, a chłopcy preferują masywniejsze modele ze skorupą i pianką.

Co dokupić o wrotek dziecięcych?

Nawet do spokojnej jazdy dziecko potrzebuje odpowiedniego wyposażenia i nie ma tu znaczenia, czy dopiero uczy się jeździć, czy doskonali już swój styl jazdy. Każdy malec wraz z rolkami, wrotkami czy wrotko rolkami powinien otrzymać:

 • kask,
 • ochraniacze na kolana,
 • ochraniacze na łokcie,
 • ochraniacze na nadgarstki.

Szczególnie ważne na początku będą zwłaszcza ochraniacze na kolana, ponieważ to ta część ciała zwykle okazuje się najbardziej poszkodowana, kiedy mały człowiek trenuje jazdę na wrotkach. Odpowiednio zabezpieczone nie zadrapią się jednak i nie poobijają, a dziecko będzie mogło swobodnie uczyć się jazdy i doskonale bawić się, spędzając aktywnie czas na świeżym powietrzu.

matka uczy dziecko jazdy na rolkach

Zapewniające doskonałą zabawę wrotki przeznaczone dla dzieci znajdziesz w sklepach sportowych i sklepach internetowych z produktami dziecięcymi. Jeśli chcesz uniknąć rozwijania dużych prędkości w trakcie jazdy swojego dziecka, ten rodzaj sprzętu sprawdzi się na prezent znacznie lepiej niż rolki.

Ponieważ oferta wrotek jest bardzo szeroka, bez trudu znajdziesz model odpowiedni dla chłopca czy dziewczynki. Najbezpieczniejsze będą natomiast wrotki czy wrotko rolki wyposażone w niewielkie, miękkie koła, które zapewniają doskonałą przyczepność i stabilność, niezbędną w początkowym etapie nauki. Pamiętaj również o hamulcach – regularnie sprawdzaj, czy nie uległy zużyciu i wymieniaj je na nowe. Przed zabawą zawsze ubieraj dziecko w akcesoria ochronne!

Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły