Kubek niekapek dla dziecka – jaki wybrać do nauki picia?

Kubek niekapek to produkt owiany złą sławą, dlatego od razu uspokajamy – większość ekspertów odrzuciła zarzuty, jakoby takie akcesorium powodowało wady zgryzu czy wady wymowy. Z reguły, takiego kubeczka rodzice i dzieci używają jedynie przez kilka miesięcy jako przejściowe naczynie, przygotowujące malucha do samodzielnego picia ze szklanki. Po podobny produkt można sięgnąć najwcześniej około 6 miesiąca życia.

Do wyboru mamy przede wszystkim:

  • kubki z twardym i miękkim ustnikiem,
  • kubki-szklanki, czyli kubki 360 stopni,
  • kubki-bidony, czyli kubeczki z rurką.

Ranking kubków niekapków dla dzieci

W rankingu kubków-niekapków znajdziesz najpopularniejsze kubki do nauki samodzielnego picia. Sprawdź, na który produkt warto zwrócić uwagę.

1. Akuku A0010 270ml

Akuku A0010 270 ml

 


Niekapek od Akuku to kubek-szklanka 360 stopni, wyposażony w zawór uszczelniający, który zapobiega wylewaniu się płynów. Ustnik biegnący dookoła krawędzi – jak w zwykłej szklance – pozwala dziecku pić z naczynia w dowolnej pozycji.

Kubeczek wyposażono w szerokie uchwyty. Producent zadbał również o ergonomiczny kształt akcesorium. Budowa, a tym samym utrzymanie kubka w czystości są stosunkowo proste Produkt posiada uszczelkę i kapsel, który chroni kubek przed zabrudzeniem. Jego pojemność to 270ml.

2. LOVI Kubek 360° Drink Master 250ml

LOVI Kubek 360° Drink Master 250 ml

 


Kubek 360° firmy LOVI to nieco droższa wersja kubka 360 stopni, o bardzo podobnej konstrukcji. Specjalny system uszczelnienia pozwala dziecku zasysać napój z dowolnego miejsca wokół krawędzi. Naczynie jest zbudowane z uszczelki i kapsla. Posiada też zatyczkę chroniącą produkt przed zabrudzeniem.

Atutem tego modelu kubeczka jest wzbogacenie go o powłokę antybakteryjną ze srebrem, dzięki której naczynie samo eliminuje większość bakterii gromadzących się na plastiku. Produkt posiada też gumowaną podstawę, która nie suwa się po blacie i zdejmowane uchwyty po obu stronach. Jego pojemność to 250ml. Jest dostępny w wielu wzorach do wyboru.

3. B.box bidon kubek z obciążoną słomką

B.box bidon kubek z obciążoną słomką

 


Choć nie jest to typowy kubek, a raczej butelka-bidon, to cieszy się bardzo dużą popularnością i również nie kapie – B.BOX z obciążoną słomką jest jednym z ulubionych naczyń rodziców i dzieci. Ma dosyć wysoką cenę, ale jego funkcjonalność jest tego warta. Z bidonu można pić nawet do góry nogami. Jego słomka posiada dwukierunkowy zawór i jest zabezpieczona pokrywką, co gwarantuje szczelność.

Dzięki obciążeniu, rurka umieszczona w bidonie porusza się wraz z płynem i pozwala wypić napój do ostatniej kropli. Atutem produktu są również ergonomicznie wyprofilowane uchwyty i możliwość mycia naczynia w zmywarce. Pojemność kubeczka to 240ml.

Warto podkreślić, że picie przez słomkę jest bardzo korzystne dla rozwoju narządu mowy u dziecka, dlatego po taki produkt można sięgać bez wyrzutów sumienia.

4. Philips Avent SCF796/02 200ml

Philips Avent SCF79602 200ml

 


Philips Avent butelka-bidon to naczynie wyposażone w giętką słomkę, która pozwala wypić napój do ostatniej kropli. Produkt posiada zawór antyprzeciekowy i odchylaną pokrywkę. Dzięki temu zapobiega wylewaniu się płynów.

Naczynie jest skonstruowane z małej liczby części, co ułatwia czyszczenie. Cały produkt nadaje się też do mycia w zmywarce. Atutem kubeczka jest ergonomiczna konstrukcja z poręcznymi uchwytami. Naczynie ma pojemność 200ml.

5. Niekapek z miękkim ustnikiem Canpol Babies 220ml 

Niekapek z miękkim ustnikiem Canpol Babies 220ml

 


Canpol babies kubek-niekapek to jedyne naczynie w rankingu z silikonowym ustnikiem. Produkt jest rekomendowany od 9. miesiąca życia. Posiada podwójny uchwyt i transparentne ścianki, które pozwalają kontrolować pozostałą ilość płynu.

Pojemność kubka to 220ml. Artykuł nadaje się do mycia w zmywarce. Nie zawiera BPA. Jest sprzedawany w zestawie z osłonką, która gwarantuje higieniczne przechowywanie.

mama poi dziecko ze szklanki

Czy warto kupić kubek niekapek? Czy sprawdzi się tylko do nauki samodzielnego picia?

Sklepy z akcesoriami dla dzieci mogą zaoferować nam dzisiaj dziesiątki przeróżnych modelów kubków, które nie kapią. Jedne z nich faktycznie przypominają kubek lub szklankę, inne raczej butelkę. Czy warto je kupić? Z pewnością ułatwią one dziecku naukę picia z naczynia „dla dorosłych”, zapobiegając rozlewaniu płynu oraz przede wszystkim zachłyśnięciu. Takie akcesorium ogranicza ilość napoju, jaką dziecko może pobrać za jednym razem. Dzięki temu jest to rozwiązanie bezpieczniejsze. Za sprawą takiego kubeczka maluch stopniowo opanuje sztukę unoszenia i przystawiania butelki czy szklanki do ust, przechylania ich i odstawiania na miejsce. Ta umiejętność będzie niezbędna, kiedy niemowlę dostanie do ręki otwarte naczynie.

Niekapki są też wygodnym rozwiązaniem. Można zabrać je ze sobą na spacer i w dalszą podróż. Będą higienicznym i szczelnym opakowaniem na mleko, sok czy wodę. Wrzucone do torby czy koszyka wózka nie przeciekną i nie pobrudzą się. Dzięki temu rodzic uniknie konieczności każdorazowego kupowania kolejnej butelki napoju w sklepie podczas zabawy w parku czy w trakcie wycieczki.

dziecko pije przy stole

Jak wybrać najlepszy produkt typu kubek-niekapek?

Producenci akcesoriów dla dzieci oferują swoim klientom kilka typów kubków, które nie kapią. Można podzielić je na takie kategorie, jak butelki-bidony, kubki z ustnikiem 360-stopni oraz kubki z tak zwanym dziubkiem. Na początek polecamy rodzicom ten ostatni rodzaj produktu, a dokładniej kubeczek z silikonowym ustnikiem, który stanowi dla malucha naturalne przejście z butelki ze smoczkiem na pierwszy kubeczek.

Wybierając taki model, warto zwrócić uwagę na:

  • wielkość otworów w dziubku – aby przy zassaniu nie wylewało się z niego zbyt dużo płynu,
  • kształt i uchwyty – powinny być odpowiednio wyprofilowane,
  • konstrukcję – łatwą w montażu i demontażu, a tym samym łatwą do utrzymania w czystości,
  • rodzaj materiału – musi to być koniecznie tworzywo sztuczne wolne od BPA,
  • pojemność – na początek może być mniejsza, ale po co wymieniać kubek za dwa miesiące, skoro można od razu nabyć wariant o pojemności co najmniej 200 ml?

Na dalszym etapie nauki, rodzice mogą zdecydować się na jeden z kubeczków wyposażonych w rurkę lub ustnik z uszczelką. Dlaczego nie będzie to dobre rozwiązanie na początek? Głównie z tego względu, że niemowlę nie będzie w stanie odpowiednio mocno zassać płynu, aby zawór się uchylił. Kupując taki model produktu, kierujemy się tymi samymi zasadami, co poprzednio. Kubeczek dla kilkunastomiesięcznego dziecka może być jednak nieco większy – najlepiej od 250 ml wzwyż.

Jak dbać o kubek niekapek?

Niekapki dostępne w ofercie takich marek jak Philips, Canpol Babies czy Akuku składają się najczęściej z kilku elementów. Różnego typu ustniki wykonuje się z części elastycznych, silikonowych i twardych, plastikowych. Z reguły rodzic musi każdorazowo rozkładać produkt na części, aby dokładnie oczyścić każdy zakamarek akcesorium. Jest to niezwykle ważne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci i niemowląt – o taki kubek trzeba dbać, aby zawsze był higienicznie czysty.

niemowlę pije samodzielnie

Nie wszystkie plastikowe kubki dla dzieci można myć w zmywarce, na co warto zwrócić uwagę. Co więcej, nie wszystkie nadają się do umieszczania w kuchence mikrofalowej, na co również uczulamy rodziców.

Chociaż naczynie bez bisfenolu powinno być bezpieczne do podgrzewania, niektórzy producenci odradzają taki sposób korzystania z kubeczka.

Jak więc dbać o czystość ustnika i kubka? Najlepiej każdego dnia wieczorem rozłożyć produkt na części pierwsze i dokładnie je wyszorować, a poskładać dopiero rano po pełnym wyschnięciu.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego picia?

Uprzedzamy rodziców, że niekapek nie jest magicznym sposobem na wpojenie dziecku nowych umiejętności. Z pewnością pomoże rozwijać jednak koordynację ruchową bez nadmiernego bałaganu. Należy pamiętać, że na początku niemowlę może mieć spory problem z obsługą takiego akcesorium. Najprawdopodobniej pierwsze spotkanie z kubeczkiem będzie sprowadzało się do uderzania nim o blat stołu. Rodzic może więc demonstrować malcowi prawidłowy sposób trzymania i korzystania z naczynia. Ponieważ maluchy szybko się uczą, dziecko z pewnością zacznie sprawnie korzystać ze swojego kubeczka już po kilku próbach, a wkrótce nie będzie chciało się z nim rozstać.

Kiedy zauważymy, że malec całkiem świadomie sięga po kubek i dobrze radzi sobie z przechylaniem oraz odstawianiem naczynia na miejsce, warto co jakiś czas podstawiać mu do posiłku zwykłą, otwartą szklankę z napojem. Jeśli wykaże się odpowiednimi umiejętnościami, lepiej będzie zrezygnować z niekapka w domu i korzystać z niego tylko na spacerach i w podróży. Oczywiście, nadal warto zamienić szklane naczynie na to z nietłukącego się tworzywa sztucznego.

Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Mama pary Małych Indywidualistów stara się znaleźć odpowiedzi, które mogą nurtować wszystkich przyszłych i obecnych rodziców. Piszę z doświadczenia. Robię research. Jestem tu po to, aby podsuwać Wam gotowe rozwiązania każdego problemu. Czytajcie. Komentujcie. Poznajmy się bliżej.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły