Kask rowerowy dziecięcy to gadżet, z którego powinien korzystać każdy maluch, nie tylko na etapie nauki prowadzenia jednośladu i nie tylko podczas jazdy po ścieżkach rowerowych. Taki ochraniacz na głowę może uchronić młodego kierowcę przed bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami upadku czy zderzenia. Tymczasem wielu rodziców zaniedbuje konieczność zakupu kasku dla dziecka. Czy słusznie?
Czy kask rowerowy dla dzieci jest obowiązkowy?
Przepisy co jakiś czas ulegają zmianom, wprowadzając nowe zakazy, nakazy czy ograniczenia. Nadal jednak nie wprowadzono z ich pomocą nakazów dotyczących ochrony ciała rowerzystów. Oznacza to zatem, iż nie ma prawnego obowiązku zakładania kasku podczas jazdy na rowerze – ani w przypadku osób dorosłych, ani w przypadku dzieci.
Za brak kasku na głowie pociechy nie grozi Ci zatem żaden mandat. Warto jednak podejść do tej kwestii rozsądnie i zdawać sobie sprawę z tego, co może grozić małemu kierowcy w razie wypadku. Nie patrz zatem na to, jak dziecko prezentuje się w kasku na nowym, sportowym rowerze. Pomyśl o tym, jaką funkcję faktycznie pełni takie akcesorium.
Po co kupować kask rowerowy dziecięcy?
Kask dziecięcy rowerowy nie jest dodatkiem ozdobnym – taki produkt pełni istotną funkcję i ma realny wpływ na bezpieczeństwo Twojego dziecka. Kask rowerowy:
- chroni głowę przed urazami
- redukuje siłę ewentualnego uderzenia
- chroni rowerzystę przed obrażeniami mózgu.
Zatem kupując kask rowerowy dla dziecka, rodzic dba o zredukowanie ryzyka ewentualnych urazów głowy, do jakich mogłoby dojść w wyniku upadku czy zderzenia. Warto pamiętać przy tym, że wypadek może spowodować nie tylko sam mały kierowca, ale też inny uczestnik ruchu drogowego. Nie ma przy tym znaczenia, jaki jest jego wiek czy doświadczenie za kierownicą.
Ranking kasków rowerowych dziecięcych
Wiesz już, że kupno kasku rowerowego dla dzieci to bardzo ważna sprawa zarówno na etapie nauki prowadzenia jednośladu, jak i w momencie wymiany roweru na większy. Na jakiej podstawie należy wybierać kaski dla dzieci na rower? Jakie modele kasków cieszą się dużą popularnością? Sprawdź w naszym rankingu!
1. Lionelo Helmet
LIONELO HELMET to kask dziecięcy z regulacją i miękką wyściółką na podbródek. Produkt wyróżnia się tym, że dziecko może samodzielnie udekorować go pisakami lub kredą. Kask pasuje na głowę o obwodzie od 50 do 56 cm. Posiada certyfikat Intertek.
Model może pochwalić się grubą skorupą z systemem wentylacyjnym oraz ergonomiczną budową, dopasowaną do anatomii czaszki. Produkt wykonano z materiałów takich jak ABS i EPS. Kask jest zgodny z europejskimi normami bezpieczeństwa EN1078:2012+A1:2015.
Produkt wykorzystuje system podwójnej regulacji – w poziomie i w pionie. Dzięki temu nie opada na oczy i pozostaje we właściwym miejscu. Jego atutem są też liczne otwory wentylacyjne, które chronią dziecko przed przegrzaniem. Model waży 300 g.
2. VÖGEL VKA-920
VÖGEL VKA-920 to kask dostępny w kilku rozmiarach i kilku kolorach do wyboru. Produkt może pochwalić się solidną skorupą z poliwęglanu oraz intensywną kolorystyką, która zachęca maluchy do noszenia kasku na głowie podczas każdej przejażdżki. Model przyciąga wzrok, sprawiając, że dziecko jest też lepiej widoczne na drodze.
Produkt posiada otwory wentylacyjne. Jego wnętrze zostało wykonane z materiału EPS i miękkiej pianki, co przekłada się na bezpieczeństwo i wygodę użytkownika. Model jest regulowany – w przypadku rozmiaru XS jego obwód wynosi od 48 do 52 cm. Kask jest zgodny z normą CE EN 1078.
3. Soke K1
Soke K1 to kask dziecięcy dostępny w dwóch kolorach i trzech rozmiarach do wyboru. W przypadku najmniejszego rozmiaru XS jego obwód reguluje się w zakresie od 48 do 50 cm, a w przypadku największego rozmiaru M w zakresie od 54 do 58 cm.
Skorupę modelu wykonano z materiału ABS, a wypełnienie z materiału EPS o grubości od 15 do 20 mm. Kask przeszedł testy bezpieczeństwa laboratorium SGS. Posiada certyfikat potwierdzający spełnienie europejskiej normy EN 1078.
Produkt waży 330g – 370g w zależności od rozmiaru. Posiada otwory wentylacyjne i regulowany pasek pod brodą.
4. KELLYS Zigzag 022
KELLYS Zigzag to kask dostępny w kilku kolorach i kilku rozmiarach do wyboru. Produkt posiada 8 otworów wentylacyjnych, dlatego nie dopuszcza do przegrzania głowy dziecka. Korzysta też z systemu regulacji w pokrętle.
Model wyposażono we wkładki antybakteryjne i elementy odblaskowe. Produkt został wykonany z polichlorku winylu i materiału EPS. Jego obwód w przypadku rozmiaru XS/S jest regulowany w zakresie od 45 do 49 cm. Kask waży 195 g. Może pochwalić się też zgodnością z normą CE EN 1078.
5. Nicekids GXK9N
Nicekids GXK9N to kask rowerowy w dwóch kolorach do wyboru – róż i niebieski. Produkt oferuje szeroki zakres regulacji od 50 do 56 cm. Posiada aż 12 otworów wentylacyjnych, w tym 3 specjalne otwory w górnej części, które pozwalają wpuścić powietrze pod skorupę podczas ruchu.
Model wykonano z materiału PVC i EPS. Produkt posiada regulowane zapięcie pod szyją. Waży 300 g. Jest odpowiedni dla dzieci w wieku od około 3 lat.
Kask dziecięcy – nie tylko na rower dla dziecka
Kask dziecięcy można zakupić dla maluchów w każdym wieku. Na rynku dostępne są kaski rowerowe dla dwu- czy trzylatków, a także dla nastolatków i osób dorosłych. Kask ma chronić głowę dziecka na wypadek wywrotki czy zderzenia. Co ważne, kask dziecięcy na rower jest produktem uniwersalnym, zatem sprawdza się także w trakcie jazdy na rowerku biegowym, na hulajnodze, na rolkach, na wrotkach czy na deskorolce.
Oczywiście, nie da się kupić jednego kasku na cały okres dzieciństwa. Wybór kasku opiera się bowiem w głównej mierze na pomiarze obwodu głowy, a ten zmienia się wraz z wiekiem. Małe dzieci noszą zatem kaski w rozmiarze S czy XS, a kaski dla starszych dzieci mogą mieć rozmiar M czy L.
Jak wybrać kask na rower dla dziecka?
Odpowiedni kask dla małego rowerzysty to przede wszystkim kask certyfikowany. Certyfikaty poświadczają zgodność z wymogami bezpieczeństwa ustalonymi w Unii Europejskiej. Poza tym, produkty tego typu powinny posiadać zgodność z normą:
- EN 1078 (dla kasków rowerowych),
- EN 1080 (dla kasków przeznaczonych dla dzieci poniżej 7. roku życia).
Warto pamiętać także, że bezpieczny kask dla dziecka to kask nowy, nieużywany, wolny od wszelkich defektów czy drobnych uszkodzeń mechanicznych. Jeśli zaś chodzi o materiał wykonania, to zdecydowana większość produktów z tej kategorii składa się z dwóch elementów: twardej skorupy z tworzywa sztucznego oraz warstwy styropianu, która amortyzuje siłę ewentualnego uderzenia. Zewnętrzna część kasku może być kolorowa, a nawet wzorzysta. Kolor tego gadżetu ma znaczenie z dwóch powodów:
- zachęca dziecko do noszenia kasku,
- sprawia, że malec jest lepiej widoczny na drodze.
Ostatnia ważna kwestia to wentylacja. Im więcej otworów wentylacyjnych posiada kask, tym bardziej jest przewiewny, co istotne latem, kiedy temperatury są bardzo wysokie. Zimą kask można „docieplić” za pomocą czapki czy chusty. Przeglądając oferty sklepów internetowych, łatwo zauważysz, że kaski dzielą się na modele typu orzeszek, z pełną skorupą oraz na modele naśladujące kaski dla dorosłych, z daszkiem chroniącym przed słońcem. Te pierwsze lepiej chronią tylną część głowy, a te drugie są lżejsze i bardziej przewiewne.
Jak dobrać rozmiar kasku do głowy dziecka?
Aby kask ochronił główkę dziecka, musi dobrze pasować do jej obwodu. Nie powinien zsuwać się, przesłaniając widok. Nie może też uwierać, powodując dyskomfort. Kaski rowerowe są regulowane, a ich rozmiar wybiera się na podstawie obwodu głowy dziecka. Ochraniacz powinien przylegać do niej bez ucisku, zatem korzystniej jest celować w dolny zakres regulacji, jednak bez kupowania za dużego modelu „na zapas”.
Najmniejsze kaski pasują na głowę o obwodzie od 45 do 50 cm. Są odpowiednie już dla 2-latków. Warto wspomnieć przy tym, że z reguły kolejny rozmiar kasku potrzebny jest dziecku po upływie około 2 lat.
A jak zmierzyć głowę do kasku? Aby kask był dopasowany pod względem rozmiaru, obwód głowy należy zmierzyć na wysokości ok. 1 cm nad brwiami. Do pomiaru można wykorzystać zwykły centymetr krawiecki. Należy pamiętać, aby otulić nim głowę malucha – centymetr nie powinien opinać jej, lecz lekko przylegać do skóry. Co ważne, wraz z rozmiarem kasku rośnie także jego waga. Dla najmłodszych dzieci warto wybierać kaski lekkie o masie ok. 200 g. Ciężki kask nie wpłynie korzystnie na komfort noszenia takiego akcesorium.
Noszenie kasku ma realny wpływ na bezpieczeństwo małego rowerzysty. Jeśli masz świadomość tego, jak ważna jest ochrona głowy w trakcie krótkich i długich wycieczek rowerowych, kształtuj dobry nawyk u swojego dziecka – wybierz dla niego pierwszy kask już w momencie, kiedy rozpoczniecie wspólną naukę samodzielnej jazdy jednośladem.