Motorek elektryczny – ranking 2023. Jak wybrać?

Motorek elektryczny może przypominać skuter, cross, motocykl terenowy czy motocykl turystyczny. Obecnie na rynku istnieje wiele wariantów elektrycznych motorów w wersji dla dzieci. Czy warto kupić taki pojazd dla swojej pociechy?

Z pewnością posiadanie własnego pojazdu stanowi marzenie niejednego dziecka, w tym zwłaszcza niejednego młodego chłopca. Ponieważ proste maszyny tego typu nie są już tak drogie – motorek można kupić nawet za kwotę około 300 zł – warto wziąć pod uwagę możliwość spełnienia tego wielkiego marzenia swojej pociechy.

Czy motocykl elektryczny jest bezpieczny dla dziecka? Takie zabawki nie rozpędzają się do dużych prędkości, zatem maszyna nie powinna okazać się dla dziecka trudna do okiełznania. Tak naprawdę, większą prędkość malec może rozwinąć na zwykłym rowerze, choć to będzie wymagało od niego dużego wysiłku. Standardowo, motorki dla dzieci elektryczne nie rozpędzają się do prędkości przekraczających 7 km/h. Oczywiście, mały motor zabawka dla 3-latka powinien być jeszcze wolniejszy, o czym napiszemy więcej w dalszej części poradnika.

Motorek elektryczny ranking

Chcesz sprawdzić, co potrafi motorek elektryczny? Zapoznaj się z naszym rankingiem, w którym znajdziesz opis najpopularniejszych motorków elektrycznych dostępnych na rynku. W zestawieniu ujęliśmy propozycje dla starszych i młodszych dzieci, dla chłopców i dla dziewczynek. Własny motorek może być idealnym prezentem na urodziny czy komunię – porównaj modele dostępne w sklepach, aby wybrać najlepszy jednoślad dla miłośnika dwóch kółek!

1. Peg Perego IGMC0020

Peg Perego IGMC0020


PEG PEREGO DUCATI to miniatura motocyklu DUCATI DESMOSEDICI GP Championship Ducati. Motorek został wyprodukowany na licencji DUCATI MOTOR HOLDING S.p.a. we Włoszech. Nadaje się dla dzieci w wieku od 3 lat. Jest napędzany akumulatorem 12V i sprzedawany z ładowarką w komplecie.

Model wyposażono w klakson i dźwięk rozruchu prawdziwego spalinowego motocykla. Pojazd posiada gumowe opony i dodatkowe kółka boczne dla najmłodszych użytkowników. Motor zabawka wykorzystuje napęd na tylne koło. Ma hamulec nożny i oferuje dwa biegi, czyli dwie różne prędkości jazdy do wyboru. Pokonuje wzniesienia do 10% nachylenia terenu. Nadaje się dla użytkowników o wadze do 30 kg.

Maszyna waży 16,6 kg. Jej wysokość to 71 cm, a długość 115 cm. Model wyposażono w dwa silniki o łącznej mocy 330 W. Jego prędkość maksymalna to 7 km/h.

2. SUN BABY Scooter Vespa

SUN BABY Scooter Vespa


Motor-skuter SUN BABY Scooter Vespa to pojazd na akumulator, bezpieczny nawet dla najmłodszych dzieci i dostępny w kilku kolorach do wyboru. Sprzęt został wyposażony w światła z przodu i z tyłu, a także w klakson. Rozwija prędkość zaledwie 2,5 km/h, dzięki czemu nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa małego kierowcy.

Model posiada kółka boczne zapobiegające przewróceniu maszyny na bok. Jest też wyposażony w automatyczny hamulec, który zatrzymuje pojazd po zdjęciu nogi z gazu. Akumulator motorka ma pojemność 6Ah. Natomiast jego silnik dysponuje mocą 35W.

Sprzęt nadaje się dla dzieci od 18. miesiąca życia. Jego maksymalne obciążenie wynosi 25 kg. Maszyna może pracować na jednym ładowaniu do maksymalnie 1 godziny, a jej czas ładowania to około 8 godzin.

3. RAZOR Dirt Rocket MX125

RAZOR Dirt Rocket MX125


RAZOR Dirt Rocket MX125 to motor elektryczny z jednym biegiem do przodu, wyposażony w akumulator kwasowo-ołowiowy. Maszyna jest przeznaczona dla dzieci od 7. roku życia. Posiada ręczny hamulec i dwie opony 12-calowe z bieżnikiem crossowym.

Motor dla dzieci wyposażono w silnik o mocy 100 W i akumulator o pojemności aż 7000 mAh. Sprzęt posiada napęd na tylne koło. Dobrze radzi sobie w trudnym terenie. Zachwyca także swoim designem, w tym zwłaszcza wiernym odwzorowaniem geometrii typu Dirt.

Atutem modelu jest nóżka boczna do bezpiecznego postawienia pojazdu oraz wygodna w obsłudze manetka gazu w rączce do regulowania prędkości jazdy. Sprzęt posiada hamulec bębnowy. Rozpędza się do maksymalnie 13 km/h i przy tej prędkości może jechać przez około 40 minut. Motorek waży 13,5 kg, a znosi obciążenie do 50 kg.

4. BMW S1000RR

BMW S1000RR


BMW S1000 RR to motorek elektryczny na licencji BMW, dostępny w wersji czarnej i niebieskiej. Model oferuje funkcje dźwiękowe. Nadaje się dla dzieci od 18. miesiąca życia pod kontrolą rodzica, a od 3 lat do samodzielnego sterowania. Może rozwijać prędkość do 3 km/h. Posiada jeden bieg do przodu. Jest zasilany akumulatorem o pojemności 4Ah.

Zabawka może utrzymać użytkownika o wadze do 20-25 kg. Pozwala na jazdę przez około 1,5 godziny na jednym ładowaniu. Atutem pojazdu jest automatyczny hamulec, działający po zdjęciu nogi z gazu. Model wydaje dźwięki – włączonego silnika i różne melodie. Posiada też przednie światła.

Maszynę wyposażono w silnik o mocy 25 W. Jej akumulator ładuje się do pełna w około 8-12 godzin.

5. BUDDY TOYS BMW K1300

BUDDY TOYS BMW K1300


Buddy Toys BMW K1300 to motorek wzorowany na motocyklu szosowym BMW. Sprzęt posiada wejście na odtwarzacz MP3 i może być obsługiwany samodzielnie przez dzieci powyżej 3. roku życia. Maszyna została wyposażona w dwa biegi – w przód i w tył. Korzysta także z hamulca automatycznego.

Motorek może rozwijać prędkość do 4 km/h. Jego dopuszczalne obciążenie wynosi 25 kg, a maksymalny czas działania około 90 minut. Sprzęt wykorzystuje akumulator żelowy o napięciu 6V. Pojazd ma 4 koła plastikowe, wbudowany klakson i funkcję sterowania pilotem. Można podłączyć do niego telefon lub odtwarzacz MP3. Motor ma też własne światła.

chłopiec na zabawkowym motocyklu

Na co zwrócić uwagę wybierając motorek elektryczny?

Motor policyjny, duży motor ścigacz, a może skuter w stylu retro? Zanim wybierzesz odpowiedni dla dziecka motor, musisz wziąć pod uwagę wiele różnych kwestii związanych z bezpieczeństwem i wygodą użytkowania takiego pojazdu zabawki. Najważniejsze kryteria to:

  1. Wiek dziecka
  2. Waga dziecka
  3. Wzrost dziecka
  4. Umiejętności dziecka

Odpowiedni dla dziecka elektryczny motorek nie może być ani za mały, ani za duży. Kluczowe jest dopasowanie jego gabarytów do wzrostu i wagi malucha. Zbyt duży motor może zniechęcić dziecko do siadania za kierownicą. Z kolei zbyt mały, słaby motorek nie udźwignie ciężkiego kierowcy.

Producenci pojazdów typu motorek zawsze sugerują, od jakiego wieku dziecka prezentowany sprzęt będzie bezpieczny i praktyczny. Najczęściej minimalny wiek malucha to 3 lata. Istnieją jednak też duże motory dla dzieci w wieku 7 czy 10 lat. To bardzo ważne, bowiem pierwszy motor dziecięcy rzadko jest w stanie udźwignąć pociechę o masie ciała przekraczającej 20-30 kg.

Wybierając dla dziecka motor dostosowany do jego budowy ciała i wieku, nie zapominaj również o przyszłym zastosowaniu pojazdu. Jeśli maszyna ma jeździć po gładkim, równym terenie, możesz postawić na pojazd z piankowymi czy plastikowymi kołami, z napędem na jedno z nich (zwykle tylne). Jeżeli zaś potrzebny Ci elektryczny motorek sportowy do jazdy w terenie, wybierz pojazd z napędem na dwa koła, wyposażony w duże i szerokie opony z bieżnikiem do jazdy terenowej.

Bezpieczny motocykl elektryczny a prędkość jazdy

Jak wspominaliśmy, pojazd motorek z silnikiem elektrycznym nie rozwija dużych prędkości. Z reguły takie maszyny osiągają maksymalną prędkość około 10 km/h. Dziecko jest więc w stanie spokojnie okiełznać taki silnik (moc motoru nie przekracza zwykle 300 W łącznie, a najczęściej jest niższa niż 50 W).

chłopiec na motocyklu zabawce

Jeśli wybierasz motorek dla 3- czy 4-latka, postaw na jak najwolniejszą maszynę z jednym biegiem. Na rynku dostępne są pojazdy, które będą poruszały się w spacerowym tempie około 2 km/h. Przy takiej prędkości ryzyko upadku jest niewielkie, a i w momencie kraksy dziecku nie powinna stać się większa krzywda.

W przypadku dziecka w wieku 7 czy 10 lat musisz zdecydować się na nieco mocniejszą maszynę. W przeciwnym razie malec raczej nie będzie nią zainteresowany. Wybierz zatem motorek, który będzie rozpędzał się do co najmniej 6 km/h.

Motor elektryczny a waga dziecka

Nawet najlepsze elektryczne motorki nie są w stanie udźwignąć więcej niż pozwala im na to wbudowany w urządzenie akumulator. Aby wybrać motocykl elektryczny, który da radę przewozić dziecko po płaskim i pochyłym terenie, zwróć uwagę na jego maksymalną nośność i pojemność akumulatora. Pierwszy motorek może być przeznaczony dla dzieci o wadze do około 25 kg. Natomiast ten dla 10-latka musi wytrzymywać już obciążenie do około 40-50 kg.

dziewczynka jedzie na motorku elektrycznym

W większości przypadków pojemność akumulatora to około 4 – 7 Ah. Im ona większa, tym dłużej ładuje się ogniwo, ale jego moc wystarcza także na dłużej.

Jeśli wybierasz duży motor z mocnym silnikiem, musisz upewnić się, że jego bateria także jest odpowiednio pojemna dla takiej maszyny.

Ile kosztuje motorek elektryczny?

Jeśli chodzi o motocykl elektryczny cena zależna jest tutaj od wielu czynników, takich jak moc silnika, pojemność akumulatora, wielkość pojazdu, a także dodatkowe funkcje typu oświetlenie, wgrane melodie i dźwięki, wejście na odtwarzacz MP3, zdalne sterowanie pilotem i tym podobne. Droższe są także modele pojazdów na licencjach takich producentów jak Honda, BMW czy Yamaha. Ile kosztują motory elektryczne w praktyce? Te najtańsze i godne polecenia można kupić już za około 300 zł. Z kolei te większe, mocniejsze, odpowiednie dla starszych dzieci będą kosztowały już około 1000 – 1500 zł.

Im lepiej dopracowany motorek dla dziecka elektryczny wybierzesz, tym wyższa będzie jego cena. Jeśli jednak szukasz czegoś efektownego i solidnego na prezent, przygotuj się na wydatek rzędu co najmniej kilkuset złotych.

dziewczynka na zabawkowym motocyklu

Bezpieczny motorek – jak wybrać?

Co jeszcze sprawia, że motorki akumulatorowe są bezpieczniejsze? To bardzo ważne pytanie, niezależnie od tego, czy wybierasz duży motor dla 10-latka, czy mały motor zabawkę dla 3-latka. Pod uwagę weź więc między innymi:

  • oświetlenie, dzięki któremu dziecko będzie lepiej widoczne po zmroku,
  • obecność hamulca – najwygodniejsze są automatyczne hamulce, które wyłączają silnik po zdjęciu nogi z gazu,
  • obecność stopki – zapobiegnie przewróceniu się motorka,
  • obecność dodatkowych kółek – mogą być potrzebne w przypadku najmłodszych użytkowników, ponieważ będą dodatkowo stabilizowały pojazd.

Wybierając motor, który ma być przede wszystkim bezpieczny, zapoznaj się ze specyfikacją produktu i rekomendacjami producenta. Ponieważ dzieci mają różne umiejętności na tym etapie rozwoju, nie każdy malec poradzi sobie z 2-biegową skrzynią czy też z regulacją prędkości jazdy w manetce – weź to pod uwagę przy wyborze odpowiedniego motocykla.

Twoje dziecko kocha jazdę samochodem czy rowerem? Elektryczny pojazd pozwoli poczuć dziecku prawdziwą radość płynącą z możliwości samodzielnego przemieszczania się. Jazda na rowerze to świetna zabawa, ale kierowanie pojazdem napędzanym silnikiem to zupełnie inny poziom frajdy. Jeśli chcesz sprawić dziecku największą przyjemność z okazji urodzin czy innego istotnego wydarzenia, wybierz model marzeń, czyli motor crossowy lub designerski skuter. Pamiętaj, że taki prezent sprawdzi się świetnie nie tylko w przypadku chłopca, ale i dla dziewczynki.

Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły